Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Na co zwrócić uwagę przy leczeniu kaszlu krtaniowego u dorosłych?

Dodano:

Kaszel krtaniowy to typowy objaw zapalenia krtani, czyli infekcji górnych dróg oddechowych. O chorobie tej mówi się wtedy, gdy dochodzi do zapalenia fałdów głosowych i otaczających ich tkanek. U dzieci kaszel ten określa się mianem szczekającego, ponieważ przypomina szczekanie psa. Krtaniowy kaszel jest bardzo uporczywy i męczący, zwykle towarzyszy mu duszność i stridor, tj. świst krtaniowy, nazywany też szmerem1. Jak brzmi kaszel krtaniowy i w jaki sposób się go leczy? Kiedy warto skonsultować się z lekarzem? Odpowiadamy!
 

Kaszel krtaniowy – jaki to rodzaj kaszlu?


Kaszel krtaniowy to rodzaj kaszlu suchego, który jest dość trudny do opanowania i mocno daje się we znaki. Dźwięk wydawany podczas kasłania jest wysoki, szybki i urywany. Objawy kaszlu krtaniowego mogą przypominać odgłosy wydawane przez psa lub fokę. Kaszel szczekający jest typowym objawem chorób zapalnych krtani, u dzieci zwłaszcza podgłośniowego zapalenia krtani (tzw. krupu wirusowego). U dorosłych natomiast często występuje krtaniowy kaszel o przewlekłym charakterze2,3.


Krtaniowy kaszel i objawy towarzyszące


Wiemy już, czym jest kaszel krtaniowy, warto jednak jeszcze dodać, jakie objawy ze strony układu oddechowego mu zazwyczaj towarzyszą. Wśród objawów, na które najczęściej uskarżają się pacjenci, wymienia się m.in. takie jak1:

  • dyskomfort przy mówieniu i połykaniu,

  • obecność ciała obcego w krtani,

  • uczucie suchości w gardle,

  • ciągłe odchrząkiwanie,

  • świst wdechowy,

  • chrypka i ból gardła,

  • zmiana barwy głosu (lub nawet bezgłos),

  • duszność,

  • utrudnione oddychanie,

  • obrzęk krtani.


Przyczyny kaszlu krtaniowego u dorosłych


Zapalenie krtani zazwyczaj ma etiologię wirusową, wywołują je m.in. wirusy paragrypy i grypy typu A i B. U chorych z zaburzeniami odporności lub przyjmujących GKS wziewne krtaniowy kaszel pojawia się często w wyniku zakażenia grzybiczego. Do rozwoju stanu zapalnego w obrębie krtani doprowadzić też mogą czynniki drażniące, np. dym papierosowy lub refluks żołądkowo-przełykowy1.


Kiedy iść do lekarza ze szczekającym kaszlem?


Są sytuacje, kiedy męczący kaszel krtaniowy wymaga konsultacji z lekarzem. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy utrzymuje się powyżej 3 tygodni i nie ustępuje. Porady lekarza można zasięgnąć oczywiście wcześniej, jeśli objawy wydadzą nam się niepokojące, np. dojdzie do utraty głosu1.


Leczenie kaszlu krtaniowego – co warto wiedzieć?


Leczenie szczekającego kaszlu u dorosłych odbywa się zazwyczaj w domu i nie jest konieczna hospitalizacja. Głównie ostre podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci o ciężkim przebiegu leczy się w warunkach szpitalnych.

Na kaszel krtaniowy u dorosłych w razie potrzeby można stosować niesteroidowe leki przeciwbólowe i mukolityki. Jeśli to możliwe, stosuje się leczenie przyczynowe, które zależy od etiologii, np. na zakażenie bakteryjne stosuje się antybiotyki, a na grzybicze – leki przeciwgrzybicze1. Jeśli kaszel suchy po jakimś czasie zmieni się w mokry, można zastosować Deflegmin syrop, który go złagodzi i ułatwi odkrztuszanie4.

