Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Korzyści i wyzwania osób pracujących jako opiekunki osób starszych za granicą

Dodano:

- Gdy w 2010 roku podjęłam decyzję, aby wyjechać do Niemiec do pracy jako opiekunka osoby starszej, nie sądziłam, że zostanę w tym zawodzie przez kolejne 10 lat. - mówi Pani Anna. - Całe dotychczasowe życie spędziłam w swoim rodzinnym mieście na Podkarpaciu, tu miałam swój “kawałek podłogi”, znajomych, rodzinę. Nagle jednak straciłam pracę w szwalni, która zbankrutowała i zostałam na lodzie. Choć pierwszy wyjazd na sześć tygodni do pracy był wymagający, nie żałuję, że się tego podjęłam. Pieniądze, które przez lata odłożyłam, pozwoliły mi spokojnie przetrwać czas pandemii, gdy nie mogłam swobodnie wyjeżdżać. Dziś, gdy znów można podróżować do Niemiec, znalazłam nowe miejsce pracy i wracam do zawodu - wspomina bohaterka tego artykułu. Poznaj jej historię i możliwości, jakie daje praca w opiece. 
 

Dlaczego wybrałam zawód opiekunki osób starszych? 


Jak wspomina Pani Anna, w 2010 roku była po czterdziestce - kobietom w tym wieku nawet dziś trudno znaleźć dobrze płatną pracę w małej miejscowości. Tymczasem dzięki zagranicznym wyjazdom do pracy jako opiekunka i wieloletniemu doświadczeniu jest w stanie zarobić około 3000 euro, co dziś stanowi równowartość ponad 13 tys. zł. Do pierwszego wyjazdu zmotywowały ją nie tylko pieniądze, ale też chęć zmiany swojego życia.

- Przed pracą w opiece nie miałam zbyt wielu okazji, aby podróżować. Ponadto po zmianie pracy nigdy nie musiałam się martwić o lokum czy jedzenie - to zawsze zapewniała rodzina seniora. Co równie istotne, wyjazdy i kontakt z podopiecznymi pozwoliły mi na szybką naukę języka niemieckiego. Nic tak nie zmusza do przełamania bariery, jak codzienne przebywanie w obcojęzycznym domu przez kilka tygodni - opowiada Pani Anna.


Praca opiekunki to również wyzwania


Pani Anna jest z pokolenia, które w szkole uczyło się rosyjskiego, a na naukę innych języków nie miało ani czasu, ani pieniędzy. Kobieta nie wyobrażała sobie, że pojedzie opiekować się osobą, której nie rozumie, dlatego na własną rękę zaczęła się uczyć języka niemieckiego. Dzięki temu zdała test językowy w pierwszej agencji, z której pomocą wyjechała w okolice Dortmundu. Wymagało to od niej odwagi, ale była naprawdę zdeterminowana. W tamtym czasie opiekunka mogła zarobić ponad 1000 euro miesięcznie. 
Reklama
- Za dobrymi zarobkami idą obowiązki. Miałam częściowo doświadczenie, bo wcześniej opiekowałam się moją chorą mamą i wiedziałam, czego może potrzebować starsza osoba. To nie tylko przygotowywanie posiłków czy pomaganie w codziennej higienie. Jako opiekunka dbam o dobrą kondycję umysłową podopiecznych - opowiada Pani Anna. - Początkowo liczba obowiązków może wydawać się spora, ale satysfakcja z dobrego samopoczucia seniora jest naprawdę bezcenna. Tym bardziej miało to dla mnie znaczenie, gdy pozytywne zmiany dostrzegała rodzina starszej osoby. 

Pierwsze wyjazdy były możliwe dzięki agencjom pośrednictwa pracy. To temat rzeka wśród opiekunek osób starszych. Jak wspomina Pani Anna, doświadczenia jej oraz jej znajomych w zawodzie są różne, bo wciąż zdarzają się nieuczciwe firmy. To stawia opiekunkę w trudnym położeniu. Pani Anna wspomina, że przez politykę jednej z agencji musiała na własny koszt wrócić do Polski. Co oczywiste, agencje pobierają prowizje, a to sprawia, że opiekunka zarabia mniej, niż zleceniodawca płaci za usługę. Istnieje jednak sposób, aby uniknąć ryzyka związanego z agencjami i zarabiać więcej.


Helphoo, czyli... 


Zastanawiasz się, jak mieć większą kontrolę nad tym, z jaką rodziną i z jakim seniorem podejmiesz współpracę? Jednym z rozwiązań jest platforma helphoo, która łączy osoby poszukujące opieki dla seniora oraz opiekunki. Możesz z niej korzystać dzięki aplikacji na smartfonie lub na komputerze - jest naprawdę intuicyjna w obsłudze. Wystarczy, że stworzysz tam swój profil, uzupełnisz go o najważniejsze dane i rozpoczniesz poszukiwania nowej pracy w zawodzie. helphoo umożliwia bezpośredni kontakt z rodziną, która chce skorzystać z Twoich usług. To duże ułatwienie. 

Możesz zleceniodawcę zapytać o wszystkie szczegóły związane z formą współpracy (długość wyjazdów, wynagrodzenie) oraz, co bardzo ważne, stanem zdrowia seniora i jego potrzebami. helphoo nie ingeruje w ustalenia i nie pobiera żadnej prowizji od pieniędzy, które zarobisz. Możesz mieć pewność, że uzyskasz wyższe wynagrodzenie niż w przypadku agencji. Jednocześnie możesz sama ogłosić swoje usługi, tak aby rodziny z Niemiec mogły się do Ciebie odezwać, nim w ogóle opublikują ogłoszenie. 
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Kalkulator zarobków — kiedy warto z niego skorzystać?

Przydatnym narzędziem dla każdego jest kalkulator zarobków, dzięki któremu w prosty sposób można wyliczyć wszystkie koszty zatrudnienia, sprawdzić ile wyniesie podatek oraz składki ZUS przy danym wynagrodzeniu.

Artykuł sponsorowany

Czym jest rynek pracy?

Rynek pracy to dosyć szerokie zagadnienie. Składa się z wielu elementów i gałęzi, ale to oczywiście ludzie są w nim najważniejsi.

Artykuł sponsorowany

Zarobki netto a brutto

Istotną kwestią, która często budzi wiele wątpliwości, są różnice w zarobkach brutto i netto.

Artykuł sponsorowany

Gdzie pracować, żeby dużo zarabiać?

Niemal każdy przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jakie są najlepiej opłacane zawody i jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby je wykonywać.

Artykuł sponsorowany

Najlepsze pomysły na upominki firmowe

Prezenty w biznesie to sposób na podtrzymywane i zacieśnianie relacji ze wspólnikami i klientami, motywowanie pracowników, ale także promowanie swoich usług lub produktów.

Artykuł sponsorowany

18. urodziny E. Leclerc w Rzeszowie

Rzeszowski sklep E.Lecrerc świętuje w tym roku 18 urodziny. Z okazji tego jubileuszu dla swoich klientów przygotował dwuetapowy konkurs.

Artykuł sponsorowany

Języki w CV – co, gdzie i dlaczego?

Niezwykle ważnym elementem każdego życiorysu jest informacja na temat znajomości języków obcych.

Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji do pracy?

W procesie rekrutacyjnym zarówno kandydaci, jak i pracodawcy powinni zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ułatwią im procedurę.

Reklama