Kiedy otrzymamy wynagrodzenie?
Przywilejem i prawem wszystkich pracowników w każdej firmie jest wiedza o tym, kiedy otrzyma się wynagrodzenie za swoje usługi z tytułu umowy o pracę. Zatrudniając daną osobę, pracodawca zobowiązuje się terminowo przekazywać pensję i ujawnić jej jak będą wyglądać jej zarobki. Termin wypłaty powinien być z góry ustalony, już na początku współpracy oraz niezmienny. Data, kiedy otrzymujemy wynagrodzenie, może być wymieniona w umowie, ale też w układzie zbiorowym albo specjalnym regulaminie. Kolejną ważną kwestią jest wcześniejsze ustalenie ile razy w miesiącu zostaniemy nagrodzeni za swoją pracę.
Tygodniówka – wady i zalety
Coraz częściej spotykane są wypłaty w formie „tygodniówek”, które najczęściej są cechą umowy o dzieło lub zlecenie. Zaletą jest zapewnienie przez pracodawcę bezpieczeństwa finansowego w związku z brakiem umowy o pracę i częstszy zastrzyk gotówki. Natomiast wady wiążą się z brakiem umowy o pracę, a zatem i ubezpieczenia medycznego.
- Warto także pamiętać, że w przypadku umowy o pracę zatrudnieni powinni otrzymać pensję w ciągu pierwszych dziesięciu dni każdego miesiąca. Jeśli taki termin przypada w dzień wolny od pracy lub świąteczny, pracodawca powinien dokonać zapłaty chwilę wcześniej.
- Pamiętajmy też, że niezgodne z prawem jest określenie terminu wypłaty, jako „od…do…”.
- Pracownicy również coraz rzadziej otrzymują wynagrodzenie „do ręki”. Rezygnując z takiej formy, przedsiębiorstwa nie muszą gromadzić podpisów podwładnych, które są dowodem otrzymania pieniędzy. Jednocześnie pracodawcy zobowiązują się, aby przelewy na konta bankowe dotarły na czas, a dowód stanowią potwierdzenia, do których obie strony mają dostęp.
- Z kolei, jeśli chodzi o premie roczne i kwartalne, to są one wypłacane z dołu i w terminach określonych w przepisach prawa pracy.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz