Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Kiedy otrzymujemy wynagrodzenie?

Dodano:

Podstawowym zagadnieniem, które jest niezwykle istotne dla wszystkich pracowników jest pensja i data jest otrzymania. Do obowiązków każdego pracodawcy należy wypłacenie pieniędzy pracownikom, co najmniej raz w miesiącu, w stałym i konkretnym terminie.

Kiedy otrzymamy wynagrodzenie?

Przywilejem i prawem wszystkich pracowników w każdej firmie jest wiedza o tym, kiedy otrzyma się wynagrodzenie za swoje usługi z tytułu umowy o pracę. Zatrudniając daną osobę, pracodawca zobowiązuje się terminowo przekazywać pensję i ujawnić jej jak będą wyglądać jej zarobki. Termin wypłaty powinien być z góry ustalony, już na początku współpracy oraz niezmienny. Data, kiedy otrzymujemy wynagrodzenie, może być wymieniona w umowie, ale też w układzie zbiorowym albo specjalnym regulaminie. Kolejną ważną kwestią jest wcześniejsze ustalenie ile razy w miesiącu zostaniemy nagrodzeni za swoją pracę.

Tygodniówka – wady i zalety

Coraz częściej spotykane są wypłaty w formie „tygodniówek”, które najczęściej są cechą umowy o dzieło lub zlecenie. Zaletą jest zapewnienie przez pracodawcę bezpieczeństwa finansowego w związku z brakiem umowy o pracę i częstszy zastrzyk gotówki. Natomiast wady wiążą się z brakiem umowy o pracę, a zatem i ubezpieczenia medycznego.
Reklama
Wynagrodzenie – inne kwestie, o których powinieneś wiedzieć
  • Warto także pamiętać, że w przypadku umowy o pracę zatrudnieni powinni otrzymać pensję w ciągu pierwszych dziesięciu dni każdego miesiąca. Jeśli taki termin przypada w dzień wolny od pracy lub świąteczny, pracodawca powinien dokonać zapłaty chwilę wcześniej.
  • Pamiętajmy też, że niezgodne z prawem jest określenie terminu wypłaty, jako „od…do…”.
  • Pracownicy również coraz rzadziej otrzymują wynagrodzenie „do ręki”. Rezygnując z takiej formy, przedsiębiorstwa nie muszą gromadzić podpisów podwładnych, które są dowodem otrzymania pieniędzy. Jednocześnie pracodawcy zobowiązują się, aby przelewy na konta bankowe dotarły na czas, a dowód stanowią potwierdzenia, do których obie strony mają dostęp.
  • Z kolei, jeśli chodzi o premie roczne i kwartalne, to są one wypłacane z dołu i w terminach określonych w przepisach prawa pracy.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Co czeka polskich przedsiębiorców w 2021 roku

Co czeka polskich przedsiębiorców działających na europejskich rynkach po roku recesji wywołanej pandemią COVID-19? 

Artykuł sponsorowany

Jak urządzić mały salon w bloku? Postaw na sofę z funkcją spania.

Analiza rynku nieruchomości w naszym kraju wyraźnie pokazuje, że większość Polaków mieszka w blokach. Choć mieszkanie w bloku ma niewątpliwe zalety, nie da się ukryć, że posiada również wady. Jedną z największych...

Artykuł sponsorowany

Czy każdy laptop to ultrabook? Poznajmy najważniejsze różnice

Coraz częściej przy wyborze nowego laptopa, zwracamy uwagę, świadomie lub nie, na nową katgorię tego sprzętu czyli ultrabooki.

Artykuł sponsorowany

Zdrowe i pożywne posiłki - wypróbuj catering dietetyczny

Catering dietetyczny to usługa, która staje się coraz bardziej popularna. W obecnych czasach coraz mniej ludzi ma czas na gotowanie i przygotowywanie posiłków,...

Artykuł sponsorowany

Volvo Cars podsumowuje sprzedaż w 2020 roku pierwsza połowa roku ciężka, druga - rekordowo dobra

Pandemia koronawirusa skutecznie uniemożliwiła nam pobicie kolejnego rekordu sprzedaży. Mimo spowolnienia gospodarczego, nasza marka wyszła z tego okresu obronną ręką.

Artykuł sponsorowany

Prezenty i upominki z okazji dnia babci i dziadka

Dzień babci i dziadka to dwa bardzo ważne święta o charakterze rodzinnym.

Artykuł sponsorowany

Okucia do okien PCV – wszystko, co musisz wiedzieć przed kupnem okna

Wbrew pozorom okucia do okien PCV to niezmiernie ważne elementy, które w znaczący sposób wpływają na komfort obsługi i bezpieczeństwo okien. Odpowiednio dobrane stanowią sposób na zapewnienie optymalnej izolacji termicznej, chronią przed...

Artykuł sponsorowany

Kalkulator zarobków — kiedy warto z niego skorzystać?

Przydatnym narzędziem dla każdego jest kalkulator zarobków, dzięki któremu w prosty sposób można wyliczyć wszystkie koszty zatrudnienia, sprawdzić ile wyniesie podatek oraz składki ZUS przy danym wynagrodzeniu.

Reklama