Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Jak działa gruntowa pompa ciepła? Wyjaśniamy!

Dodano:

Gruntowe pompy ciepła to efektywne, a zarazem ekologiczne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia budynków, które zyskuje coraz większą popularność. Na czym polega ta zaawansowana technologia? Kiedy warto rozważyć inwestycję w gruntową pompę ciepła? Jakie są tak właściwie jej zalety? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części artykułu.
 

Gruntowa pompa ciepła – co to jest?

 
To zaawansowane urządzenia wykorzystujące do ogrzewania bądź chłodzenia budynków energię zgromadzoną w gruncie. GPC działają na zasadzie odzyskiwania energii cieplnej z ziemi, której używają do utrzymywania określonej temperatury. Gruntowe pompy ciepła składają się z trzech głównych elementów – kolektora, pompy oraz systemu dystrybucji ciepła. W zależności od układu terenu oraz indywidualnych oczekiwań kolektory mogą być montowane w układzie poziomym (prowadzone poziomo pod powierzchnią ziemi) lub pionowym (wbudowane wertykalnie w ziemię na większą głębokość).
 

Mechanizm działania gruntowej pompy ciepła

 
Cały proces funkcjonowania pomp ciepła można podzielić na kilka etapów. W toku pracy realizują one po kolei każdy z nich, co gwarantuje ciągłość ogrzewania i chłodzenia w budynkach.
 
  1. Pobieranie energii – pompy pobierają energię cieplną z ziemi, co jest możliwe dzięki kolektorom, w których znajduje się czynnik chłodniczy (zwykle mieszanina wody i glikolu), pobierający i transportujący ciepło z gruntu.
  2. Sprężanie i podgrzewanie – pobrana energia jest przekazywana do pompy ciepła. Dzięki sprężarce zwiększa się jej temperatura i ciśnienie, a w efekcie podgrzany zostaje również czynnik chłodzący znajdujący się wewnątrz pompy.
  3. Dystrybucja – sprężony czynnik chłodniczy zostaje przekazany do wymiennika ciepła, gdzie oddaje zgromadzone ciepło do układu grzewczego, rozprowadzając je po całym budynku.
  4. Cykl odparowania – czynnik chłodniczy po oddaniu całej energii trafia do układu odparowania, przechodząc na powrót do stanu niskiego ciśnienia i temperatury.
  5. Powrót do kolektora – po odparowaniu powraca do kolektorów, gdzie ponownie pobiera energię cieplną z ziemi, rozpoczynając kolejny cykl.
 

Jakie są zalety gruntowej pompy ciepła?

 
Ten ekologiczny, a zarazem efektywny sposób ogrzewania i chłodzenia wiąże się z szeregiem korzyści. Gruntowe pompy ciepła są:
Reklama
 
  • wielofunkcyjne – tego rodzaju urządzenia mogą działać zarówno w trybie grzewczym, jak i chłodzącym, co zapewnia komfort termiczny przez cały rok,
  • bezobsługowe – w przeciwieństwie do wielu innych metod ogrzewania gruntowe pompy ciepła nie wymagają częstych konserwacji, a przy tym są niezwykle łatwe w użytku,
  • wytrzymałe – gruntowe pompy ciepła wyróżnia wysoka jakość oraz trwałość, dzięki czemu skutecznie funkcjonują przez wiele lat od zakupu,
  • oszczędne – korzystanie z energii odnawialnej pozwala na znaczne oszczędności energetyczne w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych,
  • ekologiczne – GPC nie przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego, tak, jak chociażby kotły na paliwa stałe.
 
Gruntowe pompy ciepła to idący z duchem czasu sposób na utrzymanie komfortu termicznego przez cały rok. Osoby zamieszkujące Rzeszów mogą skorzystać ze wsparcia doświadczonej w tym zakresie firmy – Energo-Therm.
Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jak dobrać moc silnika traktorka ogrodowego do naszych potrzeb?

Traktorek ogrodowy to must-have w każdym większym ogrodzie. Dzięki niemu prace stają się prostsze i znacznie szybsze. Jednakże, aby wybrać odpowiedni model, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest...

Artykuł sponsorowany

Upominki dla pary młodej! Sprawdź te propozycje

Ślub to zawsze wielkie wydarzenie. Bez względu na to, czy para młoda decyduje się na ślub kościelny, ślub konkordatowy, czy na ślub cywilny, to jest to jeden z najważniejszych dni w ich życiu....

Artykuł sponsorowany

Do kogo trafiają gazety?

Gazety to nadal popularny sposób na pozyskiwanie informacji. Wiele osób zastanawia się jednak, do kogo trafiają te drukowane publikacje. Czy są one skierowane wyłącznie do starszych odbiorców, czy też docierają także do...

Artykuł sponsorowany

O roli precyzyjnej prognozy pogody dla rolników

Prognozy pogody o wysokiej sprawdzalności, dotyczące niewielkiego obszaru (ograniczonego na przykład do terenu gospodarstwa rolnego z alertami o wystąpieniu wybranych zjawisk atmosferycznych wprost na telefon komórkowy) to nie science fiction, a rzeczywistość!

Artykuł sponsorowany

Tablet przemysłowy - dlaczego powinieneś rozważyć jego wybór?

W dzisiejszych czasach wszechobecna technologia jest już standardem. Urządzenia przemysłowe, takie jak tablety, są coraz popularniejsze w różnych branżach.

Artykuł sponsorowany

Studia online czy stacjonarne – które wybrać?

Chociaż studia online stały się powszechne już u początków XXI wieku, to do lawinowego wzrostu ich popularności znacząco przyczyniła się pandemia COVID.

Artykuł sponsorowany

Jaką pościel 160x200 kupić? Wybieramy odpowiedni model

Odpowiedni materiał, z którego wykonana jest nasza pościel ma bardzo duży wpływ na jakość snu. Z artykułu dowiesz się na co warto zwrócić uwagę kupując nową pościel.

Artykuł sponsorowany

Rozliczenie PIT - co trzeba wiedzieć w 2023 roku?

Rozliczenie PIT to coroczny obowiązek każdego Polaka, który posiada dochód. Mimo sporadycznych wyjątków, każdy, kto uzyska przychód, musi rozliczyć się z fiskusem, niezależnie od wielkości zarobku czy związanych z nim kosztów. Jak...

Reklama