Papiery wartościowe są postrzegane jako zyskowna inwestycja, ponieważ dzięki publicznie dostępnym informacjom można przewidzieć ich zachowanie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach każdy może je kupić. Oczywiście, ryzyko popełnienia błędu i utraty pieniędzy zawsze istnieje, ale w porównaniu z lokatami, oszczędnościami emerytalnymi i funduszami inwestycyjnymi, dzięki akcjom firmowym można uzyskać aktywny dochód i osobiście zarządzać swoim kapitałem. A posiadanie części firmy jest kuszące. Jeśli planujesz zakup papierów wartościowych, będziesz musiał poradzić sobie z giełdą.
Giełda papierów wartościowych jest organizacją non-profit, która organizuje obrót papierami wartościowymi. Jest to najważniejsza część rynku giełdowego, ponieważ można na niej nie tylko sprzedawać i kupować, ale także emitować papiery wartościowe. Aby udostępnić swoje akcje na rynku, spółka przeprowadza IPO na giełdzie - pierwszą publiczną sprzedaż papierów wartościowych.
Jednostka obrotu na giełdzie, warunki dostawy i płatności są ustalane przez samych członków giełdy i ściśle odpowiadają ustalonym zasadom. Warunki przyjmowania nowych członków giełdy, jak również procedura tworzenia i zarządzania giełdą są określone w statucie. Działalność giełdy jest regulowana przez państwo. W Polsce giełda działa w oparciu o licencję wydawaną przez KNF https://www.knf.gov.pl/o_nas/komisja.
Czym zajmuje się giełda
Giełda papierów wartościowych pełni następujące funkcje:
- Zapewnia miejsce do obrotu papierami wartościowymi;
- Notowanie obejmuje papiery wartościowe dopuszczone do obrotu w rejestrze giełdowym i wyklucza je z tego rejestru;
- Ustala wartość rynkową papieru wartościowego - notowania - i dostarcza informacji na jego temat;
- Gromadzi i redystrybuuje dostępne środki;
- Powiadamia wszystkie zainteresowane strony o debiucie giełdowym i zapewnia do niej dostęp;
- Zapewnia, że transakcje zawierane na niej są realizowane i uczciwe
- Opracowuje standardy postępowania dla handlowców i karze za ich naruszanie.
Na czym zarabia giełda?
Giełdy papierów wartościowych dzielą się na giełdy uniwersalne i specjalistyczne. Na giełdach specjalistycznych handluje się przede wszystkim jednym rodzajem papierów wartościowych, natomiast na giełdach uniwersalnych sprzedaje się i kupuje różne papiery wartościowe. Na przykład w Polsce za uniwersalną giełdę uważa się GPW, ponieważ umożliwia ona obrót różnymi papierami wartościowymi: akcjami, obligacjami i euroobligacjami, kwitami depozytowymi, jednostkami inwestycyjnymi, certyfikatami udziału w hipotece oraz giełdowymi funduszami inwestycyjnymi.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz