Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Bieszczadzkie żubry cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem

Dodano:

fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
PODKARPACIE. W tym roku na spotkanie z bieszczadzkimi żubrami wybrało się 204 tys. osób. Łącznie zagrodę żubrów w Mucznem odwiedziło już 862 tys. turystów.

Ponad siedem lat temu do zagrody, na terenie nadleśnictwa Stuposiany, sprowadzono pierwsze żubry z Francji, Niemiec, Szwajcarii i krajów skandynawskich. Zdecydowana większość z tamtej grupy żyje już w stadach wolnościowych. Jedynie pochodzący z Niemiec Ksarius nadal pozostaje w zagrodzie jako cenny genetycznie reproduktor.

Po wielomiesięcznej aklimatyzacji w Mucznem żubry są wypuszczane na wolność i dołączają do dzikich stad. Ich miejsce zajmują osobniki urodzone w zagrodzie albo sprowadzane do Polski z innych krajów. W tym roku licznik zamontowany w bramie pokazowej zagrody żubrów w Mucznem wskazał 204,5 tysiąca osób, które odwiedziły to miejsce. W ciągu ponad sześciu lat istnienia było tu już ponad 862 tysiące turystów.

„To kolejny rekord, bo w ubiegłym roku licznik odnotował 142 tys. wejść. Dla wielu ludzi pobyt w Mucznem jest doskonałą okazją, żeby żubry zobaczyć z bliska, w ich naturalnym środowisku. Obecnie w pokazowej zagrodzie w Mucznem przebywa 9 żubrów – 5 dorosłych i cztery urodzone w tym roku od maja do września. Dwa z nich już mają imiona nadane w drodze konkursu - Pumori i Pumoczek” - poinformował Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany.
Reklama
Od 2012 roku zagrodę opuściło 19 osobników. Siedem z nich przesiedlono do doliny górnego Sanu. W ubiegłym roku zagrodę opuściło trzy jałówki: jedna trafiła do lasów na Chryszczatej, a dwie do doliny górnego Sanu. Teraz do wypuszczenia jest sześć żubrów, które już są odizolowane od ludzi i przebywają w aklimatyzacyjnej części zagrody. Według tegorocznych szacunków w Bieszczadach na wolności żyje przeszło 550 żubrów.

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Duże kolejki do punktów drive-thru na Podkarpaciu. W planach otwarcie kolejnych

PODKARPACIE. W związku z dużymi kolejkami przy punktach pobrań w województwie podkarpackim, uruchomione zostaną dodatkowe punkty.  

Podkarpacie

Blisko 120 strażaków gasiło pożar hali produkcyjnej w Kolbuszowej

PODKARPACIE. Pożar wybuchł w nocy z 13 na 14 października 2020 r. na terenie firmy produkującej worki i opakowania foliowe, mieszczącej się przy ul. Sokołowskiej w Kolbuszowej.

Podkarpacie

Ponad 400 nowych przypadków koronawirusa na Podkarpaciu [15.10.2020]

PODKARPACIE. W kraju i na Podkarpaciu kolejne rekordy zakażeń. 

Podkarpacie

Powstanie nowy most na Sanie. Podpisano umowę na projekt

PODKARPACIE. 13 października br. podpisano umowę na projekt nowego mostu na rzece San wraz z budową nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855.

Podkarpacie

Koronawirus na Podkarpaciu. Najwięcej zgonów od początku pandemii [14.10.2020]

PODKARPACIE. Dziś w województwie podkarpackim potwierdzono 319 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wyzdrowiało kolejne 122 osoby. Zmarło 14 osób – to największa liczba zgonów w naszym regionie od początku pandemii.

Podkarpacie

5 firm chętnych na przygotowanie dokumentacji dla obwodnicy Nowej Dęby

PODKARPACIE. To kolejna na Podkarpaciu inwestycja, która powstanie w ramach rządowego programu #100obwodnic.

Podkarpacie

Koronawirus. Na Podkarpaciu padł kolejny rekord zakażeń. W Rzeszowie 56 nowych przypadków [13.10.2020]

PODKARPACIE. 391 zakażeń, 82 wyzdrowienia, 7 zgonów - najnowsze dane z województwa podkarpackiego.

Podkarpacie

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości pilnie poszukuje wolontariuszy na Podkarpaciu

PODKARPACIE. - Bez wolontariuszy Akademii Przyszłości i Szlachetnej Paczki nie ma – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.

Reklama