Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Budowa studni głębinowej - na co zwrócić uwagę

Dodano:

W obliczu wciąż rosnących cen wody z publicznych sieci wodociągowych coraz więcej osób decyduje się na własną studnię głębinową. Jest to szczególnie opłacalne dla właścicieli działalności gospodarczych, które zużywają dużo wody. W niniejszym tekście zebraliśmy wszystkie informacje o formalnościach oraz aspektach technicznych, które trzeba mieć na uwadze przed i w trakcie budowy studni głębinowej.
 

1. Sprawdzenie działki


Pierwszym krokiem na drodze do zbudowania studni głębinowej jest sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego działki. Pozwoli to dowiedzieć się, czy na daną działkę nie nałożono ograniczeń dotyczących budowy studni głębinowych. Gdzie można sprawdzić takie informacje? Są one dostępne do publicznego wglądu w urzędzie gminy/miasta odpowiadającym położeniu danej działki. Warto pamiętać, że plan zagospodarowania działki można sprawdzić, nie będąc jej właścicielem.


2. Lokalizacja studni


Choć wiele zależy tutaj od położenia pokładów wody gruntowej, istnieją pewne prawne ograniczenia w lokalizacji studni głębinowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, studnia głębinowa nie może znaleźć się bliżej niż:

  • 70 m od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych oraz najbliższego przewodu rozłączającego kanalizacji indywidualnej pozbawionej urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków
  • 30 m od najbliższego przewodu rozłączającego kanalizacji indywidualnej odprowadzającej ścieki oczyszczone biologicznie
  • 15 m od budynków inwentarskich i szczelnych zbiorników do gromadzenia nieczystości (np. zbiorników na kompost i szamb)
  • 7,5 m od rowów melioracyjnych
  • 5 m od granicy działki, chyba że uzyska się na nią zgodę sąsiada.

Nie ma natomiast ograniczeń, jeśli chodzi o odległość studni od domu jednorodzinnego - studnia może być wykopana nawet w bezpośrednim sąsiedztwie budynku.


3. Zgromadzenie niezbędnej dokumentacji


Pod względem potrzebnej dokumentacji mamy do czynienia z dwoma możliwymi scenariuszami:

Studnie do 30 m głębokości i wydajności do 5 m3/dobę

Jeśli planujemy wiercenie studni nie głębszej niż 30 m i czerpiącej nie więcej niż 5 m3/dobę (5000 l), na budowę studni głębinowej nie potrzebujemy żadnego specjalnego zezwolenia. Wystarczy tylko zgłosić taki zamiar w odpowiednim dla danej miejscowości organie administracji architektoniczno-budowlanej.

Aby zgłoszenie zostało przyjęte, należy mieć przy sobie:

  • Plany działki z zaznaczonym umiejscowieniem studni
  • Dokument potwierdzający prawo do zarządzania działką
  • Ewentualne inne dokumenty wymagane przez daną jednostkę administracyjną - najlepiej sprawdzić to zawczasu na jej stronie internetowej.

Jeśli administracja będzie miała jakieś obiekcje, może je wnieść do 30 dni od chwili złożenia zgłoszenia.  Uzyskana w ten sposób zgoda jest ważna przez dwa lata - jeśli w tym czasie nie wybudujemy studni, trzeba będzie zgłosić ją jeszcze raz.

Studnie głębsze niż 30 m i czerpiące więcej niż 5 m3/dobę

W przypadku studni sięgających ponad 30 m w głąb ziemi lub ich pompa głębinowa wyciąga więcej niż 5000 l na dobę, zastosowanie mają przepisy Prawa Wodnego oraz Prawa Górniczego i Geologicznego. Oznacza to, że do takiej budowy konieczne będzie wykonanie projektu prac geologicznych oraz tzw. operatu wodnoprawnego, potrzebnych do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Mogą przygotować je hydrogeolodzy lub projektanci specjalizujący się w instalacjach wodnych i kanalizacyjnych. Następnie dokumenty te trzeba przedłożyć w urzędzie wojewódzkim - decyzję o możliwości budowy takiej studni podejmuje wojewoda.

Na tym jednak formalności się nie kończą - po odwiercie trzeba przygotować jeszcze szczegółową dokumentację hydrogeologiczną studni. Powinny się w niej znaleźć:

  • Dopuszczalna wydajność
  • Głębokość statycznego zwierciadła wody gruntowej i jego depresji
  • Określenie parametrów potrzebnej pompy i ewentualnego urządzenia do uzdatniania wody.

Wyniki badań zatwierdza właściwy organ administracji geologicznej. Po tym studnię należy zarejestrować - każda taka studnia musi mieć swoją kartę rejestracyjną.

