Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Na co zwrócić uwagę przy leczeniu kaszlu krtaniowego u dorosłych?

Dodano:

Kaszel krtaniowy to typowy objaw zapalenia krtani, czyli infekcji górnych dróg oddechowych. O chorobie tej mówi się wtedy, gdy dochodzi do zapalenia fałdów głosowych i otaczających ich tkanek. U dzieci kaszel ten określa się mianem szczekającego, ponieważ przypomina szczekanie psa. Krtaniowy kaszel jest bardzo uporczywy i męczący, zwykle towarzyszy mu duszność i stridor, tj. świst krtaniowy, nazywany też szmerem1. Jak brzmi kaszel krtaniowy i w jaki sposób się go leczy? Kiedy warto skonsultować się z lekarzem? Odpowiadamy!
 

Kaszel krtaniowy – jaki to rodzaj kaszlu?


Kaszel krtaniowy to rodzaj kaszlu suchego, który jest dość trudny do opanowania i mocno daje się we znaki. Dźwięk wydawany podczas kasłania jest wysoki, szybki i urywany. Objawy kaszlu krtaniowego mogą przypominać odgłosy wydawane przez psa lub fokę. Kaszel szczekający jest typowym objawem chorób zapalnych krtani, u dzieci zwłaszcza podgłośniowego zapalenia krtani (tzw. krupu wirusowego). U dorosłych natomiast często występuje krtaniowy kaszel o przewlekłym charakterze2,3.


Krtaniowy kaszel i objawy towarzyszące


Wiemy już, czym jest kaszel krtaniowy, warto jednak jeszcze dodać, jakie objawy ze strony układu oddechowego mu zazwyczaj towarzyszą. Wśród objawów, na które najczęściej uskarżają się pacjenci, wymienia się m.in. takie jak1:

  • dyskomfort przy mówieniu i połykaniu,

  • obecność ciała obcego w krtani,

  • uczucie suchości w gardle,

  • ciągłe odchrząkiwanie,

  • świst wdechowy,

  • chrypka i ból gardła,

  • zmiana barwy głosu (lub nawet bezgłos),

  • duszność,

  • utrudnione oddychanie,

  • obrzęk krtani.


Przyczyny kaszlu krtaniowego u dorosłych


Zapalenie krtani zazwyczaj ma etiologię wirusową, wywołują je m.in. wirusy paragrypy i grypy typu A i B. U chorych z zaburzeniami odporności lub przyjmujących GKS wziewne krtaniowy kaszel pojawia się często w wyniku zakażenia grzybiczego. Do rozwoju stanu zapalnego w obrębie krtani doprowadzić też mogą czynniki drażniące, np. dym papierosowy lub refluks żołądkowo-przełykowy1.


Kiedy iść do lekarza ze szczekającym kaszlem?


Są sytuacje, kiedy męczący kaszel krtaniowy wymaga konsultacji z lekarzem. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy utrzymuje się powyżej 3 tygodni i nie ustępuje. Porady lekarza można zasięgnąć oczywiście wcześniej, jeśli objawy wydadzą nam się niepokojące, np. dojdzie do utraty głosu1.


Leczenie kaszlu krtaniowego – co warto wiedzieć?


Leczenie szczekającego kaszlu u dorosłych odbywa się zazwyczaj w domu i nie jest konieczna hospitalizacja. Głównie ostre podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci o ciężkim przebiegu leczy się w warunkach szpitalnych.

Na kaszel krtaniowy u dorosłych w razie potrzeby można stosować niesteroidowe leki przeciwbólowe i mukolityki. Jeśli to możliwe, stosuje się leczenie przyczynowe, które zależy od etiologii, np. na zakażenie bakteryjne stosuje się antybiotyki, a na grzybicze – leki przeciwgrzybicze1. Jeśli kaszel suchy po jakimś czasie zmieni się w mokry, można zastosować Deflegmin syrop, który go złagodzi i ułatwi odkrztuszanie4.

