Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Historyczny trakt Porta Rusica zostanie odnowiony. Rowerzyści otrzymają 50 km szlaków

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
PODKARPACIE. Umowe na odtworzenie Porta Rusica z przeznaczeniem dla miłośników rowerów podpisano w leskim starostwie.

Historyczny trakt handlowy Porta Rusica złapie drugi, turystyczny oddech. Za 2,1 mln euro miłośnicy górskich podróży rowerowych otrzymają łącznie 50 km szlaków, w tym 14-kilometrowy odcinek typu „singletrack”.

Umowę na realizację projektu podpisano dziś w starostwie powiatowym w Lesku. Dofinansowanie z programu Interreg Polska-Słowacja wyniesie 1,6 mln euro. Zbudowane zostaną również nowe elementy infrastruktury turystycznej.

W spotkaniu w leskim starostwie uczestniczyli m.in.: marszałek Władysław Ortyl, podsekretarz stanu w MIiR Adam Hamryszczak, poseł Bogdan Rzońca, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, starosta leski Andrzej Olesiuk, Władysław Chmurski - nadleśniczy z Nadleśnictwa Cisna, Peter Šiška - dyrektor Leśnictwo Ulič, Ján Holinka - starosta Gmina Ulič.

„Inwestycje w turystykę dają nowe możliwości rozwojowe. Taką szansę zyskują szczególnie regiony, które mają unikalne walory przyrodnicze i kulturowe. Taki potencjał mają Bieszczady. Nowy szlak turystyczny zachęci mieszkańców polsko-słowackiego pogranicza i osób je odwiedzających do aktywnego wypoczynku – mówił wiceminister Adam Hamryszczak.

„Brama ruska” nawiązuje do historycznego szlaku z XIX wieku, który uchodzi za najstarszy trakt handlowy wybudowany na Górnych Węgrzech. Łączył Michalovce z Baligrodem, wiódł przez Ruske, Przełęcz nad Roztokami do Roztok. Do dziś zachowały się gdzieniegdzie przepusty, mostki, rogatki i słupki kilometrowe.
Reklama
„Mamy tu piękny przykład montażu finansowego, współpracy wielu podmiotów. Dzięki temu współdziałaniu, Bieszczady i cały obszar transgraniczny zyskają turystycznie. Cieszę się, że projekt będzie realizowany z naszymi słowackimi partnerami” - mówił marszałek Władysław Ortyl.

Partnerami projektu są: Powiat Leski, Leśnictwo Ulič ze Słowacji oraz Nadleśnictwo Cisna. Celem projektu jest zwiększenie poziomu wykorzystania przyrodniczego i kulturowego potencjału pogranicza polsko-słowackiego (powiat leski, powiat Snina).

W projekcie przewidziano 4 zadania: wytyczenie, oznakowanie Porta Rusica i budowa infrastruktury towarzyszącej, adaptację istniejących szlaków i ścieżek rowerowych na zrównoważoną trasę „singletrack”, organizację cyklu konferencji, szkoleń dla społeczności lokalnych i przewodników oraz podjęcie działań promujących zrównoważoną turystykę rowerową.

Ścieżki, pomimo górskiego charakteru, mają stosunkowo niewielkie nachylenie. Tym samym nie powinny sprawiać problemów mniej doświadczonym kolarzom. Wybudowanych zostanie także 7 wiat przystankowych oraz 2 wiaty widokowe. Dodatkowo zostanie wytyczony pas dla rowerzystów, na drogach gminnych i powiatowych. Dostępna będsię także aplikacja na urządzenia mobilne oraz tradycyjne mapy, drukowane na papierze.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Nowe karetki dla pogotowia w Rzeszowie i Krośnie

PODKARPACIE. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie oraz Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie otrzymały nowe ambulanse oraz sprzęt medyczny. 

Podkarpacie

"Trzeźwy weekend" na Podkarpaciu. Policjanci skontrolowali ponad 23 tys. kierowców

PODKARPACIE. Podkarpaccy policjanci podsumowali działania pod nazwą „Trzeźwy weekend”. Podczas dwóch dni skontrolowano ponad 23 tys. kierujących. 30 z nich wsiadło z kierownicę pomimo wypitego wcześniej alkoholu.

Podkarpacie

Muzeum-Zamek w Łańcucie rozpoczyna nowy sezon turystyczny

ŁAŃCUT. Dobiega końca dwumiesięczna przerwa w zwiedzaniu Muzeum - Zamku w Łańcucie, która spowodowana była pracami porządkowymi i konserwatorskimi. W najbliższą środę, 1 lutego oficjalnie rozpocznie się nowy sezon turystyczny.

Podkarpacie

Ponad 7,4 tys. strażaków usuwało skutki intensywnych opadów śniegu na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Ręce pełne roboty mieli w miniony weekend podkarpaccy strażacy. Wszystko za sprawą intensywnych opadów śniegu, których sutkiem były m.in. połamane drzewa i uszkodzone dachy.

Podkarpacie

Transport ostatnich części maszyny TBM

​PODKARPACIE. Do końca stycznia na placu budowy w Babicy powinny być już wszystkie elementy maszyny TBM, która wydrąży tunel na odcinku S19 Rzeszów - Babica.

Podkarpacie

Intensywne opady śniegu na Podkarpaciu. Blisko 200 interwencji strażaków

​PODKARPACIE. Podkarpaccy strażacy usuwali skutki intensywnych opadów śniegu w naszym regionie. Wczoraj było to 198 interwencji. Na szczęście nikt nie został ranny.

Podkarpacie

Tragiczny pożar domu w Narolu. W środku znaleziono ciało kobiety

PODKARPACIE. Trwa wyjaśnianie przyczyn pożaru domu jednorodzinnego, do którego doszło dziś w Narolu w powiecie lubaczowskim. W budynku znaleziono ciało kobiety.

Podkarpacie

Ceremonia otwarcia XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych

​PODKARPACIE. Około 1750 uczestników weźmie udział w XXIX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych. Zawodnicy będą rywalizować w dziewięciu miejscowościach, w tym w sześciu na terenie województwa podkarpackiego.

Reklama