Folia stretch - jeden z podstawowych produktów podczas pakowania
Do najpopularniejszych rodzajów folii należy stretch. Jest bardzo uniwersalnym produktem, ponieważ łączy dużą rozciągliwość, wytrzymałość na rozdarcie i prostotę używania z niską ceną zakupu. Dzięki swojej elastyczności, folia stretch służy z powodzeniem do pakowania i zabezpieczania towarów i produktów o niemal dowolnym kształcie. Także rzeczy o większych gabarytach (np. meble, załadowane europalety) nie stanowią problemu, ponieważ rolki folii stretch zawierają wiele dziesiątek metrów folii.
Prostota w owijaniu przedmiotów wynika z tego, że kolejne warstwy folii stretch przyklejają się do siebie. Pozwala to na pracę bez pomocy dodatkowych osób. Dla przyspieszenia pracy z folią można wykorzystać specjalistyczne, choć niedrogie, narzędzia - ucinarki do folii stretch. Pozwalają wygodnie odwijać odpowiedniej długości fragmenty folii z rolki i jednym ruchem obcinać je przy użyciu wbudowanego ostrza.
Jak wykorzystać folię spożywczą?
Specjalnym rodzajem folii stretch jest folia spożywcza. Już z jej nazwy możemy wywnioskować, że jest przeznaczona do pakowania żywności - jest w pełni bezpieczna i nie wchodzi w reakcje z artykułami spożywczymi. Folia spożywcza okazuje się bardzo przydatna w kuchni, gdzie służy do zabezpieczania jedzenia, głównie podczas umieszczania w lodówce i mrożenia. Owijając produkty folią spożywczą możemy dłużej zachować świeżość. Folia nie pozwala też na przenikanie zapachów do i z opakowania.
Taką samą rolę, jak folia spożywcza, może pełnić również torebka strunowa. Jej szczelne zamknięcie pozwala szybko zapakować jedzenie przed zapakowaniem go do lodówki. Warto pamiętać, by w ten sposób nie pakować jednak owoców, warzyw i pieczywa - dla zachowania dobrych właściwości powinny być przechowywane raczej w papierowych opakowaniach, które zapewniają pewną oddychalność.
Czy folia bąbelkowa służy tylko do ochrony przed uszkodzeniami?
Kolejnym rodzajem folii, która od momentu wprowadzenia na rynek bardzo szybko stała się niemal niezbędna w wielu firmach, jest folia bąbelkowa. Początkowo wymyślono ją jako rodzaj ciekawej stylistycznie i niedrogiej w produkcji tapety na ściany. Szybko okazało się jednak, że właściwości folii bąbelkowej, przede wszystkim amortyzacja wstrząsów i uderzeń sprawiają, że jest świetna do pakowania różnych rzeczy. Standardowym zastosowaniem folii bąbelkowej jest właśnie ochrona towarów na czas przechowywania i wysyłki. Bąbelki wypełnione powietrzem działają na zasadzie poduszki powietrznej, niwelują skutki upadków lub uderzeń.
Nie jest to jednak koniec możliwych zastosowań folii bąbelkowej, gdyż posiada jeszcze kilka przydatnych właściwości. Folia bąbelkowa, podobnie do folii stretch, posiada właściwości termoizolacyjne. Może więc służyć do ochrony przed niskimi i wysokimi temperaturami. Fakt ten wykorzystują niektórzy ogrodnicy, owijając folią niektóre rośliny na sezon zimowy (głównie egzotyczne rośliny i drzewka owocowe). Nie zapominajmy, że folia bąbelkowa może sprawić wiele radości. Przebijanie jej palcami to ulubione zadanie dzieci i dorosłych. Folia bąbelkowa świetnie sprawdza się w kreatywnych zabawach z dziećmi.
Przygotowywanie przesyłek pocztowych z wykorzystaniem folii bąbelkowej jako zabezpieczenie jest bardzo popularne. Wymaga jednak odcinania odpowiednich fragmentów folii, a następnie zaklejania zawiniątka i pakowania go, na przykład w foliowy worek wysyłkowy lub kartonowe pudełko. Cały proces pakowania można skrócić, gdy zdecydujemy się na użycie koperty bąbelkowej. Wystarczy umieścić zawartość wewnątrz koperty i zakleić ją przy pomocy wbudowanego paska z taśmą. Gotowe - paczka nadaje się do wysłania.
Poduszki powietrzne jako wypełniacze do paczek
Podobna zasada działania, jak w przypadku folii bąbelkowej, została wykorzystana w AirBagach. Foliowe poduszki powietrzne są rodzajem zamkniętych torebek, wewnątrz których znajduje się powietrze. Świetnie sprawdzają się w roli wypełnienia do paczki. Umieszczając je w kartonowym pudełku zapobiegają przemieszczaniu się zawartości w pudle. Pozwala to na uniknięcie uszkodzeń, takie wypełnienie jest też znacznie tańsze, od innych (np. papierowego).
Torebki strunowe, które zrewolucjonizowały przechowywanie
Worki z zamknięciem strunowym są artykułami przydatnymi w niemal każdej firmie, biurze i gospodarstwie domowym. Torebki strunowe pozwalają na szczelne zamknięcie dowolnej zawartości, dlatego można je wykorzystać do zapakowania drobnych przedmiotów lub nawet sypkich produktów. Często ten fakt wykorzystujemy w kuchni, pakując do foliowych woreczków strunowych artykuły spożywcze - ryż, sól, cukier, płatki śniadaniowe, bakalie i wiele innych. Dzięki szczelnemu zamknięciu produkty nie wysypują się i długo zachowują świeżość.
Torebki strunowe można wykorzystać również do pakowania jedzenia przed umieszczeniem go w lodówce lub zamrażarce. Głównym zadaniem worków strunowych poza kuchnią jest organizacja i pakowanie niewielkich przedmiotów. Z tego względu sprawdzają się w branżach, na co dzień wykorzystujących wiele małych elementów. Przykładem mogą być zakłady krawieckie - w torebkach strunowych umieszcza się tam guziki, nici, cekiny i inne niewielkie rzeczy.
Ze względu na swoją szczelność, worki strunowe świetnie sprawdzają się podczas przygotowywania przesyłek. Warto umieszczać w nich produkty szczególnie narażone na kontakt z wilgocią, na przykład elektronikę. Opakowania foliowe z zamknięciem mogą mieć różne rozmiary - od bardzo małych, aż po kilkudziesięcio centymetrowe.
Antystatyczna folia ESD do zabezpieczania elektroniki
Nie każdy o tym wie, ale podczas transportu różnych towarów, czasami pod wpływem tarcia mogą wystąpić niewielkie wyładowania elektryczne. Dla człowieka często są niemal niezauważalne, lecz mogą uszkodzić (albo całkowicie zniszczyć) pewne produkty. Dotyczy to szczególnie elektroniki i najbardziej zaawansowanych układów scalonych.
Podczas wysyłki podzespołów komputerowych można zastosować opakowania z antystatycznej folii oznaczonej jako ESD. Skrót oznacza ochronę przed wyładowaniami elektrycznymi. Taki sposób pakowania dedykowany jest dla podzespołów komputerowych (płyty główne, procesory, karty graficzne), układów scalonych, ale także telefonów komórkowych i laptopów.
Istnieje wiele rodzajów antystatycznego opakowania elektroniki. Najczęściej można spotkać folię stretch ESD, folię bąbelkową ESD i torebki strunowe ESD.
Czytaj więcej...
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz