Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Jak działa gruntowa pompa ciepła? Wyjaśniamy!

Dodano:

Gruntowe pompy ciepła to efektywne, a zarazem ekologiczne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia budynków, które zyskuje coraz większą popularność. Na czym polega ta zaawansowana technologia? Kiedy warto rozważyć inwestycję w gruntową pompę ciepła? Jakie są tak właściwie jej zalety? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części artykułu.
 

Gruntowa pompa ciepła – co to jest?

 
To zaawansowane urządzenia wykorzystujące do ogrzewania bądź chłodzenia budynków energię zgromadzoną w gruncie. GPC działają na zasadzie odzyskiwania energii cieplnej z ziemi, której używają do utrzymywania określonej temperatury. Gruntowe pompy ciepła składają się z trzech głównych elementów – kolektora, pompy oraz systemu dystrybucji ciepła. W zależności od układu terenu oraz indywidualnych oczekiwań kolektory mogą być montowane w układzie poziomym (prowadzone poziomo pod powierzchnią ziemi) lub pionowym (wbudowane wertykalnie w ziemię na większą głębokość).
 

Mechanizm działania gruntowej pompy ciepła

 
Cały proces funkcjonowania pomp ciepła można podzielić na kilka etapów. W toku pracy realizują one po kolei każdy z nich, co gwarantuje ciągłość ogrzewania i chłodzenia w budynkach.
 
  1. Pobieranie energii – pompy pobierają energię cieplną z ziemi, co jest możliwe dzięki kolektorom, w których znajduje się czynnik chłodniczy (zwykle mieszanina wody i glikolu), pobierający i transportujący ciepło z gruntu.
  2. Sprężanie i podgrzewanie – pobrana energia jest przekazywana do pompy ciepła. Dzięki sprężarce zwiększa się jej temperatura i ciśnienie, a w efekcie podgrzany zostaje również czynnik chłodzący znajdujący się wewnątrz pompy.
  3. Dystrybucja – sprężony czynnik chłodniczy zostaje przekazany do wymiennika ciepła, gdzie oddaje zgromadzone ciepło do układu grzewczego, rozprowadzając je po całym budynku.
  4. Cykl odparowania – czynnik chłodniczy po oddaniu całej energii trafia do układu odparowania, przechodząc na powrót do stanu niskiego ciśnienia i temperatury.
  5. Powrót do kolektora – po odparowaniu powraca do kolektorów, gdzie ponownie pobiera energię cieplną z ziemi, rozpoczynając kolejny cykl.
 

Jakie są zalety gruntowej pompy ciepła?

 
Ten ekologiczny, a zarazem efektywny sposób ogrzewania i chłodzenia wiąże się z szeregiem korzyści. Gruntowe pompy ciepła są:
Reklama
 
  • wielofunkcyjne – tego rodzaju urządzenia mogą działać zarówno w trybie grzewczym, jak i chłodzącym, co zapewnia komfort termiczny przez cały rok,
  • bezobsługowe – w przeciwieństwie do wielu innych metod ogrzewania gruntowe pompy ciepła nie wymagają częstych konserwacji, a przy tym są niezwykle łatwe w użytku,
  • wytrzymałe – gruntowe pompy ciepła wyróżnia wysoka jakość oraz trwałość, dzięki czemu skutecznie funkcjonują przez wiele lat od zakupu,
  • oszczędne – korzystanie z energii odnawialnej pozwala na znaczne oszczędności energetyczne w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych,
  • ekologiczne – GPC nie przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego, tak, jak chociażby kotły na paliwa stałe.
 
Gruntowe pompy ciepła to idący z duchem czasu sposób na utrzymanie komfortu termicznego przez cały rok. Osoby zamieszkujące Rzeszów mogą skorzystać ze wsparcia doświadczonej w tym zakresie firmy – Energo-Therm.
Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Dlaczego półkolonie windsurfingowe i kitesurfingowe są idealnym rozwiązaniem dla każdego dziecka?

Dzieci wyjeżdżające wraz z rodzicami na wakacje niejednokrotnie obawiają się, że spędzą ten czas bez obfitej rozrywki. Tymczasem, jak się okazuje, idealnym dla nich rozwiązaniem stają się półkolonie windsurfingowo-kitesurfingowe.

Artykuł sponsorowany

Grill weekend z Mikołajem Reyem

Kilka propozycji BBQ, opracowanych przez Mikołaja Reya, które zaskoczą ciekawym smakiem, a które jednocześnie z łatwością przygotujecie samodzielnie z produktów marki Szubryt.

Artykuł sponsorowany

Nowy Nissan Qashqai już w Rzeszowie. Nissan zaprasza 21-25 czerwca na prezentację w salonie AUTONIX

W rzeszowskim autoryzowanym salonie Nissan AUTONIX egzemplarz tego wszechstronnego crossovera będzie można zobaczyć i przetestować w dniach 21 – 25 czerwca.

Artykuł sponsorowany

Stół w nowoczesnej jadalni

Jadalnia to z całą pewnością najważniejsze miejsce w każdym domu. Tutaj nie tylko wspólnie spożywamy posiłki, ale również spotykamy się w gronie rodziny i znajomych, by celebrować wspólnie spędzony czas.

Artykuł sponsorowany

Męskie rękawiczki do ekranów dotykowych - jakie wybrać?

Z telefonów korzystamy nieustannie — nawet na największym mrozie. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy na dłoniach rękawice. W nich bowiem nie obsłużymy urządzeń z dotykowym ekranem. Na szczęście na rynku pojawiła...

Artykuł sponsorowany

Instalacja fotowoltaiczna w Rzeszowie – ogromny zwrot z inwestycji

Fotowoltaika to obecnie jedna z najlepiej rozwijających się technologii z nurtu OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii. Pozyskiwanie prądu z naturalnych źródeł jest bardzo ekologiczne i oszczędne, zaś same źródła stanowią te zasoby,...

Artykuł sponsorowany

Piłka nożna i siatkówka to chętnie obstawiane sporty – jak przebiega rozwój tych dyscyplin w Rzeszowie?

W Polsce już od dekad to piłka nożna uchodzi za tzw. sport narodowy. Co prawda, popularność siatkówki nie jest aż tak duża. Trzeba jednak przyznać, że siatkówka to jedna z nielicznych dyscyplin,...

Artykuł sponsorowany

Czym się kierować przy wyborze kostki brukowej?

Kostka brukowa to najpopularniejszy z materiałów wykończeniowych wykorzystywanych na zewnątrz. Stosuje się ją wokół domu, buduje chodniki i ścieżki, a także wyznacza solidne parkingi i podjazdy.

Reklama