Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Jak działa gruntowa pompa ciepła? Wyjaśniamy!

Dodano:

Gruntowe pompy ciepła to efektywne, a zarazem ekologiczne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia budynków, które zyskuje coraz większą popularność. Na czym polega ta zaawansowana technologia? Kiedy warto rozważyć inwestycję w gruntową pompę ciepła? Jakie są tak właściwie jej zalety? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części artykułu.
 

Gruntowa pompa ciepła – co to jest?

 
To zaawansowane urządzenia wykorzystujące do ogrzewania bądź chłodzenia budynków energię zgromadzoną w gruncie. GPC działają na zasadzie odzyskiwania energii cieplnej z ziemi, której używają do utrzymywania określonej temperatury. Gruntowe pompy ciepła składają się z trzech głównych elementów – kolektora, pompy oraz systemu dystrybucji ciepła. W zależności od układu terenu oraz indywidualnych oczekiwań kolektory mogą być montowane w układzie poziomym (prowadzone poziomo pod powierzchnią ziemi) lub pionowym (wbudowane wertykalnie w ziemię na większą głębokość).
 

Mechanizm działania gruntowej pompy ciepła

 
Cały proces funkcjonowania pomp ciepła można podzielić na kilka etapów. W toku pracy realizują one po kolei każdy z nich, co gwarantuje ciągłość ogrzewania i chłodzenia w budynkach.
 
  1. Pobieranie energii – pompy pobierają energię cieplną z ziemi, co jest możliwe dzięki kolektorom, w których znajduje się czynnik chłodniczy (zwykle mieszanina wody i glikolu), pobierający i transportujący ciepło z gruntu.
  2. Sprężanie i podgrzewanie – pobrana energia jest przekazywana do pompy ciepła. Dzięki sprężarce zwiększa się jej temperatura i ciśnienie, a w efekcie podgrzany zostaje również czynnik chłodzący znajdujący się wewnątrz pompy.
  3. Dystrybucja – sprężony czynnik chłodniczy zostaje przekazany do wymiennika ciepła, gdzie oddaje zgromadzone ciepło do układu grzewczego, rozprowadzając je po całym budynku.
  4. Cykl odparowania – czynnik chłodniczy po oddaniu całej energii trafia do układu odparowania, przechodząc na powrót do stanu niskiego ciśnienia i temperatury.
  5. Powrót do kolektora – po odparowaniu powraca do kolektorów, gdzie ponownie pobiera energię cieplną z ziemi, rozpoczynając kolejny cykl.
 

Jakie są zalety gruntowej pompy ciepła?

 
Ten ekologiczny, a zarazem efektywny sposób ogrzewania i chłodzenia wiąże się z szeregiem korzyści. Gruntowe pompy ciepła są:
Reklama
 
  • wielofunkcyjne – tego rodzaju urządzenia mogą działać zarówno w trybie grzewczym, jak i chłodzącym, co zapewnia komfort termiczny przez cały rok,
  • bezobsługowe – w przeciwieństwie do wielu innych metod ogrzewania gruntowe pompy ciepła nie wymagają częstych konserwacji, a przy tym są niezwykle łatwe w użytku,
  • wytrzymałe – gruntowe pompy ciepła wyróżnia wysoka jakość oraz trwałość, dzięki czemu skutecznie funkcjonują przez wiele lat od zakupu,
  • oszczędne – korzystanie z energii odnawialnej pozwala na znaczne oszczędności energetyczne w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych,
  • ekologiczne – GPC nie przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego, tak, jak chociażby kotły na paliwa stałe.
 
Gruntowe pompy ciepła to idący z duchem czasu sposób na utrzymanie komfortu termicznego przez cały rok. Osoby zamieszkujące Rzeszów mogą skorzystać ze wsparcia doświadczonej w tym zakresie firmy – Energo-Therm.
Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jak zrezygnować z polisy OC samochodu?

Kupując nową polisę ubezpieczeniową należy pamiętać o wypowiedzeniu starej.

Artykuł sponsorowany

8 sposobów jak uczyć się języka hiszpańskiego

Hiszpański jest bardzo ciekawym językiem, który od wielu lat nie traci na popularności. Jest to 4 język pod względem ilości osób posługujących się nim - na podium jest mandaryński, angielski oraz hindi

Artykuł sponsorowany

NOWA MAZDA CX-60 - na fotelu kierowcy

Każdy kierowca Nowej MAZDY CX-60 może teraz cieszyć się idealną pozycją za kierownicą.

Artykuł sponsorowany

Lodówka będzie lśnić. Sprawdzone porady na utrzymanie czystości

Choć przechowujemy w niej jedzenie, często pomijamy lodówkę w trakcie codziennych porządków. Warto zmienić ten nawyk i zadbać o sprzęt, w którym przechowujemy żywność. Wyjdzie nam to nie tylko na komfortowe użytkowanie,...

Artykuł sponsorowany

Stawiasz na energię odnawialną i szukasz domu? Sprawdź, które źródło wybrać

Wybór odnawialnych źródeł energii dla energii elektrycznej i ogrzewania w domu to świetny sposób na zmniejszenie śladu węglowego, uczynienie domu bardziej zrównoważonym i potencjalne obniżenie kosztów energii.

Artykuł sponsorowany

Praktyczny prezent dla mężczyzny

Co kupić mężczyźnie, którego nie interesują dekoracyjne bibeloty? Na szczęście jest jeszcze cała gama innych propozycji, które doskonale sprawdzą się jako prezent. Mężczyźni bowiem są bardzo praktyczni – interesują ich prezenty, które...

Artykuł sponsorowany

Tablet Samsung Tab A8 – urządzenie do pracy czy rozrywki?

Oprócz smartfonów i smartwatchy jednymi z najchętniej wybieranych urządzeń elektronicznych są tablety. Niektórzy mogą uważać, że tablety to zbędne akcesoria, które z czasem tracą nasze zainteresowanie i zwyczajnie odkładamy je na półkę.

Artykuł sponsorowany

Pranie z płynem. Jak go używać?

Coraz więcej osób decyduje się na stosowanie środków piorących w płynie. Nic w tym dziwnego - płynna postać detergentu ma ogromnie dużo zalet, przewyższających walory niegdyś tradycyjnych proszków.

Reklama