Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Mandat za brak opon zimowych - czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Dodano:

Prawie 90% polskich kierowców deklaruje, że sezonowo zmienia opony. To dobry znak. Można stwierdzić, że wielu Polaków ma świadomość, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie ogumienie w samochodzie. Czy taka dyscyplina jest spowodowana nakazem prawnym? Nie, w Polsce nie ma prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe. Jak to wygląda w innych krajach Europy?


Czy w Polsce jest prawny obowiązek wymiany opon?


Nie każdy jest świadomy tego, że w Polsce nie ma prawnego obowiązku wymiany opon na zimowe. Tak naprawdę sami kierowcy decydują, jakie ogumienie zastosują w swoich autach. Nie znaczy to jednak, że nie istnieją odgórne przepisy, których muszą się trzymać (np. dotyczące minimalnej wysokości bieżnika).
Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy sezonowej wymiany opon mają swoje racje. Ci pierwsi uważają, że nowe zobowiązanie dla kierowców znacznie poprawiłoby poziom bezpieczeństwa na drogach. Przeciwnicy natomiast zwracają uwagę na zmieniające się warunki klimatyczne (globalne ocieplenie). Twierdzą oni, że zimy nie są już takie srogie jak kiedyś, dlatego opony letnie lub całoroczne spokojnie poradzą sobie z lekkim mrozem czy śniegiem.


Czy za brak opon zimowych grozi mandat? Wymiana opon


Przepisy ruchu drogowego dotyczą również ogumienia. Choć ustawy milczą na temat wymiany opon, pośrednio nawiązują do tego tematu. Mandat można dostać w wielu przypadkach.
Jeden z przepisów mówi, że minimalna wysokość bieżnika w samochodzie powinna wynosić 1,6 mm. Niestety, jeżeli zetrze się on poniżej 4 mm, bardzo łatwo będzie wpaść w poślizg. Policjanci mogą również zwrócić uwagę na sposób montażu opon (czy zostały zamontowane na jednej osi, tzn. czy kierunek obrotu zaznaczony na oponie jest zgodny z kierunkiem jazdy) oraz na ich rozmiar.
Mandat można również otrzymać za zły stan techniczny ogumienia (pęknięcia, bąble, uszkodzenia mechaniczne, wyraźne zużycie). To wiąże się pośrednio z typem opon. Warto pamiętać, że opona letnia szybciej się zniszczy na śnieżnych drogach, aniżeli przystosowane do mroźnych warunków ogumienie zimowe.


Wymiana opon – gdzie tego dokonać?


Wymiana opon na zimowe to kwestia, którą można się zająć samodzielnie (w przydomowym garażu) lub w warsztacie samochodowym. Większość polskich kierowców skłania się ku drugiej opcji. Wymiana opon w Rzeszowie, Poznaniu, Wrocławiu czy Białymstoku wygląda tak samo. Mechanicy doskonale znają zasady ruchu drogowego i wiedzą, jak prawidłowo wymienić opony tak, by kierowca nie dostał później mandatu.


Wymiana opon na zimowe – jak to wygląda w innych krajach Europy?

Reklama
Obowiązek wymiany opon samochodowych na zimowe wygląda inaczej w różnych krajach Europy. Na Węgrzech czy w Grecji sytuacja prezentuje się tak, jak w Polsce – brak wyraźnego przepisu prawnego, który zobowiązywałby do zmiany ogumienia na sezon. Inaczej wygląda to u naszych sąsiadów – w Czechach, Słowacji czy Niemczech.
Niemieccy kierowcy muszą wymieniać opony na zimowe – obowiązek ten wchodzi w życie, gdy na drogach pojawia się lód, śnieg, gołoledź i błoto pośniegowe. U zachodniego sąsiada nie ma wyraźnej daty, kiedy należy zmienić ogumienie. Kierowcy muszą podjąć decyzję indywidualnie.
W Czechach jazda na oponach zimowych obowiązuje od 1 listopada do 31 marca. Oprócz tego czescy kierowcy mają wymienić ogumienie wtedy, kiedy pojawią się trudne, mroźne warunki atmosferyczne. Sytuacja jest zatem kuriozalna – mogą oni otrzymać wysoki mandat (nawet do 2000 koron), jeśli przed 1 listopada akurat spadł śnieg, a oni nie zdążyli jeszcze wymienić opon. Dlatego Czesi zazwyczaj decydują się zakładać ogumienie zimowe wcześniej. Na Słowacji zasady ruchu drogowego prezentują się podobnie.
Kolejny kraj, w którym istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe to Austria. Oficjalny okres obowiązywania jazdy na zimówkach to 1 listopada – 15 kwietnia. Teoretycznie mandaty w Austrii za nieprzestrzeganie tego obowiązku nie są zbyt wysokie (około 35 euro). Wiele jednak zależy od postawy i nastawienia policjantów, którzy nakładają karę na austriackiego kierowcę. Jeśli uznają oni, że jazda na oponach letnich w czasie zimowych miesięcy stworzyła zagrożenie dla ruchu drogowego, mandat może wzrosnąć do niebotycznej kwoty – 5 tysięcy euro.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Wywołaj wspomnienia w domu!

Wiele osób uwielbia kolekcjonować wspomnienia i w pamięci telefonu przechowuje wiele ważnych zdjęć. Urządzenia elektroniczne i inne nośniki danych mogą jednak ulec awarii, czego konsekwencją byłaby utrata zapisanych fotografii. Warto więc, chociaż...

Artykuł sponsorowany

Poznaj najlepszy catering dietetyczny w Rzeszowie — lokalną firmę, która dostarcza pełnowartościowe posiłki

Mieszkasz w Rzeszowie i szukasz diety pudełkowej, która ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie? Pragniesz wreszcie zadbać o stan swojego zdrowia — wysmuklić sylwetkę, a zarazem zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze?

Artykuł sponsorowany

Ile prądu zużywają sprzęty domowe - Przewodnik po zużyciu energii

Razem z rosnącą ilością urządzeń elektrycznych w naszych domach, rośnie też nasze miesięczne zużycie prądu. Niezależnie od tego, czy wybieramy nowy laptop, czy czajnik elektryczny, powinniśmy zwracać uwagę na to, jak bardzo...

Artykuł sponsorowany

Czym jest analiza kolorystyczna u fryzjera?

Analiza kolorystyczna to bardzo popularny zabieg wykorzystywany przez znawców mody, makijażystki, ale także fryzjerów. Dzięki niej można poznać idealne odcienie włosów, które podkreślają unikaną urodę i maskują ewentualne mankamenty. Tłumaczymy, na czym...

Artykuł sponsorowany

Okna Rzeszów - otwórz się na świat z EMV System

Wybierając producenta okien, warto zwrócić uwagę nie tylko na estetykę produktów, ale również na ich parametry techniczne, ponieważ to one będą najbardziej wpływać na nasze codzienne życie - komfort termiczny czy bezpieczeństwo.

Artykuł sponsorowany

Wskazówki dotyczące przejścia na wiosenną pielęgnację skóry

Wiosną, kiedу przyroda budzi się do żусіа, skórа wymaga szczególnej pielęgnacji. Przejście z mroźnej zimy do cieplejszej pogody może mieć wpływ na skórę. Regulаrna i właściwa pielęgnacja skóry na wiosnę staje się...

Artykuł sponsorowany

Dlaczego kubki papierowe są przyjazne dla środowiska

W branży gastronomicznej, kubki papierowe, od lat cieszą się ogromną popularnością. Ten trend jest odpowiedzią na rosnącą świadomość ekologiczną zarówno właścicieli lokali, jak i ich klientów.

Artykuł sponsorowany

Mikroskopy dla dziecka

W dobie rosnącego zainteresowania nauką i technologią, mikroskopy dla dzieci stają się coraz popularniejszym narzędziem edukacyjnym. Nie tylko inspirują one młode umysły do eksploracji świata przyrody, ale również rozwijają ciekawość i umiejętności...

Reklama