Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Jak zacząć programować. 5 wskazówek dla początkujących

Dodano:

W dzisiejszych czasach, praktycznie każdy człowiek korzysta z technologii informatycznej. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że ta stosunkowo nowa dziedzina nauki, jest obecna wszędzie – grając w gry komputerowe, przeglądając strony internetowe, czy też korzystając z aplikacji na telefonie komórkowym lub tablecie, wykorzystujemy dorobek programistów. Stąd oczywistym jest, że osoby wykonujących ten niełatwy zawód są szczególnie poszukiwane na rynku pracy! Dlatego warto zawczasu zainteresować się, jak zacząć programować – ta umiejętność obecnie stanowi niejako gwarancję na znalezienie dobrej i co najważniejsze dobrze płatnej pracy. W niniejszym artykule przedstawimy 5 cennych wskazów, jak rozpocząć przygodę z programowaniem.

1.Udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy programowanie jest dla Ciebie?

Żeby udzielić odpowiedzi na zadane pytanie, trzeba uzyskać wiedzę, na czym ta praca polega. Przede wszystkim programista większość dnia spędza przed ekranem monitora. Praca wykonywana jest na komputerze i w naprawdę gigantycznym skrócie polega na pisaniu kodu źródłowego. W szczególności w tym zawodzie odnajdą się osoby dobre w przedmiotach ścisłych, którym niestraszne są obliczenia i wzory. W tym miejscu warto wspomnieć o serwisie BUKI, na którym każdy, kto chce się uczyć programować, może znaleźć odpowiedniego korepetytora dla siebie, udzielającego lekcji nawet online. Cały proces wyszukiwania nauczycieli jest łatwy i szybki, dlatego też zachęcamy gorąco do odwiedzenia serwisu – wystarczy w Google wpisać „korepetycje online na BUKI”.

2.Wybór konkretnej dziedziny programowania

Podobnie jak w przypadku innych zawodów, programowanie nie jest dyscypliną jednostkową. W ramach tej dziedziny można wyróżnić wiele poszczególnych działów. Co oczywiste, nie ma programisty, który generalnie znałby się na wszystkim. Dlatego w pierwszej kolejności należy uzyskać odpowiednie informacje, czym zajmują się poszczególne działy. Przykładowo, osoba zajmująca się tzw. front endem przygotowuje oprawę wizualną, natomiast back end ma na celu sprawienie, żeby cała konstrukcja działała. W tym miejscu warto wspomnieć o serwisie BUKI, na którym każdy, kto chce się uczyć programować, może znaleźć odpowiedniego korepetytora dla siebie, udzielającego lekcji nawet online. Cały proces wyszukiwania nauczycieli jest łatwy i szybki, dlatego też zachęcamy gorąco do odwiedzenia BUKI!
Reklama
3.Wybór języka programowania

Drugim krokiem, który należy poczynić w celu rozpoczęcia przygody z programowaniem, jest wybór odpowiedniego dla siebie języka. Do najbardziej popularnych należą Java, Python, C++ i wiele innych. Różnią się trudnością, dlatego też na początek zdecydowanie wybrać prostszy. Po jego opanowaniu można przejść na wyższy poziom.

4.Znalezienie odpowiedniego miejsca do nauki i nabycie materiałów dydaktycznych

Jest to bardzo ważny krok w stronę rozpoczęcia programowania. Ciężko bowiem wyobrazić sobie naukę tego przedmiotu, bez uzyskania dostępu do jakiegokolwiek źródła wiedzy. A tych obecnie naprawdę sporo. Przykładowo, wiedzę można nabywać praktycznie bezpłatnie z YouTube, na którym jest masa filmów o tej tematyce. Po drugie, można zapisać się na intensywny kurs programowania, na którym szybko można nabyć umiejętności podstawowe. Warto również zaopatrzyć się w literaturę – w księgarniach jest wiele ciekawych pozycji, które pozwolą nabyć niezbędną wiedzę teoretyczną.

5.Rozpoczęcie pracy w firmie informatycznej

W naszej ocenie, jest to prawdopodobnie najważniejsza ze wskazówek, ponieważ oczywistym jest, że to praktyka, a nie teoria, czyni mistrza! Można przecież przeczytać milion książek i w dalszym ciągu nie potrafić napisać prostego programu. Znalezienie pracy w odpowiednim podmiocie pozwoli na wykorzystanie nabytej uprzednio podstawowej wiedzy i jednocześnie rozwinie nasze umiejętności. W ten sposób już na etapie nauki programowania, posiadając relatywnie niewiele doświadczenia w tym zakresie, można na tym zarabiać!
Nauka programowania wcale nie jest łatwa. Wobec tego nie należy się zrażać przy pierwszym niepowodzeniu i próbować dalej osiągnąć wymarzony cel. Jeżeli już uda się znaleźć pracę w firmie programistycznej, sukces w tym zawodzie jest niemal gwarantowany! Dlatego warto się starać i już dzisiaj rozpocząć naukę programowania!
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Artykuł sponsorowany

Umiejętności w CV – co i jak wpisać?

Aplikując na dane stanowisko, warto przemyśleć jakimi umiejętnościami, osiągnięciami i zdolnościami chcemy przekonać do siebie pracodawcę.

Artykuł sponsorowany

Czego unikać w CV?

Niemal wszyscy kandydaci uważają, że wiedzą jak stworzyć unikatowe CV. Zatem dlaczego znalezienie idealnej lub jakiejkolwiek pracy zajmuje tak dużo czasu?

Artykuł sponsorowany

Wybieramy czujnik ruchu z detektorem podczerwieni do domu

Światło zapalające się, gdy wchodzimy do pomieszczenia? To możliwe, jeśli zastosujemy czujnik ruchu. Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Artykuł sponsorowany

Jaki zegarek GPS wybrać dla dziecka na Wielkanoc? O czym warto pamiętać?

Rodzic zawsze chce sprawować pełną opiekę nad dzieckiem i dbać o jego bezpieczeństwo. Wraz jednak z wiekiem dzieci stają się bardziej samodzielne i chcą np. same chodzić do szkoły lub do kolegów...

Artykuł sponsorowany

Fiolet, elegancja oraz rdza, czyli najnowsze trendy w ogrodnictwie

Nadejście wiosny to znakomity pretekst do tego, by przygotować nasz ogródek na liczne wizyty tak, by nie tylko umożliwiał wygodne spędzanie czasu z rodziną czy znajomymi, ale również cieszył oko nowoczesnym wyglądem....

Artykuł sponsorowany

Wypożyczenie samochodu w Rzeszowie – poradnik krok po kroku

Wynajęcia samochodu podczas wakacji albo weekendowego wypadu, w kraju lub za granicą może okazać się bardziej korzystne dla naszego budżetu, niż podróż własnym autem.

Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie medyczne?

Każdemu z nas zdarza się zachorować – bez względu na wiek, dietę czy dbanie o własne zdrowie. Przytrafić nam się mogą infekcje wirusowe, kontuzje, poważniejsze schorzenia.

Reklama