Rzeszów - Środa, 25.12.2024
Reklama

Na czym polega obróbka laserowa metali?

Dodano:

Użycie lasera stanowi szybki i efektywny sposób obróbki metalu. Narzędzie sprawdza się szczególnie przy realizacji zleceń wymagających ogromnej precyzji. Spawanie lub cięcie z wykorzystaniem wiązki laserowej pozwala na uzyskanie skomplikowanych wzorów i kształtów. Na czym polega ta technika i z jakimi korzyściami się wiąże?


Jak przebiega laserowa obróbka metali?


Laserowa obróbka metali to nowoczesna metoda wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w branży motoryzacyjnej, lotniczej, elektronicznej. Za jej pomocą można ciąć oraz łączyć metale, a także ich stopy. Spoiwa wykonuje się w dowolnej pozycji. Spawanie laserowe od https://gieciewalcowanie.pl/spawanie-laserowe/ ma także wiele innych zalet. Przede wszystkim pozwala na zminimalizowanie ryzyka związanego z odkształceniem się opracowywanego przedmiotu.
W trakcie cięcia wykorzystuje się wiązkę laserową skoncentrowaną na niewielkim obszarze. Emitowany strumień nagrzewa powierzchnię przedmiotu do momentu stopienia się lub odparowania metalu. Spawanie polega natomiast na łączeniu ze sobą materiałów. Wiązka energii powinna być ułożona na równi z powierzchnią obrabianej rzeczy, aby doprowadzić do nadtopienia punktów styku. W celu zabezpieczenia przed wyciekiem roztopionego materiału stosuje się specjalny gaz osłonowy.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że podczas spawania laserowego nie używa się spoiwa. Czasem miejsce spoiny wypełnia się drutem – ma to na celu redukcję efektu cieplnego w powstałym wycieku metalu. Warto wspomnieć, że zarówno w procesie cięcia, jak i łączenia przedmiotów najlepsze efekty osiąga się, stosując blachy czarne, nierdzewne lub aluminiowe o grubości od 3 do 15 mm. W przypadku grubszych materiałów można zdecydować się na spawanie hybrydowe stanowiące połączenie techniki laserowej i MAG.


Kiedy postawić na cięcie lub spawanie laserem?

Reklama
Obróbka laserem wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi, jednak pozwala na uzyskanie wyjątkowych rezultatów. Bywa, że metoda jest jedynym sposobem na uniknięcie odkształceń przedmiotów przy jednoczesnym zachowaniu twardości oraz wytrzymałości metalu. Zastosowanie tej techniki pomaga w zwiększeniu wydajności produkcji. Stąd też poleca się ją przy realizacji projektów na dużą skalę
Na opracowanie metalu za pomocą wiązki laserowej należy zdecydować się przy zleceniach, których konstrukcja wyróżnia się wysoką dokładnością, a każdy milimetr ma ogromne znaczenie.
Zastosowanie lasera poleca się także w zakładach wykorzystujących różne gatunki stali i pracujących na wielu wymiarach arkuszy blach.

Przekonaj się, że warto zdecydować się na laserową obróbkę!


Obróbka laserowa cieszy się rosnącą popularnością. Wśród jej zalet należy wskazać:
- wysoką estetykę i jakość opracowywanych materiałów,
- poprawę wydajności produkcji,
- odporność na ścieranie,
- niską podatność na odkształcenia termiczne,
- możliwość pracy przy użyciu rozmaitych rodzajów stali,
- brak konieczności dodatkowego wykańczania spoin podczas spawania – uzyskane elementy są czyste i estetyczne.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Kto kocha, lubi i kupuje, prezenty od Millenium Hall także otrzymuje!

W dniach od 14 do 16 lutego odwiedź Punkt INFO i odbierz jeden z setek prezentów z okazji Święta Zakochanych! By radość była jeszcze większa -  sam wybierasz co otrzymasz!

Reklama