Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Jarosław otrzymał urządzenia do pomiaru jakości powietrza

Dodano:

fot. Polska Spółka Gazownictwa
fot. Polska Spółka Gazownictwa
JAROSŁAW. 14 stycznia w Jarosławiu, Polska Spółka Gazownictwa przekazała pierwsze w tym roku profesjonalne urządzenie do pomiaru jakości powietrza, w ramach realizacji kampanii społecznej pod hasłem „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”.

Celem kampanii jest walka ze smogiem, a tym samym poprawa jakości życia mieszkańców. Dodatkowo mieszkańcy miasta mogli bezpłatnie zrobić spirometryczne badania płuc i skorzystać z porad ekspertów PSG.

Mieszkańcy Jarosławia dzięki otrzymanemu od PSG urządzeniu będą mogli codziennie kontrolować stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Wyniki, aktualizowane w czasie rzeczywistym, będą prezentowane na wyświetlaczu umieszczonym na terenie miasta oraz online, na stronie Starostwa Powiatowego.

„Problem jakości powietrza występuje w Polsce nie od dzisiaj. Ale dopiero międzynarodowe raporty nagłośnione przez ogólnopolskie media rozpowszechniły ten temat. I tak według zestawienia Europejskiej Agencji Środowiska Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem najwyższych stężeń pyłów PM2,5 oraz benzo-a-pirenu wśród wszystkich państw UE – mówiła Dominika Mucha, ekspertka do spraw wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie z Politechniki Warszawskiej.
Reklama
Urządzenie pomiarowe wyposażone jest w stację meteo, która monitoruje temperaturę, wilgotność powietrza oraz siłę wiatru. Wyniki te są analizowane, podawane jako temperatura odczuwalna i prezentowane na wyświetlaczu. Zaletą urządzenia jest jego mobilność, bowiem można je przenosić  w dowolne miejsce i dzięki temu mieć kontrolę nad jakością powietrza na konkretnym terenie. 

Należąca do GK PGNiG Polska Spółka Gazownictwa realizująca Program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski na lata 2018-2022 - organizator kampanii „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” - zachęca mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego, najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa, jako alternatywy dla starych pieców i kotłów węglowych.

Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency) „Air quality in Europe 2017”  w Polsce z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu  każdego roku umiera przedwcześnie około 46.000 osób, a dodatkowe 2.700 osób z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Koronawirus. Ponad 300 nowych zakażeń na Podkarpaciu [8.11.2021]

PODKARPACIE. W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 327 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejnych 420 osób wyzdrowiało. Nie odnotowano zgonów osób chorych na COVID-19.

Podkarpacie

Nocny wypadek na A4. Citroen uderzył w bariery

PODKARPACIE. 35-letnia kobieta kierująca citroenem, straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w bariery ochronne. W zdarzeniu ucierpiała jedna z pasażerek.

Podkarpacie

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [5.11.2021]

PODKARPACIE. MZ potwierdziło 715 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w województwie podkarpackim. Kolejnych 455 osób wyzdrowiało. Zmarło 9 osób. 

Podkarpacie

Blisko 700 nowych zakażeń koronawirusem na Podkarpaciu. Zmarło 9 osób [4.11.2021]

PODKARPACIE. MZ potwierdziło 691 nowych przypadków. Kolejnych 271 osób wyzdrowiało. W wyniku zakażenia COVID-19 i występowania chorób współistniejących zmarło dziewięć osób.

Podkarpacie

Stypendia dla najbardziej uzdolnionych uczniów

PODKARPACIE. Do 10 listopada potrwa nabór na stypendia dla uczniów podkarpackich szkół. Przyznanych zostanie łącznie 800 stypendiów po 5000 zł rocznie dla uczniów szkół średnich i zawodowych. 

Podkarpacie

Uzgodniono wymogi bezpieczeństwa dla tuneli na S19

PODKARPACIE. W ub. czwartek zespół do spraw bezpieczeństwa tuneli podpisał protokół końcowy ws. minimalnych wymagań bezpieczeństwa dla tuneli na odcinku Babica – Domaradz. 

Podkarpacie

2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza

Działania w kierunku organizacji obchodów roku Ignacego Łukasiewicza zainicjowała Politechnika Rzeszowska.

Podkarpacie

Od dzisiaj ruch wahadłowy na odcinku trasy Solina - Myczków

PODKARPACIE. Jak podaje Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, od dziś (3 listopada) na odcinku DW895 Solina – Myczków (powiat leski) będzie obowiązywał ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną.

Reklama