Wiercenie Studni Głębinowej

alt=”Wiercenie Studni Głębinowej”


4. Moment wiercenia studni

Reklama
Choć budowa studni głębinowej może się odbywać w dowolnym miesiącu, najlepszym okresem na wiercenie studni głębinowej jest jesień i zima. W tych porach roku mamy do czynienia z najniższym zwierciadłem wody gruntowej, dzięki czemu unikniemy mylnego ustalenia wysokości warstwy wodonośnej, do którego mogłoby dojść np. wiosną. Warto pamiętać, że nie ma tutaj żadnych wymogów formalnych - wynika to jedynie z praktyczności takiego rozwiązania.


5. Materiały do budowy studni


Jakość zastosowanych materiałów ma ogromne znaczenie nie tylko dla wytrzymałości studni, ale też zdatności do spożycia pompowanej przez nią wody. Przede wszystkim nie powinny zawierać żadnych substancji mogących wpłynąć na skład chemiczny transportowanej wody oraz być dla niej nieprzepuszczalne. Jeśli pobór wody zakłada napływanie jej nie tylko od dołu, studnie głębinowe powinny mieć perforowany najgłębszy krąg - zwiększy to wydajność opartej o nie sieci wodociągowej.

Odpowiednio dobrane powinny być również pompy głębinowe - muszą być w stanie wyciągnąć wodę na wymaganą wysokość i zapewniać zgodną z projektem wydajność czerpania wody.


6. Pompowanie oczyszczające


Każda prawidłowo wykonana studnia głębinowa powinna pozwalać na uzyskanie klarowności wody po 24 godzinach - tyle trwa tzw. pompowanie oczyszczające, pozwalające usunąć z czerpanej wody zanieczyszczenia powstałe w trakcie wiercenia i budowy studni. Jeśli po tym czasie woda płynąca z kranów jest wciąż brudna, trzeba skontaktować się z wykonawcą - najprawdopodobniej popełnił błędy podczas odwiertu.


Podsumowanie


Własne studnie wiercone to coraz popularniejsza alternatywa dla publicznych sieci wodociągowych. Aby głębokość studni była odpowiednia i działała ona prawidłowo, należy sięgnąć po usługi sprawdzonego wykonawcy.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Klinika Leczenia Niepłodności Rzeszów – wsparcie dla par, które marzą o potomstwie

Niepłodność jest problemem, z którym zmaga się coraz więcej par. Obecnie nawet co piąta para może mieć trudności ze zrealizowaniem marzeń o posiadaniu dziecka. To jeden z powodów, dla których tak wiele...

Artykuł sponsorowany

Catering Dietetyczny Rzeszów – Zielony Puzzel: Zdrowie, Wygoda i Lokalna Jakość

Współczesne tempo życia w Rzeszowie sprawia, że coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które umożliwią zdrowe odżywianie bez konieczności spędzania godzin w kuchni. Dieta pudełkowa to odpowiedź na te potrzeby – wygodna, smaczna...

Artykuł sponsorowany

Folia ochronna na samochód - gdzie okleić auto folią PPF w Rzeszowie?

Jednym z najlepszych sposobów ochrony lakieru i zachowania idealnego wyglądu samochodu na dłużej jest zastosowanie folii ochronnej PPF. To przezroczysta, samoregenerująca się folia, która skutecznie chroni lakier przed zarysowaniami, kamieniami oraz promieniowaniem...

Artykuł sponsorowany

Klinika Bocian w Rzeszowie pomaga walczyć z niepłodnością

Niepłodność jest złożonym problemem, którego leczenie wymaga indywidualnego podejścia. Może obejmować zarówno proste zmiany stylu życia, jak i zaawansowane techniki medyczne, takie jak zapłodnienie in vitro. Terapie w tym zakresie przeprowadzają specjalistyczne...

Artykuł sponsorowany

Mali artyści na start! Rusza coroczny konkurs plastyczny AUCHAN dla dzieci

W czym jestem najlepszy, kim chciałbym zostać gdy dorosnę, a może mój Idol? To tematy, które doskonale sprawdzą się jako motywy przewodnie prac plastycznych. Do 15 listopada trwa konkurs plastyczny dla małych...

Artykuł sponsorowany

Dodatki Liturgiczne – Dbałość o Detale w Każdej Liturgii

SzatyLiturgiczne.pl to przestrzeń, gdzie obrzęd spotyka się z duchowością, oferując różnorodny wybór artykułów liturgicznych. Każdy z dostępnych artykułów został dokładnie wyselekcjonowany, aby odpowiadał najbardziej wymagające standardy wizualne oraz użytkowe, a jednocześnie ułatwiał...

Artykuł sponsorowany

Najważniejsze informacje o sprzedaży online

Sprzedaż w internecie to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin biznesu. Dzięki globalnemu zasięgowi i dostępowi do różnorodnych narzędzi przedsiębiorcy mają nieograniczone możliwości dotarcia do klientów. Co warto wiedzieć o handlu online?

Artykuł sponsorowany

Jak karmić małego psa: Praktyczny poradnik dla opiekunów

Prawidłowe żywienie psa małej rasy jest kluczowe dla jego zdrowia i długowieczności. Małe psy mają specyficzne potrzeby żywieniowe, które różnią się od psów większych ras. Jako ekspert i producent karmy dla psów...

Reklama