Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Czy wiesz, jak właściwie segregować odpady z remontu i budowy domu?

Dodano:

Remont domu, mieszkania czy inne prace budowlane wymagają dobrej organizacji zaplecza na generujące się odpady. Jak wiadomo, nie ma możliwości umieszczenia śmieci budowlano-remontowych w pojemnikach na śmieci bytowe. Takie postępowanie byłoby sprzeczne z prawem. Gruz czy inne odpady budowlane muszą być umieszczone w specjalnie przeznaczonym do tego celu pojemniku. Dzięki temu nie tylko działać będziesz zgodnie z przepisami, ale też umożliwisz skuteczny recykling. A skoro mowa o recyklingu, z nim wiąże się oczywiście odpowiednia segregacja śmieci. Choć najczęściej kojarzy się ona z frakcjami śmieci komunalnych, odpowiednia segregacja dotyczy również śmieci z remontu i budowy! Jak zatem właściwie segregować odpady powstające w czasie budowy domu, przebudowy czy podczas remontowania mieszkania?
 

Osobno gruz, osobno śmieci


W zależności od tego, jakie konkretnie prace przeprowadzasz, w wyniku robót generować będzie się dany rodzaj odpadów budowlanych. Nieco inaczej będzie wyglądać początkowy etap budowy, gdzie mury są dopiero wznoszone i będziesz mieć do czynienia z odpadami betonowo-ceglanymi, a inaczej, kiedy zabierasz się za wykończenie i docinasz panele podłogowe czy malujesz ściany. 

W tym pierwszy przypadku potrzebujesz kontener na gruz. Możesz w nim umieścić gruz czysty, ewentualnie gruz zmieszany, w zależności od dokładnego przeznaczenia kontenera. 


Segregowanie gruzu

Czysty gruz to:

  • odpady z betonu
  • niektóre rodzaje cegieł (np. cegła czerwona) 
  • kamienie
  • nieznaczne ilości ceramiki

Odbiór odpadów będących czystym gruzem daje szansę na najbardziej efektywny recykling, skutkujący powstaniem dobrej jakości kruszywa budowlanego.

Gruz zmieszany zaś obejmuje dodatkowo takie odpady budowlane jak 

  • gips, tynk, 
  • cegła biała, pustaki
  • płyty gipsowo-kartonowe, 
  • armaturę łazienkową,
  • płytki, kafelki itd. 

Wywóz odpadów będących gruzem zmieszanym również może skutkować efektywnym recyklingiem, jednak technologia przetwarzania jest tutaj nieco bardziej skomplikowana. 


Śmieci z budowy

Z kolei śmieciami z budowy (inaczej mówiąc gruzem zanieczyszczonym) nazwać można wszystko to, co nie mieści się w ramy definicji gruzu czystego i zmieszanego, a nie stanowi odpadu niebezpiecznego. Śmieci z budowy i remontu to więc:

  • folie malarskie
  • opakowania po chemii budowlanej
  • opakowania po drobnych narzędziach
  • kartony
  • styropian
  • elementy drewniane, jak ścinki, kawałki boazerii
  • elementy metalowe, jak kawałki rur, puszki po farbach
  • elementy z tworzyw sztucznych

Wywóz śmieci z budowy jest ważnym etapem praktycznie każdego przedsięwzięcia budowlanego, gdyż śmieci produkują się niemal nieustannie. 


Budowa domu — gdzie wyrzucić ziemię?

Reklama
Stawianie nowego budynku wymaga nieraz wyrównania terenu. W wyniku takich prac odpadem są hałdy ziemi, które trzeba jakoś zutylizować. Czy możesz je wrzucić do kontenera? Owszem, jednak tutaj z pomocą przychodzą kontenery na ziemię. Warto wiedzieć, że choć składowanie odpadów budowlanych na terenie własnej posesji jest niezgodne z prawem, to w przypadku ziemi sprawa może kształtować się inaczej. Możesz składować wykopaną pod fundamenty ziemię na swojej działce (czyli na miejscu wygenerowania się odpadów), o ile następnie masz zamiar ją wykorzystać, np. do niwelacji gruntu, czyli do jego wyrównania. Jeśli jednak jej nie potrzebujesz, możesz korzystać z usług firm zajmujących się wywozem odpadów, w tym ziemi. Firmy te posiadają odpowiednie zezwolenia i dysponują środkami transportu, dzięki czemu można pozbyć się ziemi z działki w bezpieczny i ekologiczny sposób.


