Rzeszów - Czwartek, 26.12.2024
Reklama

Czy każdy laptop to ultrabook? Poznajmy najważniejsze różnice

Dodano:

Coraz częściej przy wyborze nowego laptopa, zwracamy uwagę, świadomie lub nie, na nową katgorię tego sprzętu czyli ultrabooki. To urządzenia niezwykle praktyczne i atrakcyjne wizualnie - są smukłe, lekkie, a zarazem posiadają wystarczającą specyfikację sprzętową. Mimo bardzo lekkiej budowy, są w stanie zmieścić podzespoły, które zapewnią właściwe działanie, komfort pracy czy rozrywkę. Nie każdy mobilny i mocny laptop jest jednak ultrabookiem, zatem czym tak naprawdę jest ultrabook?
 

Co to jest ultrabook?


Termin ultrabook został po raz pierwszy użyty przez firmę Intel. To połączenie dwóch słów - „ultramobilny” i „notebook”. Główne założenie jest takie, że ultrabooki powinny być urządzeniami przenośnymi, które zapewniają maksymalną wydajność przy minimalistycznym designie. Chodzi o to, by urządzanie mimo swojej niewielkiej wagi, bardzo cienkiej budowie i łatwości w przenoszeniu, było również energooszczędne i nie traciło na technicznym aspekcie działania poszczególnych podzespołów.

Początkowo ultrabooki służyły przede wszystkim dla biznesu. Tego typu urządzenia były domeną osób na co dzień odbywających spotkania w różnych miejscach i ceniły niską wagę i mobilność tych urządzeń. Z czasem jednak na półkach mogliśmy znaleźć także ultrabooki dla graczy czy zastosowań domowych.
 

Cechy ultrabooków oraz wymogi


Laptom, by mógł "poszczycić się" mianem ultrabooka musi spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim jego waga nie może przekraczać 2 kilogramów. Ponadto określono także maksymalną grubość tego typu urządzeń. Dla laptopów maksymalnie 13-calowych jest to 20 mm grubości, a dla 14-calowych i większych to 23 mm grubości. Bardzo ważny jest także czas działania na baterii, który musi wynosić co najmniej 6 godzin. Pozostałe najważniejsze cechy to posiadanie dysku SSD, co najmniej jednego portu USB 3.0, a także energooszczędnego procesora. Ponadto powinien obsługiwać wszelkie technologie związane z połączeniami bezprzewodowymi.

Reklama
 

Ekran i jakość wykonania

Ultrabooki to także urządzenia, w których bardzo ważna jest jakość wykonania ekranu i stylistyka. Linia powinna być smukła i przyciągać nowoczesnym wyglądem. Mile widziany w ostatnim czasie jest także ekran dotykowy, bowiem wiele ultrabooków oferuje możliwość traktowania go zarówno jako laptopa, jak i tableta.
 

Przekątna ekranu i pamięć RAM

Przyjęło się, że ultrabook powinien posiadać co najmniej 4 GB pamięci RAM. Ponadto, nie ma ograniczeń, co do przekątnej ekranu, co oznacza, że znajdziemy ultrabooki zarówno 13, jak i 19-calowe. Ze względu na swoją budowę, ultrabooki posiadają ograniczoną ilość portów, a także mniejsze niż zwykle możliwości jego rozbudowy,


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Języki w CV – co, gdzie i dlaczego?

Niezwykle ważnym elementem każdego życiorysu jest informacja na temat znajomości języków obcych.

Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji do pracy?

W procesie rekrutacyjnym zarówno kandydaci, jak i pracodawcy powinni zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ułatwią im procedurę.

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Artykuł sponsorowany

Umiejętności w CV – co i jak wpisać?

Aplikując na dane stanowisko, warto przemyśleć jakimi umiejętnościami, osiągnięciami i zdolnościami chcemy przekonać do siebie pracodawcę.

Artykuł sponsorowany

Czego unikać w CV?

Niemal wszyscy kandydaci uważają, że wiedzą jak stworzyć unikatowe CV. Zatem dlaczego znalezienie idealnej lub jakiejkolwiek pracy zajmuje tak dużo czasu?

Artykuł sponsorowany

Wybieramy czujnik ruchu z detektorem podczerwieni do domu

Światło zapalające się, gdy wchodzimy do pomieszczenia? To możliwe, jeśli zastosujemy czujnik ruchu. Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Artykuł sponsorowany

Jaki zegarek GPS wybrać dla dziecka na Wielkanoc? O czym warto pamiętać?

Rodzic zawsze chce sprawować pełną opiekę nad dzieckiem i dbać o jego bezpieczeństwo. Wraz jednak z wiekiem dzieci stają się bardziej samodzielne i chcą np. same chodzić do szkoły lub do kolegów...

Artykuł sponsorowany

Fiolet, elegancja oraz rdza, czyli najnowsze trendy w ogrodnictwie

Nadejście wiosny to znakomity pretekst do tego, by przygotować nasz ogródek na liczne wizyty tak, by nie tylko umożliwiał wygodne spędzanie czasu z rodziną czy znajomymi, ale również cieszył oko nowoczesnym wyglądem....

Reklama