Rzeszów - Czwartek, 17.04.2025
Reklama

Na czym polega badanie MRI i jak się do niego przygotować?

Dodano:

Rezonans magnetyczny to bezbolesne, bezinwazyjne i pod warunkiem prawidłowej kwalifikacji w pełni bezpieczne badanie, które zapewnia szczegółowe obrazowanie struktur ciała. Sprawdź, na czym polega rezonans magnetyczny i czy badanie to wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.
 

Rezonans magnetyczny – co to za badanie?


Rezonans magnetyczny to specjalistyczna metoda obrazowania medycznego. Opiera swoje działanie na wykorzystaniu pola magnetycznego. Emitowane przez nie fale w odpowiedni sposób porządkują cząsteczki wody w organizmie, które zmieniają swój stan i oddają energię. Po wykonaniu obróbki w specjalnym programie komputerowym powstaje obraz analizowanych struktur, który jest niezwykle czuły i dokładny. Rezonans magnetyczny wykonany może być w aparatach zamkniętych lub otwartych, przy czym te pierwsze są znacznie częstsze. Niekiedy przeprowadza się go po podaniu leków uspokajających lub znieczulenia ogólnego, a w celu uzyskania jeszcze lepszego obrazowania po użyciu środka cieniującego. Poznaj listę placówek Lux Med, w których wykonywane jest badanie rezonansem magnetycznym: https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/nasze-placowki/rzeszow/pracownia-rezonansu-magnetycznego-al-pilsudskiego-31.


Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym


Rezonans magnetyczny to badanie, które wymaga od pacjenta pewnego przygotowania, zwłaszcza gdy zostanie użyty środek cieniujący lub uspokajający. Każdorazowo na badanie należy ubrać się w wygodny strój, tak aby nie krępował ciała. Badanie wymaga bowiem pozostawania nieruchomo przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Odzież powinna być pozbawiona wszelkich metalowych elementów, np. pasków, haftek, guzików, ćwieków. W pokoju przygotowań należy pozostawić rzeczy osobiste, a zwłaszcza metalowe, typu: okulary, spinki, sprzęt elektroniczny, biżuteria, bo mogłyby zakłócić pracę urządzenia. Wskazane jest zmycie makijażu w przypadku obrazowania okolicy głowy, ponieważ część kosmetyków może zawierać cząsteczki metali.

Każdy pacjent powinien dostarczyć posiadaną już dokumentację medyczną. Jeśli zażywa na stałe leki, to musi je przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W przypadku gdy podczas badania planowane jest wykorzystanie tzw. kontrastu, pacjent powinien nie jeść przez co najmniej 2 godziny przed badaniem. Powinien dostarczyć również wyniki badania poziomu kreatyniny, które pozwalają ocenić pracę nerek, bo podany środek usuwany jest razem z moczem. Osoba zgłasza się też wcześniej na badanie celem założenia wenflonu, a po badaniu pozostaje na krótkotrwałą obserwację. Szczególną sytuacją jest podanie środków uspokajających lub sedacji. Wówczas poza kilkugodzinną przerwą w jedzeniu należy na 2 godziny przed badaniem też nic nie pić.


Kiedy nie powinno się wykonywać badania rezonansem magnetycznym?

Reklama
Rezonans magnetyczny to badanie bezpieczne, można je wykonać nawet u małych dzieci i kobiet w ciąży (najlepiej nie w pierwszym trymestrze). Niemniej istnieją pewne ograniczenia do wykonania go. Przeciwwskazania do obrazowania tą metodą są: 

  • bezwzględne, gdy pacjent posiada implanty ślimakowe czy elementy metaliczne w ciele, np. metalowe opiłki w gałce ocznej,
  • względne, gdy pacjent posiada neurostymulatory, klipsy naczyniowe, stabilizacje ortopedyczne, kardiowerter/defibrylator, stentgrafty, stymulatory serca, aparaty ortodontyczne, implanty stomatologiczne. Na podstawie wnikliwej oceny lekarza nadzorującego badanie można dopuścić do niego pacjenta.
Materiał partnera
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czym się kierować przy wyborze kostki brukowej?

Kostka brukowa to najpopularniejszy z materiałów wykończeniowych wykorzystywanych na zewnątrz. Stosuje się ją wokół domu, buduje chodniki i ścieżki, a także wyznacza solidne parkingi i podjazdy.

Artykuł sponsorowany

Czarnogóra - bałkańska perła

Nie bez powodu Czarnogóra bywa określana „ukrytym skarbem Adriatyku” lub „bałkańską perłą”. 

Artykuł sponsorowany

Sprzedaż na rynkach krajowych i zagranicznych - Ryzyka w transakcjach handlowych

Decyzja o wyjściu na rynki zagraniczne – to milowy krok w funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa i wielkie wyzwanie dla właścicieli i kierowników. Warto się do tego kroku dobrze przygotować, by uniknąć błędów i...

Artykuł sponsorowany

Jak wybrać najlepsze długopisy do biura?

Długopis to przyrząd piśmienniczy, który tuż po skonstruowaniu i oddaniu go do powszechnego użytkowania, stał się przedmiotem, bez którego trudno się dzisiaj obejść. Szeroki wybór konstrukcji z różnymi wkładami, mechanizmami i kolorami...

Artykuł sponsorowany

Wodoszczelne profile LED, jak wybrać odpowiedni?

Oświetlenie LED pełni obecnie wiele różnych funkcji. Oprócz tego, że jest podstawowym źródłem światła, może również pełnić funkcję dekoracyjną, która jest równie popularna, jak jego podstawowa rola. Coraz więcej pojawia się więc...

Artykuł sponsorowany

Media społecznościowe stały się głównym kanałem komunikacji firmy z klientem

Rozmowa z Damianem Nowakiem, Marcinem Ziobro i Grzegorzem Ogrodnikiem, założycielami agencji reklamowej Koala Marketing, która na zaproszenie ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie prowadzi...

Artykuł sponsorowany

SZUBRYT OD KUCHNI: wielkanocny obiad

Polskie święta to głębia smaku. Po wielkanocnym śniadaniu czas na inspiracje związane ze świątecznym obiadem.

Artykuł sponsorowany

SZUBRYT OD KUCHNI: Odcinek świąteczny - śniadanie wielkanocne

Zapraszamy Was na świąteczny odcinek "SZUBRYT OD KUCHNI", w którym Mikołaj Rey przygotuje pyszne propozycje na wielkanocne śniadanie, łącząc tradycję z kulinarnym twistem i wykorzystując produkty naszej marki.

Reklama