Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Jak łatwo i skutecznie wyczyścić fugi?

Dodano:

Aby znajdujące się w łazience i kuchni płytki prezentowały się idealnie i efektownie, konieczne jest zadbanie o fugi - szczególnie wtedy, gdy oprócz funkcji praktycznej, pełnią także rolę dekoracji. Porowata struktura fug oraz wysoka wilgotność panująca w pomieszczeniach, w których kładzie się płytki sprawiają, że są one podatne na trudne do usunięcia zabrudzenia; dodatkowo mogą rozwijać się w nich bakterie i szkodliwe grzyby. Na szczęście utrzymanie fug w czystości może być naprawdę proste, a domowe sposoby pozwalają cieszyć się ich nienagannym wyglądem.
 

Dlaczego fugi wymagają czyszczenia?

 

Zabrudzenia pojawiają się na każdej powierzchni w domu, szczególnie na podłodze. Szczeliny między sąsiadującymi płytkami ściennymi lub podłogowymi wypełnione chropowatą, porowatą substancją są szczególnie podatne na ich gromadzenie. Oprócz tego fugi mają częsty bezpośredni kontakt z wodą i znajdują się w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza jest wyższa. W połączeniu z kurzem sprawia to, że panują na nich idealne warunki do rozwoju pleśni oraz namnażania się bakterii. Jasne fugi zauważalnie żółkną, pojawiają się ciemne przebarwienia, mogące świadczyć o pojawieniu się grzybów. W dodatku pozbycie się zanieczyszczeń staje się wyraźnie trudniejsze. Z tego powodu należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i suszeniu fug, które pozwoli zapobiec trwałemu zabrudzeniu oraz rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. Jednak czym wyczyścić fugi, by było to proste i skuteczne?
 

Najczęstszy błąd przy czyszczeniu fug


Wiele osób czyści fugi za pomocą drucianych szczotek, nożyków lub tzw. "druciaków" uważając, że w ten sposób najskuteczniej pozbędą się zabrudzeń, które dostały się między płytki. Jest to jednak błąd, który może uszkodzić nie tylko fugi, ale i powierzchnię samych płytek. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest czyszczenie fug za pomocą miękkich gąbeczek i bawełnianych ścierek - radzi ekspert ds. jakości firmy Cersanit - dobrym rozwiązaniem może być także wykorzystanie niewielkich szczoteczek, na przykład do zębów, o miękkim włosiu. 
 

Jakimi środkami wyczyścić fugi?

Reklama
Oprócz unikania ostrych narzędzi należy pamiętać także o stosowaniu odpowiednich środków. Tradycyjne środki czystości często zawierają substancje żrące, które również mogą uszkadzać płytki i fugi. Dodatkowo często mają gęstą konsystencję, przez którą ich późniejsze usunięcie może być trudne; to z kolei jest szczególnie istotne przy powierzchniach takich jak płytki do kuchni, w pobliżu których może znajdować się żywność.Do najskuteczniejszych domowych środków do czyszczenia fug należą: - roztwór octu i sody oczyszczonej (100 ml octu na jedno opakowanie sody) naniesiony na fugi, pozostawiony na godzinę i zmyty miękką gąbką, - proszek do pieczenia - wystarczy posypać nim zwilżone fugi i pozostawić na około pół godziny. Po tym czasie wystarczy zmyć go wodą razem z zabrudzeniami, - sok z cytryny - stosowany podobnie jak proszek do pieczenia skutecznie usuwa przebarwienia. Należy jednak pamiętać, by używać go wyłącznie przy jasnych fugach; zawarty w nim kwas cytrynowy ma bowiem właściwości rozjaśniające i może prowadzić do odbarwienia tych w ciemniejszych odcieniach, - pasta do zębów - co prawda nie usunie kamienia, plam z rdzy i innych poważnych zabrudzeń, jednak świetnie sprawdzi się przy codziennym czyszczeniu z kurzu oraz świeżych plam. 

Zaletą domowych środków jest ich skuteczność, ale i delikatność. Sprawdzą się nie tylko przy klasycznych kafelkach, ale i przy takich produktach jak stworzone przez Cersanit dekoracje ścienne czy płytki gresowe. Oczywiście warto zachować środki ostrożności i przed pierwszym umyciem płytek i fug za pomocą dowolnych środków należy sprawdzić ich działanie na niezbyt widocznej, niewielkiej powierzchni, na przykład w kącie pomieszczenia.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jak urządzić mały salon w bloku? Postaw na sofę z funkcją spania.

Analiza rynku nieruchomości w naszym kraju wyraźnie pokazuje, że większość Polaków mieszka w blokach. Choć mieszkanie w bloku ma niewątpliwe zalety, nie da się ukryć, że posiada również wady. Jedną z największych...

Artykuł sponsorowany

Czy każdy laptop to ultrabook? Poznajmy najważniejsze różnice

Coraz częściej przy wyborze nowego laptopa, zwracamy uwagę, świadomie lub nie, na nową katgorię tego sprzętu czyli ultrabooki.

Artykuł sponsorowany

Zdrowe i pożywne posiłki - wypróbuj catering dietetyczny

Catering dietetyczny to usługa, która staje się coraz bardziej popularna. W obecnych czasach coraz mniej ludzi ma czas na gotowanie i przygotowywanie posiłków,...

Artykuł sponsorowany

Volvo Cars podsumowuje sprzedaż w 2020 roku pierwsza połowa roku ciężka, druga - rekordowo dobra

Pandemia koronawirusa skutecznie uniemożliwiła nam pobicie kolejnego rekordu sprzedaży. Mimo spowolnienia gospodarczego, nasza marka wyszła z tego okresu obronną ręką.

Artykuł sponsorowany

Prezenty i upominki z okazji dnia babci i dziadka

Dzień babci i dziadka to dwa bardzo ważne święta o charakterze rodzinnym.

Artykuł sponsorowany

Okucia do okien PCV – wszystko, co musisz wiedzieć przed kupnem okna

Wbrew pozorom okucia do okien PCV to niezmiernie ważne elementy, które w znaczący sposób wpływają na komfort obsługi i bezpieczeństwo okien. Odpowiednio dobrane stanowią sposób na zapewnienie optymalnej izolacji termicznej, chronią przed...

Artykuł sponsorowany

Kiedy otrzymujemy wynagrodzenie?

Podstawowym zagadnieniem, które jest niezwykle istotne dla wszystkich pracowników jest pensja i data jest otrzymania.

Artykuł sponsorowany

Kalkulator zarobków — kiedy warto z niego skorzystać?

Przydatnym narzędziem dla każdego jest kalkulator zarobków, dzięki któremu w prosty sposób można wyliczyć wszystkie koszty zatrudnienia, sprawdzić ile wyniesie podatek oraz składki ZUS przy danym wynagrodzeniu.

Reklama