Rzeszów - Niedziela, 19.01.2025
Reklama

Jak uniknąć typowych oszustw na rynku samochodów używanych

Dodano: /

fot. Pixabay
fot. Pixabay

Każdego dnia portale ogłoszeniowe z używanymi samochodami pękają w szwach. W ten sposób można przecież nie tylko sporo zaoszczędzić, ale i trafić naprawdę świetnej jakości auto, które służyć nam będzie przez kolejne lata. Z drugiej strony, nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy chcą wykorzystać brak wiedzy i doświadczenia swoich klientów. Oszustwa na rynku samochodów używanych zdarzają się bardzo często i najczęściej dotyczą fałszowania dokumentów i ukrywania istotnych wad pojazdów. Jak zatem przygotować się do zakupu używanego auta, żeby nie wpaść w taką pułapkę? Czy da się podjąć decyzję zakupową w pełni świadomie i bezpiecznie? Zapraszamy do lektury!

Sprawdź historię pojazdu 

To najważniejszy krok, jaki musisz podjąć przed zakupem używanego auta. Musisz się wówczas dowiedzieć, czy pojazd brał udział w wypadkach, ilu miał właścicieli, czy jest obciążony zobowiązaniami finansowymi i czy nie figuruje w bazach pojazdów skradzionych. Warto wiedzieć, że historię pojazdu za darmo sprawdzisz dzięki numerowi VIN, czyli specjalnemu identyfikatorowi, który dostarczy Ci szczegółowy raport na temat kupowanego samochodu.

W ten sposób ustalisz też szybko legalność pochodzenia takiego auta. VIN pokaże Ci, czy samochód figuruje jako skradziony w dostępnych bazach danych. Poza tym zawsze proś sprzedawcę o umowę kupna-sprzedaży i wszelkie inne dokumenty, które potwierdzą historię pojazdu. Jeśli sprzedawca nie będzie chciał ich udostępnić, to powinna Ci się zaświecić czerwona lampka

Sprawdź dokumentację serwisową

Niektórzy nieuczciwi sprzedawcy manipulują licznikiem przebiegu, aby samochód wydawał się mniej wyeksploatowany. Ma to oczywisty wpływ na wartość takiego pojazdu, więc jeśli ktoś da się na to nabrać, to taka osoba sporo zarobi. Dlatego też zawsze sprawdzaj wspomniany numer VIN i zapoznawaj się z dokumentacją serwisową. Jeśli znasz się trochę na samochodach, to dokładnie obejrzyj stan pojazdu – zużycie pedałów, foteli czy kierownicy często zdradza rzeczywisty przebieg.

Jeśli jednak taką wiedzą nie dysponujesz, to poproś o pomoc specjalistę. Możesz skorzystać z usług zaufanego mechanika, który oceni dla Ciebie stan techniczny pojazdu. Najprawdopodobniej będzie on też w stanie dostrzec zużycie tych elementów, które nie będą pasować do podawanego przez sprzedawcę przebiegu.

Zweryfikuj ukryte uszkodzenia

Wiele samochodów z rynku wtórnego to pojazdy powypadkowe. Niektórzy sprzedawcy starają się ten fakt zatajać i ukrywają wszelkiego rodzaju usterki. Oczywiście, taki samochód na pierwszy rzut oka może wyglądać niemal idealnie, ale w rzeczywistości może wymagać naprawy, która będzie bardzo kosztowna lub wręcz nieopłacalna.

Tutaj również przyda się sprawdzenie historii pojazdu z VIN, bo w ten sposób sprawdzisz historię wypadkową danego samochodu. Dodatkowo warto jednak przeprowadzić dogłębną inspekcję wizualną, czyli zwrócić uwagę na nierówne odcienie lakieru, jakieś różnice w szczelinach między elementami karoserii i ślady spawania. Możesz też sprawdzić pojazd specjalnym miernikiem grubości lakieru, który powinien Ci wskazać miejsca, gdzie dochodziło do napraw blacharskich.

Porównuj ceny z innymi ofertami

Reklama

Niewiarygodnie korzystne oferty to często zastawiana pułapka przez oszustów. W ten sposób niektórzy sprzedawcy chcą zatuszować ukryte wady techniczne pojazdu lub inne rzeczy, które mogłyby wpłynąć na domknięcie transakcji. Dlatego też zawsze porównuj cenę danego pojazdu z innymi ofertami na rynku. Jeśli jakieś auto jest znacznie tańsze od innych modeli, to podejdź do takiej oferty z ostrożnością. W ostatecznej ocenie sytuacji może Ci pomóc fachowa ekspertyza mechanika. 

Zawsze proś o jazdę próbną 

Tutaj zasada jest prosta: zawsze przed zakupem auta, wsiadamy za kierownicę i udajemy się na krótką przejażdżkę. Jeśli sprzedawca odmawia odbycia jazdy próbnej, to może sugerować, że coś jest tutaj nie tak. W końcu to właśnie podczas jazdy sam ocenisz, czy samochód działa prawidłowo, czy jedzie Ci się komfortowo i czy nie występują żadne nietypowe dźwięki. To wtedy ocenisz też działanie silnika, skrzyni biegów, układu hamulcowego itd. Oferty bez możliwości jazdy próbnej, raczej od razu wyrzucaj do kosza. 

Uważaj na fałszywe ogłoszenia 

W Internecie trudno odróżnić prawdę od fałszu, a wiele ogłoszeń ma na celu jedynie wyłudzenie danych osobowych lub pieniędzy. Niektóre oferty wprost wykorzystują zdjęcia z innych aukcji lub przedstawiają samochody, które w rzeczywistości po prostu nie istnieją.

Zawsze sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy. Zwracaj uwagę na szczegóły ogłoszenia, jakość zdjęć, opis, lokalizację pojazdu. Nieuczciwi sprzedawcy często zamieszczają jedynie ogólnikowe dane lub oferują auta w nierealnie atrakcyjnych cenach, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. 

Zwracaj uwagę na niepełną dokumentację 

Każdy sprzedawany samochód musi posiadać kompletną dokumentację. Jeśli brakuje dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu lub dokumentów serwisowych, to naturalnie może sugerować, że występują tu jakieś problemy techniczne lub prawne. Co więcej, staraj się też zwracać uwagę na wszelkie ślady podrabiania dokumentów tj. nieczytelne pieczątki i zmienione dane. 

Pozytywne opinie mogą być drogowskazem 

Jeśli dany sprzedawca posiada już jakieś opinie od innych kupujących, to zawsze je czytaj i sprawdzaj. Pozytywne opinie zazwyczaj świadczą o uczciwości sprzedawcy, choć i tutaj ostrożność jest zalecana, bo w dobie Internetu takie komentarze łatwo jest podrobić, wygenerować przez AI lub zlecić zewnętrznej firmie. 

Jak podejść do zakupu z rozwagą?

Kupno samochodu używanego wymaga wiedzy i cierpliwości. Przede wszystkim nigdy się nie spiesz i nie podejmuj decyzji instynktownie pod wpływem emocji. Postaraj się solidnie przygotować: zweryfikuj historię pojazdu, oceń jego stan techniczny, skonsultuj się z fachowcem, odbądź jazdę próbną. W ten sposób z większym prawdopodobieństwem unikniesz oszustwa i będziesz mógł lub mogła cieszyć się dobrym zakupem. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jak zarobić na kryptowalutach?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się czy wskoczyć do zwariowanego świata kryptowalut to prawdopodobnie zastanawiałeś się również, czy nie jest już za późno.

Artykuł sponsorowany

Sprzedaż na rynkach krajowych i zagranicznych - Ryzyka w transakcjach handlowych

Decyzja o wyjściu na rynki zagraniczne – to milowy krok w funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa i wielkie wyzwanie dla właścicieli i kierowników. Warto się do tego kroku dobrze przygotować, by uniknąć błędów i...

Artykuł sponsorowany

Czym się kierować podczas zakupu nowego biurka gamingowego?

Kochasz spędzać czas wolny na fascynujących rozgrywkach? Z pasją oddajesz się szaleńczym wyścigom, wspinaczkom i pokonywaniu najsilniejszych przeciwników? Doskonale rozumiemy Twoją pasję, bo jest ona też częścią naszego świata. Czy wiesz, czym...

Artykuł sponsorowany

Najtańszy kredyt gotówkowy - jak go wybrać?

Duża ilość ofert kredytów na rynku może przyprawić osoby poszukujące odpowiedniego rozwiązania o ból głowy.

Artykuł sponsorowany

Kupowanie sprzętu online tak by wyjść na tym dobrze

W obecnym czasie znacznie odczuwalny jest wzrost sprzedaży internetowej, zarówno branży spożywczej, tekstylnej, kosmetycznej, jak i branży elektronicznej oraz sprzętu AGD. Szacuje się, że rynek ten będzie rósł w tempie dwucyfrowym w...

Artykuł sponsorowany

Kredyt gotówkowy - najważniejsze informacje

Każdy ma czasami sytuacje w życiu, kiedy potrzebuje dodatkowej gotówki na niespodziewane wydatki lub przeciwnie, na zaplanowane, większe przedsięwzięcie finansowe, jak na przykład remont, zakup samochodu lub wymarzone wakacje. Rozwiązaniem w takiej...

Artykuł sponsorowany

Jakich dekoracji użyć do ocieplenia wnętrza? Dekoracje na ścianę i na meble

Dlaczego jedne wnętrza jawią się jako ciepłe i przytulne, a drugie przeciwnie – zimne i surowe? Kluczem do sukcesu są dekoracyjne dodatki. Zobacz, jak je dobrać, by stworzyć w domu ciepły klimat.

Artykuł sponsorowany

Jak wybrać najlepsze długopisy do biura?

Długopis to przyrząd piśmienniczy, który tuż po skonstruowaniu i oddaniu go do powszechnego użytkowania, stał się przedmiotem, bez którego trudno się dzisiaj obejść. Szeroki wybór konstrukcji z różnymi wkładami, mechanizmami i kolorami...

Reklama