Rzeszów - Środa, 23.04.2025
Reklama

Kolejna obwodnica na Podkarpaciu skierowana do realizacji

Dodano: /

fot GDDKiA
fot GDDKiA

PODKAPACIE. Jeszcze w tym tygodniu, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, ma zostać opublikowane ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Jasła w ciągu drogi krajowej nr 73. Jest to trzecia droga, która została skierowana do realizacji w ramach programu budowy 100 obwodnic (PB100) na Podkarpaciu.

Inwestycja zakłada budowę drogi klasy GP o długości 9,7 km, w tym ok. 6,6 km w nowym śladzie oraz ok. 3,1 km po istniejącej DK73. Obwodnica będzie rozpoczynać się na istniejącej drodze krajowej nr 73 i kończyć na drodze krajowej nr 28 za Jasłem w kierunku Nowego Sącza. Zadanie obejmuje również budowę łącznika w kierunku Jasła o długości niespełna 0,4 km.

W ramach inwestycji powstaną również obiekty inżynierskie, skrzyżowania jednopoziomowe i drogi dojazdowe dla zapewnienia połączeń lokalnych. Wybudowane zostaną chodniki, ścieżki rowerowe, urządzenia ochrony środowiska oraz miejsca do kontroli i ważenia pojazdów. Przebudowana zostanie także infrastruktura techniczna.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, obwodnica Jasła powinna być gotowa w ciągu 56 miesięcy od daty podpisania umowy.

Obwodnica Jasła pozwoli wyprowadzić ruch jaki koncentruje się w mieście z kierunków południowo-wschodniego i zachodniego, czyli drogi krajowej nr 28, stanowiącej główny kręgosłup komunikacyjny południowej części województwa podkarpackiego i małopolskiego. Dzięki realizacji tej obwodnicy, ruch tranzytowy powinien się znacząco zmniejszyć w centrum miejscowości. Dzięki realizacji obwodnicy nastąpi poprawa bezpieczeństwa, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg w Jaśle. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego.

Reklama

Program #100obwodnic na Podkarpaciu

W ramach rządowego programu w naszym województwie powstanie osiem nowych inwestycji drogowych. Oprócz realizowanego II etapu obwodnicy Sanoka w ciągu DK28 oraz obwodnic Pilzna i Jasła będących na etapie postępowania przetargowego, są to jeszcze:

• obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9,
• obwodnica Kolbuszowej w ciągu DK9,
• obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28,
• obwodnica Przemyśla w ciągu DK28/DK77,
• obwodnica Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73.


Źródło: GDDKiA
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

W Bieszczadach żyje 551 żubrów. Czy ich liczebność zaczyna być problemem?

PODKARPACIE. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku mówił m.in. o wzroście przypadków telazjozy u bieszczadzkich żubrów.

Podkarpacie

Tymczasowy areszt dla sprawcy wypadku w Medyni Głogowskiej, w którym zginał 54-latek

PODKARPACIE. Do zdarzenia doszło w niedzielę, po godz. 8 na drodze wojewódzkiej nr 881.

Podkarpacie

Kobieta przypadkiem zatrzasnęła dwumiesięczne dziecko w samochodzie

KOLBUSZOWA. O zdarzeniu służby ratunkowe poinformowała wczoraj około godz. 12 przestraszona matka dziecka.

Podkarpacie

Wpadł w poślizg i dachował. Pojazdem podróżowało pięć osób

SĘDZISZÓW MŁP. Kierowca osobowego mercedesa, na łuku drogi wpadł w poślizg, zjechał do rowu, a następnie dachował. 

Podkarpacie

Karetka z pacjentem nie mogła dojechać na podjazd SOR-u, bo przejazd zablokował inny pojazd

ŁAŃCUT. Postępowanie dotyczy narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Podkarpacie

Groźny wypadek w Lubenii. Dwie osoby ranne

Do groźnego wypadku doszło wczoraj w Lubenii. Kierowca audi A3 stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do rzeki. W wypadku ucierpiał on i pasażer.

Podkarpacie

Otwarto nowy blok operacyjny

STALOWA WOLA. Będzie możliwość wykonywania większej liczby zabiegów.

Podkarpacie

Do 5 lat za nieumyślne spowodowanie śmierci. 22-latek wpadł do silosu

PODKARPACIE. Pokrzywdzony zdołał zadzwonić z telefonu komórkowego prosząc go o pomoc. Zmarł w szpitalu.

Reklama