Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Czy wiesz, jak właściwie segregować odpady z remontu i budowy domu?

Dodano:

Remont domu, mieszkania czy inne prace budowlane wymagają dobrej organizacji zaplecza na generujące się odpady. Jak wiadomo, nie ma możliwości umieszczenia śmieci budowlano-remontowych w pojemnikach na śmieci bytowe. Takie postępowanie byłoby sprzeczne z prawem. Gruz czy inne odpady budowlane muszą być umieszczone w specjalnie przeznaczonym do tego celu pojemniku. Dzięki temu nie tylko działać będziesz zgodnie z przepisami, ale też umożliwisz skuteczny recykling. A skoro mowa o recyklingu, z nim wiąże się oczywiście odpowiednia segregacja śmieci. Choć najczęściej kojarzy się ona z frakcjami śmieci komunalnych, odpowiednia segregacja dotyczy również śmieci z remontu i budowy! Jak zatem właściwie segregować odpady powstające w czasie budowy domu, przebudowy czy podczas remontowania mieszkania?
 

Osobno gruz, osobno śmieci


W zależności od tego, jakie konkretnie prace przeprowadzasz, w wyniku robót generować będzie się dany rodzaj odpadów budowlanych. Nieco inaczej będzie wyglądać początkowy etap budowy, gdzie mury są dopiero wznoszone i będziesz mieć do czynienia z odpadami betonowo-ceglanymi, a inaczej, kiedy zabierasz się za wykończenie i docinasz panele podłogowe czy malujesz ściany. 

W tym pierwszy przypadku potrzebujesz kontener na gruz. Możesz w nim umieścić gruz czysty, ewentualnie gruz zmieszany, w zależności od dokładnego przeznaczenia kontenera. 


Segregowanie gruzu

Czysty gruz to:

  • odpady z betonu
  • niektóre rodzaje cegieł (np. cegła czerwona) 
  • kamienie
  • nieznaczne ilości ceramiki

Odbiór odpadów będących czystym gruzem daje szansę na najbardziej efektywny recykling, skutkujący powstaniem dobrej jakości kruszywa budowlanego.

Gruz zmieszany zaś obejmuje dodatkowo takie odpady budowlane jak 

  • gips, tynk, 
  • cegła biała, pustaki
  • płyty gipsowo-kartonowe, 
  • armaturę łazienkową,
  • płytki, kafelki itd. 

Wywóz odpadów będących gruzem zmieszanym również może skutkować efektywnym recyklingiem, jednak technologia przetwarzania jest tutaj nieco bardziej skomplikowana. 


Śmieci z budowy

Z kolei śmieciami z budowy (inaczej mówiąc gruzem zanieczyszczonym) nazwać można wszystko to, co nie mieści się w ramy definicji gruzu czystego i zmieszanego, a nie stanowi odpadu niebezpiecznego. Śmieci z budowy i remontu to więc:

  • folie malarskie
  • opakowania po chemii budowlanej
  • opakowania po drobnych narzędziach
  • kartony
  • styropian
  • elementy drewniane, jak ścinki, kawałki boazerii
  • elementy metalowe, jak kawałki rur, puszki po farbach
  • elementy z tworzyw sztucznych

Wywóz śmieci z budowy jest ważnym etapem praktycznie każdego przedsięwzięcia budowlanego, gdyż śmieci produkują się niemal nieustannie. 


Budowa domu — gdzie wyrzucić ziemię?

Reklama
Stawianie nowego budynku wymaga nieraz wyrównania terenu. W wyniku takich prac odpadem są hałdy ziemi, które trzeba jakoś zutylizować. Czy możesz je wrzucić do kontenera? Owszem, jednak tutaj z pomocą przychodzą kontenery na ziemię. Warto wiedzieć, że choć składowanie odpadów budowlanych na terenie własnej posesji jest niezgodne z prawem, to w przypadku ziemi sprawa może kształtować się inaczej. Możesz składować wykopaną pod fundamenty ziemię na swojej działce (czyli na miejscu wygenerowania się odpadów), o ile następnie masz zamiar ją wykorzystać, np. do niwelacji gruntu, czyli do jego wyrównania. Jeśli jednak jej nie potrzebujesz, możesz korzystać z usług firm zajmujących się wywozem odpadów, w tym ziemi. Firmy te posiadają odpowiednie zezwolenia i dysponują środkami transportu, dzięki czemu można pozbyć się ziemi z działki w bezpieczny i ekologiczny sposób.


