Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

IKE. Co to takiego i czy warto się nim zainteresować?

Dodano:

Wysoki poziom inflacji, niski wiek emerytalny i sytuacja demograficzna nie przyczyniają się do lepszych prognoz w zakresie wysokości przyszłych emerytur. Sytuacja ta coraz bardziej skłania Polaków do aktywniejszego oszczędzania środków na swoją jesień życia. Pieniądze na emeryturę można schować do skarpety lub zakopać w ogrodzie, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z IKE. Co to jest IKE i dlaczego warto je mieć?
 

Czym właściwie jest IKE?


IKE to skrót oznaczający Indywidualne Konto Emerytalne. Pod względem struktury najbardziej przypomina IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Wraz z IKZE oraz Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK) IKE zaliczane jest do tzw. III filaru systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce.

Czy warto skorzystać z IKE? Zanim odpowiemy na to pytanie, przedstawimy, jak działa takie konto. Wykorzystuje się tutaj mechanizmy rynkowe, ale zapewnić jak najskuteczniejsze zabezpieczenie emerytalne. Indywidualne Konto Emerytalne może być wykorzystywane jako miejsce do odkładania pieniędzy, ale także do ich inwestowania w różne instrumenty finansowe, w tym akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a także jednostki uczestnictwa funduszy. Zakres możliwości zależy w dużej mierze od tego, gdzie założy się konto IKE. Obecnie można to zrobić m.in. w banku, zakładach ubezpieczeń na życie, dobrowolnych funduszach emerytalnych, biurach maklerskich i funduszach inwestycyjnych.


IKE – czy warto? Warto!

Reklama
Oszczędzanie w ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego jest znacznie bardziej opłacalne od innych popularnych opcji, np. przeznaczania pieniędzy na lokaty i konta oszczędnościowe. Ogromną zaletą jest możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Zyski wypracowane w ramach IKE są zwolnione z tzw. podatku Belki (od zysków kapitałowych). Zebrane oszczędności mogą też być w łatwy sposób dziedziczone. To doskonała metoda na sprawne, bezpieczne i pozbawione nadmiernych kosztów oszczędzenie na emeryturę. A w dobie rynkowych zawirowań poduszka bezpieczeństwa jest potrzebna każdemu z nas.


Źródło: https://www.casfera.pl/200-300-tys-zlotych-na-emeryturze-to-za-malo-czyli-jak-oszczedzac-w-ppk-ike-i-ikze/


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Artykuł sponsorowany

Umiejętności w CV – co i jak wpisać?

Aplikując na dane stanowisko, warto przemyśleć jakimi umiejętnościami, osiągnięciami i zdolnościami chcemy przekonać do siebie pracodawcę.

Artykuł sponsorowany

Czego unikać w CV?

Niemal wszyscy kandydaci uważają, że wiedzą jak stworzyć unikatowe CV. Zatem dlaczego znalezienie idealnej lub jakiejkolwiek pracy zajmuje tak dużo czasu?

Artykuł sponsorowany

Wybieramy czujnik ruchu z detektorem podczerwieni do domu

Światło zapalające się, gdy wchodzimy do pomieszczenia? To możliwe, jeśli zastosujemy czujnik ruchu. Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Artykuł sponsorowany

Jaki zegarek GPS wybrać dla dziecka na Wielkanoc? O czym warto pamiętać?

Rodzic zawsze chce sprawować pełną opiekę nad dzieckiem i dbać o jego bezpieczeństwo. Wraz jednak z wiekiem dzieci stają się bardziej samodzielne i chcą np. same chodzić do szkoły lub do kolegów...

Artykuł sponsorowany

Fiolet, elegancja oraz rdza, czyli najnowsze trendy w ogrodnictwie

Nadejście wiosny to znakomity pretekst do tego, by przygotować nasz ogródek na liczne wizyty tak, by nie tylko umożliwiał wygodne spędzanie czasu z rodziną czy znajomymi, ale również cieszył oko nowoczesnym wyglądem....

Artykuł sponsorowany

Wypożyczenie samochodu w Rzeszowie – poradnik krok po kroku

Wynajęcia samochodu podczas wakacji albo weekendowego wypadu, w kraju lub za granicą może okazać się bardziej korzystne dla naszego budżetu, niż podróż własnym autem.

Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie medyczne?

Każdemu z nas zdarza się zachorować – bez względu na wiek, dietę czy dbanie o własne zdrowie. Przytrafić nam się mogą infekcje wirusowe, kontuzje, poważniejsze schorzenia.

Reklama