Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Czym się kierować przy wyborze projektu domu?

Dodano:

Budowa domu to duża inwestycja, wymagająca od Inwestorów podjęcia szeregu ważnych decyzji i zmierzenia się z różnymi wyzwaniami. Pierwszym krokiem zazwyczaj jest zakup działki, która pozwoli Inwestorowi na budowę wymarzonego domu, będzie odpowiednia pod względem lokalizacji, czy dostępnej infrastruktury. Często zdarza się, że Inwestorzy posiadają już działki np. odziedziczone w spadku, które wymagają znalezienia odpowiedniego projektu. Czym kierować się w wyborze projektu domu? Jakie warunki musi spełniać projekt, co zrobić, aby dom był dobrze dopasowany do potrzeb i wymagań przyszłych mieszkańców i na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?
 

Dostosowanie projektu do wymagań działki i zapisów lokalnego prawa

Posiadając działkę, czy też planując zakup upatrzonej parceli w celu budowy wymarzonego domu, warto sprawdzić, jaką inwestycję będzie można na niej zrealizować. W tym celu należy zapoznać się z wymogami określonymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), a w przypadku jego braku z decyzją o Warunkach Zabudowy (WZ). Powyższe dokumenty rzucą światło na istotne parametry dotyczące budowy domu na konkretnej działce i ukierunkują poszukiwania odpowiedniego projektu. Znajdą się w nich informacje o przeznaczeniu działki, usytuowaniu budynku na działce, dopuszczonej liczbie kondygnacji, czy wysokości budynku. Wytyczne mogą definiować rodzaj zadaszenia, kąt nachylenia połaci, czy też mogą narzucać rozwiązania w zakresie wykończenia elewacji. Znajomość szczegółowych zapisów pozwoli zawęzić pole poszukiwań projektu domu i umożliwi wybór zgodny z wymaganiami.


Projekty domów i ich dostosowanie do osobistych preferencji Inwestora

Znając już zapisy lokalnego prawa i możliwości, jakie oferuje działka, Inwestor może skupić się na określeniu potrzeb i preferencji przyszłych mieszkańców domu. Warto w miarę dokładnie określić optymalną powierzchnię budynku. W tym celu należy przypisać każdemu z domowników komfortową do codziennego funkcjonowania powierzchnię, a następnie do wyniku sumy dodać również powierzchnie części wspólnych. Dzięki tym wyliczeniom będzie można zawęzić poszukiwania projektu do konkretnego przedziału metrażowego. Kolejnym krokiem jest zastanowienie się nad układem funkcjonalnym wnętrz oraz liczbą pomieszczeń, w tym sypialni, łazienek, pomieszczeń dodatkowych jak garderoby, spiżarnia, pralnia czy dodatkowych pokoi z funkcją gabinetu, bawialni, biblioteki czy miejsca do ćwiczeń.

Reklama
Dobór projektu domu dopasowanego do budżetu Inwestora

Inwestorzy, którzy wybierają projekty domów z kolekcji ARCHON+ mogą przed podjęciem decyzji sprawdzić koszty realizacji konkretnego budynku. Na stronie Pracowni prezentowane są zestawienia aktualnych na dany kwartał kosztów, według minimalnych oraz średnich stawek krajowych, z podziałem na koszty budowy w stanie surowym zamkniętym, a także koszty prac wykończeniowych. W ten sposób Klienci mogą od razu sprawdzić, czy wybrany projekt domu mieści się w założonym przez nich budżecie. Do wybranego projektu domu każdy Inwestor może zamówić dedykowany kosztorys budowlany, który jest narzędziem, usprawniającym organizację i realizację inwestycji. Zawiera on przedmiar robót, czyli spis wszystkich prac niezbędnych do wybudowania domu wraz z pełnymi zestawieniami i ilościami potrzebnych materiałów, sprzętu i robocizny. Narzędzie usprawni proces zamawiania materiałów budowlanych i porównywania ofert od różnych podwykonawców, pozwoli zweryfikować poprawność wykonania prac na poszczególnych etapach budowy, ułatwi koordynację zadań, kontrolę wydatków i rozliczenie kosztów.


Dom energooszczędny – rozwiązania, które warto przemyśleć podczas budowy domu

Nowoczesne technologie oraz coraz większa świadomość dotycząca ekologii i ochrony środowiska sprawiają, że Inwestorzy coraz częściej podejmują decyzje o zastosowaniu w domach dodatkowych instalacji energooszczędnych. Współpracujące ze sobą systemy znacząco wpływają na zwiększenie standardu energetycznego domu, obniżając koszty związane z eksploatacją. Do najpopularniejszych rozwiązań energooszczędnych należą: system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna, solarna, ogrzewanie podłogowe. Ich zastosowanie pozwoli na obniżenie comiesięcznych rachunków, wpłynie pozytywnie na standard energetyczny budynku, a tym samym zwiększy jego wartość. Nie bez znaczenia jest także wpływ zastosowania tych rozwiązań na ochronę środowiska poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Dom zaczyna się od dobrego projektu. Zapraszamy na www.archon.pl

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Wskazówki na temat wyboru minikoparki

Jeśli chodzi o zakup używanej minikoparka Polsce, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. W ostatnich latach branża budowlana w Polsce przeżywa boom, co prowadzi do zwiększonego popytu na minikoparki.

Artykuł sponsorowany

Jak platformy B2C zmieniają sposób, w jaki robimy zakupy?

Platformy B2C (Business-to-Customer) odgrywają kluczową rolę w transformacji procesu zakupowego konsumentów. Co warto wiedzieć o narzędziach tego typu?

Artykuł sponsorowany

Jak wspierać trening psa za pomocą treserek?

Treserki dla psa są kluczowym narzędziem w procesie szkolenia, umożliwiającym skuteczne motywowanie i nagradzanie. Są one wygodne do podawania, a ich smak sprawia, że psy chętnie wykonują polecenia. Odpowiednie podejście do treningu...

Artykuł sponsorowany

Sklep tynkarski dla profesjonalistów - materiały budowlane zawsze na czas!

Sklep tynkarski to miejsce, gdzie profesjonaliści z branży budowlanej znajdą wszystko, czego potrzebują do swojej pracy. Niezależnie od tego, czy jesteś tynkarzem, malarzem czy posadzkarzem, odpowiednie narzędzia i materiały są kluczem do...

Artykuł sponsorowany

Jak przekonać kota do jedzenia suchej karmy?

Koty często odmawiają jedzenia suchej karmy z różnych powodów, takich jak nawyki żywieniowe, preferencje smakowe czy stres. Mimo to, sucha karma dla kota ma wiele zalet — jest praktyczna, łatwa do przechowywania,...

Artykuł sponsorowany

Czym kierować się podczas wyboru ławek miejskich?

Ławki miejskie, czy też ławki parkowe, stanowią nieodłączny element każdej przestrzeni publicznej. Są one projektowane tak, aby umożliwić mieszkańcom miasta odpoczynek i relaks w parkach, skwerach i innych miejscach zieleni. W dzisiejszych...

Artykuł sponsorowany

Mokra karma dla psa z dużą zawartością mięsa: Kompleksowy przewodnik

Pies jest mięsożercą i choć nie ma problemów z jedzeniem warzyw, owoców, a nawet niestety przypadkowych rzeczy znalezionych na spacerze np., to jednak zdecydowanie podstawą jego diety powinno być mięso.

Artykuł sponsorowany

Czym powinna wyróżniać się dobra mokra karma dla psa?

Wybór odpowiedniej mokrej karmy dla psa to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. W gąszczu dostępnych na rynku produktów ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby zapewnić...

Reklama