Rzeszów - Poniedziałek, 16.09.2024
Reklama

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym? Kosmetolog wyjaśnia!

Dodano:

Objawy trądziku różowatego

Na początek warto poznać najpowszechniejsze objawy, które mogą wskazywać na trądzik różowaty:

  • napadowe czerwienienie lub przewlekły rumień występujący najczęściej w środkowej części twarzy,

  • teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynka krwionośne w postaci tzw. pajączków

  • grudki i krostki, którym towarzyszy często nadmierne wydzielanie łoju,

  • Przewlekły stan zapalny naczyń krwionośnych skóry, co prowadzi do rozszerzenia naczyń i zaczerwienienia,

  • w zaawansowanych fazach trądziku różowatego występuje również przerost tkanek, najczęściej w okolicach nosa.

napadowe czerwienienie lub przewlekły rumień występujący najczęściej w środkowej części twarzy,

teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynka krwionośne w postaci tzw. pajączków

grudki i krostki, którym towarzyszy często nadmierne wydzielanie łoju,

Przewlekły stan zapalny naczyń krwionośnych skóry, co prowadzi do rozszerzenia naczyń i zaczerwienienia,

w zaawansowanych fazach trądziku różowatego występuje również przerost tkanek, najczęściej w okolicach nosa.

Jaką pielęgnację wybrać?

  1. Delikatne oczyszczanie

Delikatne oczyszczanie

Odpowiednie oczyszczanie skóry jest kluczowe w codziennej pielęgnacji trądziku różowatego. Wybierając produkty do mycia twarzy, warto unikać silnych detergentów, które mogą prowadzić do nadmiernego wysuszenia i podrażnienia skóry. Lepiej stosować łagodne środki myjące, przeznaczone specjalnie dla tego typu skóry lub dla cery wrażliwej, nadreaktywnej. Warto również podczas mycia unikać gorącej wody, która może nasilać objawy.

  1. Nawilżanie skóry

Nawilżanie skóry

Kiedy mówimy o prawidłowej pielęgnacji skóry, nie można zapominać o nawilżeniu. Przesuszona skóra z zaburzoną barierą hydrolipidową może prowadzić do większej podatności na podrażnienia. Warto, żeby krem na trądzik różowaty był lekki i wolny od składników drażniących oraz powodujących powstawanie niedoskonałości. Tego typu produkty należy stosować codziennie, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, która dzięki temu staje się bardziej odporna na niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Specjalistyczne kremy, przeznaczone specjalnie dla skór z trądzikiem różowatym można znaleźć pod linkiem: https://www.topestetic.pl/krem-na-tradzik-rozowaty.

Reklama
  1. Aktywna pielęgnacja

Aktywna pielęgnacja

Oprócz oczyszczania i nawilżania warto zaopatrzyć się w kosmetyki na trądzik różowaty bogate w składniki o działaniu antyoksydacyjnym, wzmacniającym naczynia krwionośne, łagodzącym czy regulującym wydzielanie łoju. Trądziku różowatego niestety nie da się wyleczyć na stałe, jedynie reagować na pojawiające się zmiany, dlatego warto również do tego typu cery dobrać odpowiednią pielęgnację przeciwstarzeniową.

Wbrew niektórym mitom, w przypadku skóry z trądzikiem różowatym pielęgnacja retinoidami czy kwasami nie jest zakazana, a czasami wręcz wskazana, jednak ważne jest, aby produkty tego typu były indywidualnie dobrane dla danej skóry. Warto w takim przypadku skorzystać z porady kosmetologa, który dobierze odpowiednie składniki aktywne. Odpowiednie kosmetyki i porady kosmetologa znajdziecie w sklepie topestetic pod linkiem: https://www.topestetic.pl/tradzik-rozowaty

  1. Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna

Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników wyzwalających objawy trądziku różowatego. Dlatego stosowanie kremów przeciwsłonecznych o wysokim SPF jest absolutnie niezbędne. Wybieraj produkty przystosowane do wrażliwej skóry, a także pamiętaj o noszeniu okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy w słoneczne dni.

  1. Unikanie ostrej pielęgnacji i czynników wyzwalających

Unikanie ostrej pielęgnacji i czynników wyzwalających

W przypadku skóry z trądzikiem różowatym mniej znaczy więcej. Należy unikać stosowania agresywnych zabiegów, silnych detergentów oraz wysuszających kosmetyków, które mogą dodatkowo podrażnić skórę. W przypadku wielu osób trądzik różowaty jest indukowany przez nieodpowiednią pielęgnację, zbyt intensywne zabiegi profesjonalne czy nadużywanie kąpieli słonecznych, które prowadzą do zaostrzenia objawów.

Również takie czynniki jak wysokie temperatury, ostre przyprawy, alkohol czy stres nie sprzyjają temu schorzeniu. Odpowiednie zrozumienie tej choroby i czynników wyzwalających objawy oraz próba ich unikania może znacząco pomóc w bezobjawowym przebiegu tego schorzenia. Warto prowadzić notatki, aby śledzić, które sytuację i składniki nasilają objawy i starać się ich unikać.

  1. Konsultacja ze specjalistą

Konsultacja ze specjalistą

Najlepszym krokiem, jaki możemy zrobić w pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym, jest konsultacja z doświadczonym kosmetologiem i dermatologiem. Specjalista będzie w stanie zdiagnozować rodzaj trądziku i zalecić leczenie oraz dobrać odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry.

Trądzik różowaty jest skomplikowanym schorzeniem skóry, ale odpowiednia pielęgnacja i unikanie czynników wyzwalających mogą pomóc w kontrolowaniu objawów. Pamiętaj o delikatnym oczyszczaniu, nawilżaniu, ochronie przeciwsłonecznej i konsultacji ze specjalistą. Wspólnie z ekspertem można dostosować strategię pielęgnacyjną, która pomoże Ci w osiągnięciu zdrowszej i piękniejszej skóry.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Gdzie pracować, żeby dużo zarabiać?

Niemal każdy przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jakie są najlepiej opłacane zawody i jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby je wykonywać.

Artykuł sponsorowany

Najlepsze pomysły na upominki firmowe

Prezenty w biznesie to sposób na podtrzymywane i zacieśnianie relacji ze wspólnikami i klientami, motywowanie pracowników, ale także promowanie swoich usług lub produktów.

Artykuł sponsorowany

18. urodziny E. Leclerc w Rzeszowie

Rzeszowski sklep E.Lecrerc świętuje w tym roku 18 urodziny. Z okazji tego jubileuszu dla swoich klientów przygotował dwuetapowy konkurs.

Artykuł sponsorowany

Języki w CV – co, gdzie i dlaczego?

Niezwykle ważnym elementem każdego życiorysu jest informacja na temat znajomości języków obcych.

Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji do pracy?

W procesie rekrutacyjnym zarówno kandydaci, jak i pracodawcy powinni zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ułatwią im procedurę.

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Artykuł sponsorowany

Umiejętności w CV – co i jak wpisać?

Aplikując na dane stanowisko, warto przemyśleć jakimi umiejętnościami, osiągnięciami i zdolnościami chcemy przekonać do siebie pracodawcę.

Artykuł sponsorowany

Czego unikać w CV?

Niemal wszyscy kandydaci uważają, że wiedzą jak stworzyć unikatowe CV. Zatem dlaczego znalezienie idealnej lub jakiejkolwiek pracy zajmuje tak dużo czasu?

Reklama