Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Akwarium morskie – popularne fakty i mity

Dodano:

Akwaria morskie – pełne barw, bajecznych kształtów i stworzeń rodem przeniesionych z tajemniczych głębin mórz i oceanów – zawsze budziły spore emocje, zarówno oglądających je gości, jak i akwarystów, którzy je tworzą. Z uwagi na to, z biegiem lat zdążyło powstać sporo mitów związanych z tym typem akwariów. W dzisiejszym artykule rozróżnimy prawdę od fikcji i przedstawimy fakty, które powinien znać każdy!
 

Akwaria morskie potrafią zadziwić nas swoją różnorodnością, ale i skomplikowaną budową. Do stworzenia podwodnego świata na wzór wód morskich czy oceanicznych potrzeba zarówno wiedzy, pasji i zaangażowania, jak i specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu możliwe będzie utrzymanie środowiska w dobrej kondycji. Z uwagi na poziom zaawansowania, jakim cechują się zbiorniki słonowodne, powstało na ich temat niemało mitów. Warto je obalić i wskazać fakty!
 

1. Akwarium morskie jest droższe niż słodkowodne - FAKT


To jeden z pierwszych argumentów, jaki zniechęca potencjalnych akwarystów przed założeniem środowiska słonowodnego. Jest w nim trochę racji. Zarówno samo akwarium, jak i sprzęt oraz stworzenia morskie są znacznie droższe niż w przypadku zbiorników słodkowodnych. Koszty można jednak zminimalizować, decydując się na akwarium mniejsze i nie kupując od razu wielu ryb czy rzadkich koralowców. Nie warto jednak oszczędzać na sprzęcie. Słabej jakości filtr, grzałkę, odpieniacz czy lampę będziemy musieli wymienić szybciej, niż się nam wydaje!


2. W akwarium morskim powinna być zachowana temperatura pokojowa – MIT


Nie da się ukryć, że konkretne gatunki zwierząt i roślin, a także bezkręgowców naturalnie przystosowane są do pewnych warunków cieplnych. Niezapewnienie ich w akwarium skończy się źle – zaburzeniem mikroklimatu, który próbujemy stworzyć. Standardowo w akwarium morskim powinna być zachowana temperatura 24-26 stopni Celsjusza, nie zaś temperatura pokojowa. Za jej utrzymanie odpowiedzialne są grzałki montowane w akwarium. Planując założenie tego typu zbiornika, warto dokupić również termometr, dzięki któremu będziemy mogli kontrolować ciepło wody.


3. Filtry kaskadowe nie nadają się do oczyszczania akwarium morskiego – MIT


Filtry kaskadowe to jedne z najwydajniejszych filtrów dostępnych na rynku. Są znacznie bardziej rozwinięte pod kątem technologicznym od klasycznych filtrów wewnętrznych. To, czy dany model filtra będzie odpowiedni do naszego akwarium, zależy przede wszystkim od wielkości zbiornika i dopasowania do niej filtra. Wielu akwarystów wybiera filtry kaskadowe przed kanistrowymi z uwagi na ich korzystniejsze ceny.

Reklama
4. W akwarium morskim warto zainstalować odpieniacz – FAKT


Odpieniacz to prawdziwy must have, jeśli chodzi o wyposażenie dobrze działającego akwarium morskiego. Jego zadaniem jest pozbywanie się ze zbiornika związków organicznych, które mogą być zagrożeniem dla żyjących w nim stworzeń. Sam filtr może sobie nie poradzić z zachowaniem równowagi w środowisku morskim. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości odpieniacz.


5. Akwarium morskie wymaga specjalnego oświetlenia – PRAWDA


Bardzo istotną kwestią w kontekście zakładania akwarium morskiego jest zapewnienie stworzeniom w nim żyjącym (a więc również roślinom i koralowcom) dostępu do źródła światła o takim natężeniu i barwie, które będzie wspomagało ich rozwój i dalsze życie. Jest to istotne chociażby z tego względu, że wiele organizmów mieszkających w akwarium przeprowadza fotosyntezę, z której korzystają zarówno one, jak i współmieszkańcy – na przykład pobierając wytworzony tlen z wody. Pamiętajmy, by dobrze dobrać lampę do akwarium. Jej blask powinien docierać do samego jego dna. Ostatnio popularne są nowoczesne lampy LED, które z pewnością znajdziemy w dobrym sklepie akwarystycznym.
 



Mitów na temat akwariów morskich nie brakuje. Warto jednak pamiętać, że istotniejsze od nich są fakty! To na ich podstawie będziemy budować podwodne środowisko, które będzie idealnym miejscem do życia i rozwoju wielu organizmów, a także miłym akcentem estetycznym naszego domu.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Artykuł sponsorowany

Umiejętności w CV – co i jak wpisać?

Aplikując na dane stanowisko, warto przemyśleć jakimi umiejętnościami, osiągnięciami i zdolnościami chcemy przekonać do siebie pracodawcę.

Artykuł sponsorowany

Czego unikać w CV?

Niemal wszyscy kandydaci uważają, że wiedzą jak stworzyć unikatowe CV. Zatem dlaczego znalezienie idealnej lub jakiejkolwiek pracy zajmuje tak dużo czasu?

Artykuł sponsorowany

Wybieramy czujnik ruchu z detektorem podczerwieni do domu

Światło zapalające się, gdy wchodzimy do pomieszczenia? To możliwe, jeśli zastosujemy czujnik ruchu. Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Artykuł sponsorowany

Jaki zegarek GPS wybrać dla dziecka na Wielkanoc? O czym warto pamiętać?

Rodzic zawsze chce sprawować pełną opiekę nad dzieckiem i dbać o jego bezpieczeństwo. Wraz jednak z wiekiem dzieci stają się bardziej samodzielne i chcą np. same chodzić do szkoły lub do kolegów...

Artykuł sponsorowany

Fiolet, elegancja oraz rdza, czyli najnowsze trendy w ogrodnictwie

Nadejście wiosny to znakomity pretekst do tego, by przygotować nasz ogródek na liczne wizyty tak, by nie tylko umożliwiał wygodne spędzanie czasu z rodziną czy znajomymi, ale również cieszył oko nowoczesnym wyglądem....

Artykuł sponsorowany

Wypożyczenie samochodu w Rzeszowie – poradnik krok po kroku

Wynajęcia samochodu podczas wakacji albo weekendowego wypadu, w kraju lub za granicą może okazać się bardziej korzystne dla naszego budżetu, niż podróż własnym autem.

Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie medyczne?

Każdemu z nas zdarza się zachorować – bez względu na wiek, dietę czy dbanie o własne zdrowie. Przytrafić nam się mogą infekcje wirusowe, kontuzje, poważniejsze schorzenia.

Reklama