Jak zamówić kontener i prawidłowo segregować odpady?


Aby zamówić odpowiedniego typu kontener, trzeba skontaktować się z lokalną firmą wywożącą odpady budowlano-remontowe. Na skipgroup.pl znajdziesz na przykład i kontenery na gruz, i na ziemię, i kontenery na śmieci. Firma wynajmuje też kontenery na tak problematyczne odpady jak spalenizna, guma czy papa. Każdy z rodzajów kontenera może też występować w kilku wariantach pojemności, dzięki czemu znajdziesz rozwiązanie w przypadku małego remontu, jak i dużej budowy. Z wynajętego odpłatnie kontenera możesz korzystać przez kilka dni. W umówionym terminie podjeżdżają pracownicy, którzy własnym transportem zabierają wypełniony kontener. 

Pamiętaj, że nieprawidłowe pozbycie się odpadów, np.w sposób nielegalny, poprzez wywiezienie do lasu, może skutkować odpowiedzialnością karną.
 

Materiał partnera


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Stolica rodzinnej zabawy. Jak Rabkoland rozwinął skrzydła

Trudno znaleźć drugi taki park rozrywki w Polsce, który w ciągu ostatnich lat, tak spektakularnie rozwinął skrzydła i przeszedł olbrzymią metamorfozę. Rabkoland to dziś rodzinne miejsce oferujące zabawę i edukację, jednocześnie pozwalające...

Artykuł sponsorowany

Wskazówki na temat wyboru minikoparki

Jeśli chodzi o zakup używanej minikoparka Polsce, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. W ostatnich latach branża budowlana w Polsce przeżywa boom, co prowadzi do zwiększonego popytu na minikoparki.

Artykuł sponsorowany

Jak platformy B2C zmieniają sposób, w jaki robimy zakupy?

Platformy B2C (Business-to-Customer) odgrywają kluczową rolę w transformacji procesu zakupowego konsumentów. Co warto wiedzieć o narzędziach tego typu?

Artykuł sponsorowany

Jak wspierać trening psa za pomocą treserek?

Treserki dla psa są kluczowym narzędziem w procesie szkolenia, umożliwiającym skuteczne motywowanie i nagradzanie. Są one wygodne do podawania, a ich smak sprawia, że psy chętnie wykonują polecenia. Odpowiednie podejście do treningu...

Artykuł sponsorowany

Sklep tynkarski dla profesjonalistów - materiały budowlane zawsze na czas!

Sklep tynkarski to miejsce, gdzie profesjonaliści z branży budowlanej znajdą wszystko, czego potrzebują do swojej pracy. Niezależnie od tego, czy jesteś tynkarzem, malarzem czy posadzkarzem, odpowiednie narzędzia i materiały są kluczem do...

Artykuł sponsorowany

Jak przekonać kota do jedzenia suchej karmy?

Koty często odmawiają jedzenia suchej karmy z różnych powodów, takich jak nawyki żywieniowe, preferencje smakowe czy stres. Mimo to, sucha karma dla kota ma wiele zalet — jest praktyczna, łatwa do przechowywania,...

Artykuł sponsorowany

Czym kierować się podczas wyboru ławek miejskich?

Ławki miejskie, czy też ławki parkowe, stanowią nieodłączny element każdej przestrzeni publicznej. Są one projektowane tak, aby umożliwić mieszkańcom miasta odpoczynek i relaks w parkach, skwerach i innych miejscach zieleni. W dzisiejszych...

Artykuł sponsorowany

Mokra karma dla psa z dużą zawartością mięsa: Kompleksowy przewodnik

Pies jest mięsożercą i choć nie ma problemów z jedzeniem warzyw, owoców, a nawet niestety przypadkowych rzeczy znalezionych na spacerze np., to jednak zdecydowanie podstawą jego diety powinno być mięso.

Reklama