Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Budowa studni głębinowej - na co zwrócić uwagę

Dodano:

W obliczu wciąż rosnących cen wody z publicznych sieci wodociągowych coraz więcej osób decyduje się na własną studnię głębinową. Jest to szczególnie opłacalne dla właścicieli działalności gospodarczych, które zużywają dużo wody. W niniejszym tekście zebraliśmy wszystkie informacje o formalnościach oraz aspektach technicznych, które trzeba mieć na uwadze przed i w trakcie budowy studni głębinowej.
 

1. Sprawdzenie działki


Pierwszym krokiem na drodze do zbudowania studni głębinowej jest sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego działki. Pozwoli to dowiedzieć się, czy na daną działkę nie nałożono ograniczeń dotyczących budowy studni głębinowych. Gdzie można sprawdzić takie informacje? Są one dostępne do publicznego wglądu w urzędzie gminy/miasta odpowiadającym położeniu danej działki. Warto pamiętać, że plan zagospodarowania działki można sprawdzić, nie będąc jej właścicielem.


2. Lokalizacja studni


Choć wiele zależy tutaj od położenia pokładów wody gruntowej, istnieją pewne prawne ograniczenia w lokalizacji studni głębinowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, studnia głębinowa nie może znaleźć się bliżej niż:

  • 70 m od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych oraz najbliższego przewodu rozłączającego kanalizacji indywidualnej pozbawionej urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków
  • 30 m od najbliższego przewodu rozłączającego kanalizacji indywidualnej odprowadzającej ścieki oczyszczone biologicznie
  • 15 m od budynków inwentarskich i szczelnych zbiorników do gromadzenia nieczystości (np. zbiorników na kompost i szamb)
  • 7,5 m od rowów melioracyjnych
  • 5 m od granicy działki, chyba że uzyska się na nią zgodę sąsiada.

Nie ma natomiast ograniczeń, jeśli chodzi o odległość studni od domu jednorodzinnego - studnia może być wykopana nawet w bezpośrednim sąsiedztwie budynku.


3. Zgromadzenie niezbędnej dokumentacji


Pod względem potrzebnej dokumentacji mamy do czynienia z dwoma możliwymi scenariuszami:

Studnie do 30 m głębokości i wydajności do 5 m3/dobę

Jeśli planujemy wiercenie studni nie głębszej niż 30 m i czerpiącej nie więcej niż 5 m3/dobę (5000 l), na budowę studni głębinowej nie potrzebujemy żadnego specjalnego zezwolenia. Wystarczy tylko zgłosić taki zamiar w odpowiednim dla danej miejscowości organie administracji architektoniczno-budowlanej.

Aby zgłoszenie zostało przyjęte, należy mieć przy sobie:

  • Plany działki z zaznaczonym umiejscowieniem studni
  • Dokument potwierdzający prawo do zarządzania działką
  • Ewentualne inne dokumenty wymagane przez daną jednostkę administracyjną - najlepiej sprawdzić to zawczasu na jej stronie internetowej.

Jeśli administracja będzie miała jakieś obiekcje, może je wnieść do 30 dni od chwili złożenia zgłoszenia.  Uzyskana w ten sposób zgoda jest ważna przez dwa lata - jeśli w tym czasie nie wybudujemy studni, trzeba będzie zgłosić ją jeszcze raz.

Studnie głębsze niż 30 m i czerpiące więcej niż 5 m3/dobę

W przypadku studni sięgających ponad 30 m w głąb ziemi lub ich pompa głębinowa wyciąga więcej niż 5000 l na dobę, zastosowanie mają przepisy Prawa Wodnego oraz Prawa Górniczego i Geologicznego. Oznacza to, że do takiej budowy konieczne będzie wykonanie projektu prac geologicznych oraz tzw. operatu wodnoprawnego, potrzebnych do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Mogą przygotować je hydrogeolodzy lub projektanci specjalizujący się w instalacjach wodnych i kanalizacyjnych. Następnie dokumenty te trzeba przedłożyć w urzędzie wojewódzkim - decyzję o możliwości budowy takiej studni podejmuje wojewoda.

Na tym jednak formalności się nie kończą - po odwiercie trzeba przygotować jeszcze szczegółową dokumentację hydrogeologiczną studni. Powinny się w niej znaleźć:

  • Dopuszczalna wydajność
  • Głębokość statycznego zwierciadła wody gruntowej i jego depresji
  • Określenie parametrów potrzebnej pompy i ewentualnego urządzenia do uzdatniania wody.

Wyniki badań zatwierdza właściwy organ administracji geologicznej. Po tym studnię należy zarejestrować - każda taka studnia musi mieć swoją kartę rejestracyjną.

Wiercenie Studni Głębinowej

alt=”Wiercenie Studni Głębinowej”


4. Moment wiercenia studni

Reklama
Choć budowa studni głębinowej może się odbywać w dowolnym miesiącu, najlepszym okresem na wiercenie studni głębinowej jest jesień i zima. W tych porach roku mamy do czynienia z najniższym zwierciadłem wody gruntowej, dzięki czemu unikniemy mylnego ustalenia wysokości warstwy wodonośnej, do którego mogłoby dojść np. wiosną. Warto pamiętać, że nie ma tutaj żadnych wymogów formalnych - wynika to jedynie z praktyczności takiego rozwiązania.


5. Materiały do budowy studni


Jakość zastosowanych materiałów ma ogromne znaczenie nie tylko dla wytrzymałości studni, ale też zdatności do spożycia pompowanej przez nią wody. Przede wszystkim nie powinny zawierać żadnych substancji mogących wpłynąć na skład chemiczny transportowanej wody oraz być dla niej nieprzepuszczalne. Jeśli pobór wody zakłada napływanie jej nie tylko od dołu, studnie głębinowe powinny mieć perforowany najgłębszy krąg - zwiększy to wydajność opartej o nie sieci wodociągowej.

Odpowiednio dobrane powinny być również pompy głębinowe - muszą być w stanie wyciągnąć wodę na wymaganą wysokość i zapewniać zgodną z projektem wydajność czerpania wody.


6. Pompowanie oczyszczające


Każda prawidłowo wykonana studnia głębinowa powinna pozwalać na uzyskanie klarowności wody po 24 godzinach - tyle trwa tzw. pompowanie oczyszczające, pozwalające usunąć z czerpanej wody zanieczyszczenia powstałe w trakcie wiercenia i budowy studni. Jeśli po tym czasie woda płynąca z kranów jest wciąż brudna, trzeba skontaktować się z wykonawcą - najprawdopodobniej popełnił błędy podczas odwiertu.


Podsumowanie


Własne studnie wiercone to coraz popularniejsza alternatywa dla publicznych sieci wodociągowych. Aby głębokość studni była odpowiednia i działała ona prawidłowo, należy sięgnąć po usługi sprawdzonego wykonawcy.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Dlaczego półkolonie windsurfingowe i kitesurfingowe są idealnym rozwiązaniem dla każdego dziecka?

Dzieci wyjeżdżające wraz z rodzicami na wakacje niejednokrotnie obawiają się, że spędzą ten czas bez obfitej rozrywki. Tymczasem, jak się okazuje, idealnym dla nich rozwiązaniem stają się półkolonie windsurfingowo-kitesurfingowe.

Artykuł sponsorowany

Grill weekend z Mikołajem Reyem

Kilka propozycji BBQ, opracowanych przez Mikołaja Reya, które zaskoczą ciekawym smakiem, a które jednocześnie z łatwością przygotujecie samodzielnie z produktów marki Szubryt.

Artykuł sponsorowany

Nowy Nissan Qashqai już w Rzeszowie. Nissan zaprasza 21-25 czerwca na prezentację w salonie AUTONIX

W rzeszowskim autoryzowanym salonie Nissan AUTONIX egzemplarz tego wszechstronnego crossovera będzie można zobaczyć i przetestować w dniach 21 – 25 czerwca.

Artykuł sponsorowany

Stół w nowoczesnej jadalni

Jadalnia to z całą pewnością najważniejsze miejsce w każdym domu. Tutaj nie tylko wspólnie spożywamy posiłki, ale również spotykamy się w gronie rodziny i znajomych, by celebrować wspólnie spędzony czas.

Artykuł sponsorowany

Męskie rękawiczki do ekranów dotykowych - jakie wybrać?

Z telefonów korzystamy nieustannie — nawet na największym mrozie. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy na dłoniach rękawice. W nich bowiem nie obsłużymy urządzeń z dotykowym ekranem. Na szczęście na rynku pojawiła...

Artykuł sponsorowany

Instalacja fotowoltaiczna w Rzeszowie – ogromny zwrot z inwestycji

Fotowoltaika to obecnie jedna z najlepiej rozwijających się technologii z nurtu OZE, czyli Odnawialnych Źródeł Energii. Pozyskiwanie prądu z naturalnych źródeł jest bardzo ekologiczne i oszczędne, zaś same źródła stanowią te zasoby,...

Artykuł sponsorowany

Piłka nożna i siatkówka to chętnie obstawiane sporty – jak przebiega rozwój tych dyscyplin w Rzeszowie?

W Polsce już od dekad to piłka nożna uchodzi za tzw. sport narodowy. Co prawda, popularność siatkówki nie jest aż tak duża. Trzeba jednak przyznać, że siatkówka to jedna z nielicznych dyscyplin,...

Artykuł sponsorowany

Czym się kierować przy wyborze kostki brukowej?

Kostka brukowa to najpopularniejszy z materiałów wykończeniowych wykorzystywanych na zewnątrz. Stosuje się ją wokół domu, buduje chodniki i ścieżki, a także wyznacza solidne parkingi i podjazdy.

Reklama