Reklama
Domowe sposoby na objawy zapalenia krtani


Przedstawiamy kilka sposobów, które mogą pomóc złagodzić kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych:

  • oszczędzanie głosu poprzez unikanie mówienia,

  • stosowanie tabletek do ssania o przeciwbólowym i przeciwzapalnym działaniu,

  • dbanie o nawadnianie organizmu poprzez picie dużych ilości płynów,

  • stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej,

  • nawilżanie powietrza w domu przy pomocy specjalnych nawilżaczy,

  • częste wietrzenie pomieszczeń.

Jeśli jednak pomimo samodzielnie prowadzonego leczenia uporczywy kaszel krtaniowy nie odpuszcza, wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Na zlecenie marki Deflegmin


Bibliografia:

  1. Świerczyńska-Krępa M., Świerczyński Z., Mejza F., Zapalenie krtani, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.4.1 (dostęp: 2023.03.31.)).

  2. Szołdra-Seiler A., Co to jest kaszel krtaniowy?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/77112,co-to-jest-kaszel-krtaniowy (dostęp: 2023.03.31.)).

  3. Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/138899,podglosniowe-zapalenie-krtani-krup-wirusowy (dostęp: 2023.03.31.)).

  4. Witryna internetowa: https://deflegmin.pl/rodzina-deflegmin/deflegmin-dla-doroslych/deflegmin-syrop/ (dostęp: 2023.03.31.).

Artykuł sponsorowany
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jak urządzić mały salon w bloku? Postaw na sofę z funkcją spania.

Analiza rynku nieruchomości w naszym kraju wyraźnie pokazuje, że większość Polaków mieszka w blokach. Choć mieszkanie w bloku ma niewątpliwe zalety, nie da się ukryć, że posiada również wady. Jedną z największych...

Artykuł sponsorowany

Czy każdy laptop to ultrabook? Poznajmy najważniejsze różnice

Coraz częściej przy wyborze nowego laptopa, zwracamy uwagę, świadomie lub nie, na nową katgorię tego sprzętu czyli ultrabooki.

Artykuł sponsorowany

Zdrowe i pożywne posiłki - wypróbuj catering dietetyczny

Catering dietetyczny to usługa, która staje się coraz bardziej popularna. W obecnych czasach coraz mniej ludzi ma czas na gotowanie i przygotowywanie posiłków,...

Artykuł sponsorowany

Volvo Cars podsumowuje sprzedaż w 2020 roku pierwsza połowa roku ciężka, druga - rekordowo dobra

Pandemia koronawirusa skutecznie uniemożliwiła nam pobicie kolejnego rekordu sprzedaży. Mimo spowolnienia gospodarczego, nasza marka wyszła z tego okresu obronną ręką.

Artykuł sponsorowany

Prezenty i upominki z okazji dnia babci i dziadka

Dzień babci i dziadka to dwa bardzo ważne święta o charakterze rodzinnym.

Artykuł sponsorowany

Okucia do okien PCV – wszystko, co musisz wiedzieć przed kupnem okna

Wbrew pozorom okucia do okien PCV to niezmiernie ważne elementy, które w znaczący sposób wpływają na komfort obsługi i bezpieczeństwo okien. Odpowiednio dobrane stanowią sposób na zapewnienie optymalnej izolacji termicznej, chronią przed...

Artykuł sponsorowany

Kiedy otrzymujemy wynagrodzenie?

Podstawowym zagadnieniem, które jest niezwykle istotne dla wszystkich pracowników jest pensja i data jest otrzymania.

Artykuł sponsorowany

Kalkulator zarobków — kiedy warto z niego skorzystać?

Przydatnym narzędziem dla każdego jest kalkulator zarobków, dzięki któremu w prosty sposób można wyliczyć wszystkie koszty zatrudnienia, sprawdzić ile wyniesie podatek oraz składki ZUS przy danym wynagrodzeniu.

Reklama