Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Muzyczne otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach. Trzy koncerty muzyki filmowej

Dodano:

PODKARPACIE. Zbliża się otwarcie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach. Organizatorzy zaplanowali cały tydzień pełen filmowych atrakcji, w tym aż trzy koncerty muzyki filmowej.

Do Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach pozostało już tylko kilka dni. Wydarzenie odbywać się będzie w dniach od 24 do 30 lipca kolejno w Zatwarnicy, Lutowiskach, Majdanie k. Cisnej oraz Ustrzykach Dolnych. Podczas tegorocznej edycji w programie pojawiły się aż trzykoncerty muzyki filmowej. Wystąpią: Tołhaje, DesOrient i Marek Murias Kwartet.

24 lipca (niedziela), a więc pierwszego dnia wydarzenia, o godz. 20:00 w Zatwarnicy, na placu przed Kinem Końkret, wystąpi Marek Murias Kwartet. Koncert będzie poświęcony w całości twórczości Krzysztofa Komedy. Z postacią kompozytora wiąże się postać jego muzy – Zofii Komedowej. Była jego żoną i managerką, promotorką polskiego jazzu i guru muzyków jazzowych. Jej wyrazista osobowość miała wpływ na popularność muzyki Komedy. Barwna „Crazy Girl” po śmierci męża mieszkała przez ponad 20 lat w Chmielu (gmina Lutowiska). Do dziś w Bieszczadach żywe jest wspomnienie Zośki Komedowej, dlatego podczas muzycznego Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego nie mogło zabraknąć muzyki jazzowej jej męża.

Muzycy z grupy Marek Murias Kwartet zagrają własne aranżacje filmowych utworów kompozytora z filmów Romana Polańskiego: „Nóż w wodzie”, „Dziecko Rosemary” i „Matnia”. Nie zabraknie również utworów wykonywanych przez Komedę w swoich zespołach. Oprócz muzyki klimat koncertu zapewni piękna plenerowa scena i wakacyjna atmosfera głębokich Bieszczadów.

27 lipca (środa) o godz. 20:00 na terenie Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie k. Cisnej usłyszymy zespół DesOrient. Twórczość grupy to kwintesencja muzyki filmowej - barwnej instrumentacji, precyzji i techniki wykonawczej, inspirowanej muzyką etniczną jednak mocno osadzonej w klasycznym brzmieniu. Grają i nagrywają przede wszystkim muzykę filmową Michała Lorenca, m.in do filmów ,, Bandyta", ,,Oficer", „Wszystko będzie dobrze”, ,, Wino truskawkowe" czy „Statyści”. Bardzo chętnie sięgają też do etnicznych korzeni – muzyki bałkańskiej, żydowskiej, arabskiej, perskiej, latynoskiej, polskiej. Razem grają już od 1998 r. i od tego czasu wytworzyli własny, niepowtarzalny styl. 
Reklama
Muzycy DesOrientu korzystają z bogatego instrumentarium, w którego skład wchodzą oryginalne, pochodzące z różnych stron świata flety (m.in. ney, kawal, fujara salaska, fletnia, shakuhachi), bębny (cajon, bendir, daf, rig, darabuka) i rozmaite instrumenty strunowe (charango, tar, gitara, santur), a także klasyczne skrzypce, akordeon, kontrabas czy ludowe polskie cymbały.
Bezpośrednio po koncercie DesOrientu zapraszamy na kino plenerowe, gdzie zobaczymy „Bandytę” (reż. M. Dejczer, 1997). W filmie usłyszymy muzykę Michała Lorenca w wykonaniu zespołu.

30 lipca (sobota), o godz. 20:00 na Rynku w Ustrzykach Dolnych zagrają Tołhaje. Zespół już w ubiegłym roku, podczas Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Przemyślu, zachwycił słuchaczy swoim występem i wykonaniem muzyki z serialu HBO „Wataha”. Artystów nie mogło więc zabraknąć podczas wydarzenia w Bieszczadach.

W swojej twórczości grupa czerpie inspiracje z pogranicza kulturowego Polski południowo-wschodniej – szczególnie z tradycji grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady: Łemków i Bojków. Nazwa Tołhaje oznacza z węgierskiego zbójników grasujących w Beskidach. Zespół, tak jak niegdysiejsi tołhaje, beskidnicy, grasują̨ po folkowej scenie muzycznej, mieszając style i gatunki, tworząc niepowtarzalne aranżacje ludowych pieśni.

Od 2013 r. zespół współpracował przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do serialu HBO „WATAHA”. W wyniku tej współpracy z HBO, ukazała się w 2014 r. kolejna płyta zespołu, pt. „Czereda”, na której oprócz utworów wykorzystanych w serialu pojawiły się̨ nagrania z koncertu na żywo, z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej – to jedyne takie połączenie w kręgu muzyki folk. Album „Czereda” zdobył uznanie i wyróżnienia, a jedna z kompozycji tej płyty trafiła na Listę Przebojów „Trójki” Polskiego Radia.

Wstęp na wszystkie koncerty jest BEZPŁATNY.

Koncerty są częścią Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Bieszczadach. Pełny program wydarzenia znajduje się na stronie filmowepodkarpacie.pl

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Kto wykona dokumentacje dla budowy dwóch obwodnic na Podkarpaciu?

PODKARPACIE. Poznaliśmy oferty na wykonanie dokumentacji obwodnic: Miejsca Piastowego i Przemyśla, które powstaną w ramach programu „100 obwodnic”.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 200 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Zmarło 15 osób [21.01.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 216 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Wyzdrowiało kolejne 136 osób, zmarło 15 mieszkańców województwa.  

Podkarpacie

Mocno powieje na Podkarpaciu, w porywach nawet do 90 km/h

PODKARAPACIE. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z silnym wiatrem, który wystąpi w południowej części województwa podkarpackiego.

Podkarpacie

Zakończył się kolejny etap elektryfikacji linii Ocice - Rzeszów

PODKARPACIE. Zakończył się ważny etap elektryfikacji trasy Ocice - Rzeszów, która zapewni sprawniejsze podróże dalekobieżne i regionalne. Wartość inwestycji to 67 mln zł.

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 190 nowych przypadków na Podkarpaciu. Zmarło 14 osób [20.01.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 192 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. Wyzdrowiało 116 osób, zmarło kolejne 14.  

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 180 nowych przypadków na Podkarpaciu [19.01.2021]

PODKARPACIE. 188 nowych zakażeń koronawirusm na Podkarpaciu – wynika z porannego raportu Ministerstwa Zdrowia. Potwierdzono 4 zgony.

Podkarpacie

Uratowali owczarka niemieckiego przed wychłodzeniem

PODKARPACIE. Dzięki interwencji łańcuckich policjantów, uratowano przed wychłodzeniem owczarka niemieckiego, który spędził kilka godzin na mrozie, przywiązany do hydrantu.

Podkarpacie

Straciła panowanie nad pojazdem i wpadła do rzeki

PODKARPACIE. 20-kobieta kierująca daewoo matizem, straciła panowanie nad pojazdem i spadła z mostu do rzeki. Na szczęście, dzięki pomocy świadka zdarzenia, kobietę udało się uratować przed utonięciem.  

Reklama