Rzeszów - Niedziela, 10.11.2024
Reklama

Czym jest rynek pracy?

Dodano:

Rynek pracy to dosyć szerokie zagadnienie.  Składa się z wielu elementów i gałęzi, ale to oczywiście ludzie są w nim najważniejsi. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, postaramy się zdefiniować, czym jest rynek pracy, co go charakteryzuje i co jest potrzebne, żeby prawidłowo funkcjonował.

Rynek pracy – czym jest?

Rynek pracy (zarówno ten polski, jak i zagraniczny) jest jednym z funkcjonujących w gospodarce obok rynku produktów, kapitałowego, ziemi oraz pieniężnego. Na wszystkich tych rynkach występują sprzedawcy oraz kupujący. Pomiędzy nimi trwają nieustanne transakcje. Na rynku pracy „klientami” są wszyscy pracodawcy, a ich pracownicy sprzedawcami, którzy oferują swoje usługi, siłę roboczą, umiejętności, które można określić, jako towar. Pracodawcy zgłaszają popyt, oferując miejsca w swoich przedsiębiorstwach, a ich podwładni decydują o podaży. W ramach współpracy ustalane jest oczywiście wynagrodzenie, zarobki.  Rynek pracy można też rozumieć, jako zależne od instytucji form zatrudniania pracowników. Warto też wiedzieć, że zadaniami rynku pracy jest alokacja i realokacja zasobów ludzkich. Kandydaci powinni również bardzo dobrze poznać swój lokalny rynek pracy.
Reklama
Charakterystyka polskiego rynku pracy

Polski rynek pracy cechuje się tym, że niektóre zawody z niego znikają, a pojawia się zapotrzebowanie na specjalistów w najnowszych dziedzinach. Najwięcej nowych zawodów pojawia się w sferze usług, gdzie pracodawcy mają coraz wyższe wymagania. Ważna jest również polityka państwa na rynku pracy. Można tutaj wyróżnić politykę aktywną – niskie podatki, niską stopę oprocentowania. Drugim elementem jest polityka pasywna, czyli zasiłki dla bezrobotnych. Instrumentami do zmniejszenia bezrobocia są m.in. obniżki opodatkowania dochodów z pracy, zmniejszenie zasiłków, ulepszenie systemu pośrednictwa pracy, dobrze przemyślana polityka przemysłowa i pakiet szkoleń, które pozwolą odpowiednio przygotować każdego do pracy. Najważniejszymi źródłami wiedzy o polskim rynku pracy są dane z urzędów pracy oraz badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL).
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Najlepsze pomysły na upominki firmowe

Prezenty w biznesie to sposób na podtrzymywane i zacieśnianie relacji ze wspólnikami i klientami, motywowanie pracowników, ale także promowanie swoich usług lub produktów.

Artykuł sponsorowany

18. urodziny E. Leclerc w Rzeszowie

Rzeszowski sklep E.Lecrerc świętuje w tym roku 18 urodziny. Z okazji tego jubileuszu dla swoich klientów przygotował dwuetapowy konkurs.

Artykuł sponsorowany

Języki w CV – co, gdzie i dlaczego?

Niezwykle ważnym elementem każdego życiorysu jest informacja na temat znajomości języków obcych.

Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji do pracy?

W procesie rekrutacyjnym zarówno kandydaci, jak i pracodawcy powinni zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ułatwią im procedurę.

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Artykuł sponsorowany

Umiejętności w CV – co i jak wpisać?

Aplikując na dane stanowisko, warto przemyśleć jakimi umiejętnościami, osiągnięciami i zdolnościami chcemy przekonać do siebie pracodawcę.

Artykuł sponsorowany

Czego unikać w CV?

Niemal wszyscy kandydaci uważają, że wiedzą jak stworzyć unikatowe CV. Zatem dlaczego znalezienie idealnej lub jakiejkolwiek pracy zajmuje tak dużo czasu?

Artykuł sponsorowany

Wybieramy czujnik ruchu z detektorem podczerwieni do domu

Światło zapalające się, gdy wchodzimy do pomieszczenia? To możliwe, jeśli zastosujemy czujnik ruchu. Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Reklama