Rzeszów - Piątek, 18.04.2025
Reklama

Co słychać na budowie S19 Babica - Jawornik?

Dodano: /

fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie

PODKARPACIE. Zaawansowanie robót na budowie drogi ekspresowej S19 Babica – Jawornik wynosi około 21,5%. W ramach inwestycji powstanie m.in. osiem estakad i pięć wiaduktów.

Budowa ponad 11-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Babica do Jawornika rozpoczęła się jesienią 2023 roku. Odcinek ten realizowany jest w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcą jest firma Intercor. Koszt inwestycji wynosi ponad 1,2 mld zł. Nowa droga ma być gotowa we wrześniu 2026 roku.

Do tej pory wykonawca zakończył odhumusowanie terenu oraz wycinkę drzew i krzewów. W najbliższych miesiącach planowane jest zakończenie prac związanych z przebudową sieci energetycznych.

- Obecnie prowadzone są roboty związane z wykonywaniem wykopów na trasie głównej S19, drodze powiatowej DP1931R oraz na Miejscu Obsługi Podróżnych w miejscowości Jawornik. Kontynuowane są również prace z zakresu wykonywania robót nasypowych na trasie głównej S19 oraz na łączniku DK19. Wykonawca kontynuuje również prace związane z umacnianiem skarp gwoździami gruntowymi oraz montażem siatki stalowej na skarpach – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Rzeszowie.

Postępują również prace w branży mostowej. - Prowadzone są roboty z zakresu wykonywania pali wielkośrednicowych pod posadowienie podpór mostowych obiektów inżynierskich takich jak wiadukty i estakady, jak i budowa samych podpór oraz ustrojów nośnych przęseł tych obiektów – dodaje GDDKiA. Do końca roku mają zakończyć roboty związane z budową pali pod estakady.

S19 Babica - Jawornik

Reklama

W ramach inwestycji powstanie 11,6 km drogi ekspresowej, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny). Powstanie węzeł drogowy w rejonie Strzyżowa i Czudca oraz Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa).

Wybudowane zostaną również obiekty inżynierskie, w tym m.in. osiem estakad na bardzo wysokich podporach (największa o długości ponad 1-kilometra stanie na filarach o wysokości ok. 100 m). Powstanie także pięć wiaduktów oraz cztery przejścia dla zwierząt. Droga będzie wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Wykonawca przebuduje i rozbuduje kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastrukturę techniczną oraz cieki i urządzenia melioracyjne.

W Jaworniku powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19. Jest on wynikiem etapowania budowy S19 między Babicą a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki realizacyjne: Babica - Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik - Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Ok. 2 tys. wyjazdów strażaków przez silne wiatry. Jedno z groźniejszych zdarzeń miało miejsce w Pilźnie

PODKARPACIE. W ciągu ostatnich 48 godzin strażacy wyjeżdżali ponad 1100 razy do usuwania skutków silnie wiejącego wiatru.

Podkarpacie

Po zderzeniu busa z osobówką 11 rannych trafiło do szpitali

PODKARPACIE. Do wypadku doszło wczoraj około godz. 15 w Widełce.

Podkarpacie

Pojazd prowadzony przez 17-latka dachował. Nastolatek trafił do szpitala

PODKARPACIE. 17-latek na zakręcie stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu.

Podkarpacie

Nieznaczny wzrost liczby turystów odwiedzających Podkarpacie

PODKARPACIE. Turystyczne obiekty noclegowe na Podkarpaciu dysponowały w 2018 roku 34,7 tys. miejscami noclegowymi. 

Podkarpacie

Pijany kierowca stracił panowanie nad pojazdem i dachował. Cztery osoby w szpitalu, dwie poważnie ranne

PODKARPACIE. Do tego dramatycznego wypadku doszło w niedziele o 1.00 w miejscowości Łysa Góra w powiecie jasielskim.

Podkarpacie

Pościg za pijanym kierowcą. 21-latkowi grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności

PODKARPACIE. Mężczyzna w pewnym momencie zatrzymał pojazd i kontynuował ucieczkę pieszo.

Podkarpacie

Nietypowa interwencja policji. Pijany mężczyzna zawisł na płocie głową w dół

PODKARPACIE. Z przekazanych informacji wynikało, że na płocie jednej z posesji zawisł mężczyzna zaczepiony za spodnie.

Podkarpacie

Zatrzymano poszukiwanego listem gończym 21-latka z Sędziszowa Małopolskiego

SĘDZISZÓW MŁP. Oskarżonemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Reklama