Historia powstania długopisu
To narzędzie pisarskie wynalezione zostało stosunkowo niedawno, bo w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Jego konstruktorem był węgierski artysta i dziennikarz, który po wybuchu II wojny światowej wyemigrował do Argentyny, gdzie wraz ze swoim bratem pracował nad udoskonaleniem swojego wynalazku. Produkcja tego przyrządu piśmienniczego zaczęła się jeszcze podczas wojny, ale pod jej koniec wynalazca sprzedał udziały jednemu ze swoich akcjonariuszy, który rozpoczął produkcję masową dla pilotów alianckich w czasie wojny. Długopisy stały się idealnym przyrządem piśmienniczym, ponieważ działały bez względu na wahania ciśnienia.
Budowa i zasada działania długopisu
Produkt składa się z obudowy, w której środku umieszczona jest cienka rurka – tak zwany wkład – z gęstym tuszem. Rurka kończy się elementem zwanym obsadką, w której znajduje się maleńka kulka. W czasie pisania długopisem kulka osadzona w obsadce zaczyna się toczyć, co powoduje zanurzanie jej w tuszu. Dzięki temu substancja zostaje rozprowadzona po papierze i przybiera postać pisma czy rysunku. Kulka osadzona jest w ściśle określonej pozycji, dlatego może swobodnie obracać się obsadce i kontrolować wyciek tuszu.
Długopisy do biur
Długopis, jak nazwa wskazuje, powinien służyć do długotrwałego używania, dlatego kluczowym elementem tego przyrządu jest wkład. Wkładem jest cienka rurka, wypełniona substancją, która przy pomocy obracającej się kulki o średnicy 1 mm, umieszczonej w obsadce wkładu, wydostaje się na zewnątrz. Jest to tusz, dzięki któremu można pisać po różnej powierzchni, najczęściej na kartkach papieru do pisania.
Tusz umieszczony we wkładach może być dowolnego koloru, lecz w długopisach biurowych preferowany jest kolor czarny lub granatowy, idealny do sporządzania notatek i wpisywania danych do dokumentów urzędowych. Szeroki wybór sprawdzonych modeli oferuje sklep internetowy marki Action. Można tutaj znaleźć trwałe i eleganckie długopisy, które idealnie sprawdzą się w każdym biurze.
Przy zakupie długopisów do firm lub biur, często stajemy przed dylematem, jaki rodzaj przyrządu wybrać. Czy ma to być tani i prosty w obsłudze model, czy długopis automatyczny – zaopatrzony w kilka kolorowych wkładów, przełączanych specjalnym przełącznikiem.
Każdy rodzaj długopisu może być przydatny. Długopisy jednokolorowe odegrają ważną rolę podczas normalnego użytkowania: przy sporządzaniu odręcznych pism, adresowaniu kopert czy robieniu krótkich notek. Długopisy dwu- lub wielokolorowe świetnie sprawdzą się przy ręcznym tworzeniu wykresów, zapisywaniu ważnych informacji, a także zakreślaniu i podkreślaniu zdań czy fragmentów treści umieszczonych w ważnym piśmie.
Wygodny i elegancki – długopis na miarę czasu
Każdy wie, jak wygląda długopis i jaką odgrywa rolę — używamy go przecież na co dzień — więc jedną z ważniejszych rzeczy jest dobre układanie się tego przyrządu w palcach ręki. Co wydaje się dziwne, długopis może być przyczyną bólów dłoni, jeżeli jego budowa odbiega od powszechnie znanej. Długopis o nietypowej konstrukcji – zbyt gruby, za cienki lub nadmiernie awangardowy – może sprawiać kłopot przy pisaniu czy rysowaniu.
Z tego powodu, wybierając długopisy do biura, kierujmy się przede wszystkim ergonomicznym kształtem, który nie sprawi problemów podczas długiego użytkowania długopisu. Dopiero kolejną rolę odgrywa elegancki design.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz