Rzeszów - Piątek, 27.09.2024
Reklama

Jak działa gruntowa pompa ciepła? Wyjaśniamy!

Dodano:

Gruntowe pompy ciepła to efektywne, a zarazem ekologiczne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia budynków, które zyskuje coraz większą popularność. Na czym polega ta zaawansowana technologia? Kiedy warto rozważyć inwestycję w gruntową pompę ciepła? Jakie są tak właściwie jej zalety? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części artykułu.
 

Gruntowa pompa ciepła – co to jest?

 
To zaawansowane urządzenia wykorzystujące do ogrzewania bądź chłodzenia budynków energię zgromadzoną w gruncie. GPC działają na zasadzie odzyskiwania energii cieplnej z ziemi, której używają do utrzymywania określonej temperatury. Gruntowe pompy ciepła składają się z trzech głównych elementów – kolektora, pompy oraz systemu dystrybucji ciepła. W zależności od układu terenu oraz indywidualnych oczekiwań kolektory mogą być montowane w układzie poziomym (prowadzone poziomo pod powierzchnią ziemi) lub pionowym (wbudowane wertykalnie w ziemię na większą głębokość).
 

Mechanizm działania gruntowej pompy ciepła

 
Cały proces funkcjonowania pomp ciepła można podzielić na kilka etapów. W toku pracy realizują one po kolei każdy z nich, co gwarantuje ciągłość ogrzewania i chłodzenia w budynkach.
 
  1. Pobieranie energii – pompy pobierają energię cieplną z ziemi, co jest możliwe dzięki kolektorom, w których znajduje się czynnik chłodniczy (zwykle mieszanina wody i glikolu), pobierający i transportujący ciepło z gruntu.
  2. Sprężanie i podgrzewanie – pobrana energia jest przekazywana do pompy ciepła. Dzięki sprężarce zwiększa się jej temperatura i ciśnienie, a w efekcie podgrzany zostaje również czynnik chłodzący znajdujący się wewnątrz pompy.
  3. Dystrybucja – sprężony czynnik chłodniczy zostaje przekazany do wymiennika ciepła, gdzie oddaje zgromadzone ciepło do układu grzewczego, rozprowadzając je po całym budynku.
  4. Cykl odparowania – czynnik chłodniczy po oddaniu całej energii trafia do układu odparowania, przechodząc na powrót do stanu niskiego ciśnienia i temperatury.
  5. Powrót do kolektora – po odparowaniu powraca do kolektorów, gdzie ponownie pobiera energię cieplną z ziemi, rozpoczynając kolejny cykl.
 

Jakie są zalety gruntowej pompy ciepła?

 
Ten ekologiczny, a zarazem efektywny sposób ogrzewania i chłodzenia wiąże się z szeregiem korzyści. Gruntowe pompy ciepła są:
Reklama
 
  • wielofunkcyjne – tego rodzaju urządzenia mogą działać zarówno w trybie grzewczym, jak i chłodzącym, co zapewnia komfort termiczny przez cały rok,
  • bezobsługowe – w przeciwieństwie do wielu innych metod ogrzewania gruntowe pompy ciepła nie wymagają częstych konserwacji, a przy tym są niezwykle łatwe w użytku,
  • wytrzymałe – gruntowe pompy ciepła wyróżnia wysoka jakość oraz trwałość, dzięki czemu skutecznie funkcjonują przez wiele lat od zakupu,
  • oszczędne – korzystanie z energii odnawialnej pozwala na znaczne oszczędności energetyczne w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych,
  • ekologiczne – GPC nie przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego, tak, jak chociażby kotły na paliwa stałe.
 
Gruntowe pompy ciepła to idący z duchem czasu sposób na utrzymanie komfortu termicznego przez cały rok. Osoby zamieszkujące Rzeszów mogą skorzystać ze wsparcia doświadczonej w tym zakresie firmy – Energo-Therm.
Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czy urządzenia są niezbędne w życiu każdego człowieka?

W obecnych czasach wiele rzeczy opiera się na technologii. Jest ona obecna na każdym kroku dlatego wszyscy chcą jej sprostać. Dotyczy to zarówno młodych jak również starszych użytkowników, którzy chętnie sięgają po...

Artykuł sponsorowany

Wolne rodniki, a proces starzenia się skóry

Starzenie się skóry to proces postępujący, który stanowi nieodłączny element starzenia całego organizmu i rozpoczyna się już między 25. a 30. rokiem życia. Jego przebieg jest indywidualny – zależy od wielu czynników...

Artykuł sponsorowany

Jak stworzyć biznesową stronę internetową w Rzeszowie która sprzedaje?

Tworzenie stron internetowych typu biznesowego dla lokalnych przedsiębiorców powinno być odpowiednio dopasowane do potrzeb docelowej grupy odbiorców oraz wskazywać na kierunkowość biznesu lokalnego w Rzeszowie.

Artykuł sponsorowany

Jakie zdjęcia do kalendarza wybrać?

Zastanawiasz się nad tym, jakiego rodzaju zdjęcia umieścić w fotokalendarzu? Czym się kierować podczas tworzenia projektu? Sprawdź nasze propozycje koncepcji i wybierz tę, która będzie najbliższa Twojemu sercu.

Artykuł sponsorowany

Bożonarodzeniowe jarmarki w Europie, które powinieneś odwiedzić

Lekki mróz, blask tysięcy światełek i zapach grzanego wina w powietrzu przeplatający się z dźwiękami kolęd. Tradycja bożonarodzeniowych jarmarków już na dobre wpisała się w krajobraz wielu większych i mniejszych europejskich miast. 

Artykuł sponsorowany

Catering dietetyczny z dostawą do domu - jakie ma zalety?

Catering dietetyczny z dostawą do domu od TimCatering ma szerokie grono zwolenników. Okazuje się, że usługi tego typu dawniej kojarzyły nam się z luksusem. Teraz bez wątpienia są dostępne dla każdego i...

Artykuł sponsorowany

Mandat za brak opon zimowych - czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Prawie 90% polskich kierowców deklaruje, że sezonowo zmienia opony. To dobry znak. Można stwierdzić, że wielu Polaków ma świadomość, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie ogumienie w samochodzie.

Reklama