Reklama
Domowe sposoby na objawy zapalenia krtani


Przedstawiamy kilka sposobów, które mogą pomóc złagodzić kaszel krtaniowy u dzieci i dorosłych:

  • oszczędzanie głosu poprzez unikanie mówienia,

  • stosowanie tabletek do ssania o przeciwbólowym i przeciwzapalnym działaniu,

  • dbanie o nawadnianie organizmu poprzez picie dużych ilości płynów,

  • stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej,

  • nawilżanie powietrza w domu przy pomocy specjalnych nawilżaczy,

  • częste wietrzenie pomieszczeń.

Jeśli jednak pomimo samodzielnie prowadzonego leczenia uporczywy kaszel krtaniowy nie odpuszcza, wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Na zlecenie marki Deflegmin


Bibliografia:

  1. Świerczyńska-Krępa M., Świerczyński Z., Mejza F., Zapalenie krtani, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.4.1 (dostęp: 2023.03.31.)).

  2. Szołdra-Seiler A., Co to jest kaszel krtaniowy?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/77112,co-to-jest-kaszel-krtaniowy (dostęp: 2023.03.31.)).

  3. Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/138899,podglosniowe-zapalenie-krtani-krup-wirusowy (dostęp: 2023.03.31.)).

  4. Witryna internetowa: https://deflegmin.pl/rodzina-deflegmin/deflegmin-dla-doroslych/deflegmin-syrop/ (dostęp: 2023.03.31.).

Artykuł sponsorowany
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jakie mięso nie uczula psa? Wszystko, co warto wiedzieć

Wybór odpowiedniego mięsa dla psa jest kluczowy, zwłaszcza gdy nasz Pupil ma alergie pokarmowe. Właściwa dieta może zapobiec wielu problemom zdrowotnym, takim jak alergie skórne. W tym artykule omówimy, jakie mięso najmniej...

Artykuł sponsorowany

Poznaj 4 pomysły na spontaniczny wyjazd wakacyjny

Chcesz wybrać się na spontaniczny city break? Odkryj piękne, polskie miasta! Wyrusz na podróżniczy podbój znanych i tych mniej popularnych miejscowości, które mają do zaoferowania ciekawe atrakcje i klimatyczne zakątki.

Artykuł sponsorowany

Co na stawy dla psa?

Problemy ze stawami u psów są częstym wyzwaniem, szczególnie u ras dużych i szybko rosnących. Właściwa opieka, dieta i suplementacja mogą znacząco wpłynąć na zdrowie stawów naszych czworonożnych przyjaciół. W tym artykule...

Artykuł sponsorowany

Elektryczne kominki w domach bez komina - Alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań

Wiele osób marzy o posiadaniu kominka w swoim domu, który stworzy przytulną atmosferę i doda wnętrzom wyjątkowego charakteru. Jednak nie każdy dom jest wyposażony w komin, co stanowi poważne ograniczenie dla instalacji...

Artykuł sponsorowany

Jak karmić szczeniaka? Wszystko, co musisz wiedzieć

Karmienie szczeniaka to jeden z najważniejszych aspektów opieki nad młodym psem. Odpowiednia dieta wpływa na zdrowie, rozwój i samopoczucie psa. W tym artykule omówimy wady i zalety różnych metod karmienia, przedstawimy wskazówki...

Artykuł sponsorowany

Dieta dla kota chorego na nerki - czym karmić pupila, a czego unikać?

Niewydolność nerek u kotów to poważne schorzenie wymagające specjalistycznej diety. Odpowiednie żywienie pomaga w kontrolowaniu objawów, spowalnia progresję choroby i poprawia jakość życia zwierzęcia.

Artykuł sponsorowany

Hotel z basenem i SPA jako idealny pomysł na relaksujący weekend – dlaczego warto?

Myśląc o idealnym sposobie na oderwanie się od codzienności, często przychodzi nam na myśl wizja relaksującego weekendu w otoczeniu luksusu i komfortu. Hotel z basenem i SPA w cudownej scenerii to zdecydowanie...

Artykuł sponsorowany

Stolica rodzinnej zabawy. Jak Rabkoland rozwinął skrzydła

Trudno znaleźć drugi taki park rozrywki w Polsce, który w ciągu ostatnich lat, tak spektakularnie rozwinął skrzydła i przeszedł olbrzymią metamorfozę. Rabkoland to dziś rodzinne miejsce oferujące zabawę i edukację, jednocześnie pozwalające...

Reklama