Jak zamówić kontener i prawidłowo segregować odpady?


Aby zamówić odpowiedniego typu kontener, trzeba skontaktować się z lokalną firmą wywożącą odpady budowlano-remontowe. Na skipgroup.pl znajdziesz na przykład i kontenery na gruz, i na ziemię, i kontenery na śmieci. Firma wynajmuje też kontenery na tak problematyczne odpady jak spalenizna, guma czy papa. Każdy z rodzajów kontenera może też występować w kilku wariantach pojemności, dzięki czemu znajdziesz rozwiązanie w przypadku małego remontu, jak i dużej budowy. Z wynajętego odpłatnie kontenera możesz korzystać przez kilka dni. W umówionym terminie podjeżdżają pracownicy, którzy własnym transportem zabierają wypełniony kontener. 

Pamiętaj, że nieprawidłowe pozbycie się odpadów, np.w sposób nielegalny, poprzez wywiezienie do lasu, może skutkować odpowiedzialnością karną.
 

Materiał partnera


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czym jest numer księgi wieczystej i jak go ustalić?

Księgi wieczyste są ogólnodostępnymi dokumentami, które zawierają informacje na temat stanu prawnego nieruchomości. Wyszukanie jej numeru może jednak nie być takie łatwe, a co za tym idzie, dostęp do danych dotyczących mieszkania...

Artykuł sponsorowany

Okna drewniane - zalety, cechy, czy warto się na nie zdecydować?

Okna drewniane są nieodłącznym elementem tradycyjnej architektury, stanowiąc symbol klasy i elegancji. W dobie nowoczesnych technologii produkcji wybór jednej z najstarszych form stolarki okiennej wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ale czy warto...

Artykuł sponsorowany

Sportowy look na wyjścia na miasto – jak skomponować stylizację męską?

Dobór poszczególnych części garderoby wymaga nutki wyczucia i odrobiny wiedzy. Także w przypadku luźnych, sportowych stylizacji, w których tak naprawdę łatwo o stworzenie efektu kiczu. O czym musisz pamiętać podczas ubierania się?

Artykuł sponsorowany

Jak wzbogacić smak konfitur?

Jest pyszna, słodka i owocowa, a wiele osób nie wyobraża sobie bez niej na przykład śniadania. To oczywiście konfitura, która często gości na stołach jako domowy wyrób. Istnieje sporo metod jej przygotowywania,...

Artykuł sponsorowany

Sukces dzięki Coachingu Biznesowemu w Stolicy

W dobie globalizacji i ciągłych zmian na rynku pracy, rola coacha biznesowego staje się coraz bardziej istotna. Coaching biznesowy, będący profesjonalnym partnerstwem pomiędzy coachem a klientem, ma na celu wspieranie przedsiębiorców i...

Artykuł sponsorowany

Gadżety reklamowe na targi - czym są, czy warto je wykorzystać?

Każda firma potrzebuje skutecznej reklamy, żeby móc wypromować swoje produkty tudzież usługi. Aktualnie dostępnych jest wiele gadżetów reklamowych, które są w stanie poprawić wizerunek przedsiębiorstwa i zwiększyć jego rozpoznawalność. Targi stanowią znakomitą...

Artykuł sponsorowany

Odsunięcie wprowadzenia obligatoryjnego KSEF

KSEF, czyli Krajowy System e-Faktur miał wejść obowiązkowo od 1 lipca 2024 r. Termin ten został jednak przesunięty w czasie, chociaż nie wiemy jeszcze konkretnie, kiedy konieczne będzie rozliczanie faktur wyłącznie w...

Artykuł sponsorowany

Outsourcing usług logistycznych - co warto wiedzieć o współpracy z hurtownią?

Internetowi sprzedawcy coraz częściej decydują się na powierzanie procesów logistycznych zewnętrznym firmom. Jednym z popularniejszych modeli outsourcingowych jest dropshipping, który opiera się na ścisłej współpracy z hurtownią. Co warto o tym wiedzieć...

Reklama