Akwaria morskie potrafią zadziwić nas swoją różnorodnością, ale i skomplikowaną budową. Do stworzenia podwodnego świata na wzór wód morskich czy oceanicznych potrzeba zarówno wiedzy, pasji i zaangażowania, jak i specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu możliwe będzie utrzymanie środowiska w dobrej kondycji. Z uwagi na poziom zaawansowania, jakim cechują się zbiorniki słonowodne, powstało na ich temat niemało mitów. Warto je obalić i wskazać fakty!
1. Akwarium morskie jest droższe niż słodkowodne - FAKT
To jeden z pierwszych argumentów, jaki zniechęca potencjalnych akwarystów przed założeniem środowiska słonowodnego. Jest w nim trochę racji. Zarówno samo akwarium, jak i sprzęt oraz stworzenia morskie są znacznie droższe niż w przypadku zbiorników słodkowodnych. Koszty można jednak zminimalizować, decydując się na akwarium mniejsze i nie kupując od razu wielu ryb czy rzadkich koralowców. Nie warto jednak oszczędzać na sprzęcie. Słabej jakości filtr, grzałkę, odpieniacz czy lampę będziemy musieli wymienić szybciej, niż się nam wydaje!
2. W akwarium morskim powinna być zachowana temperatura pokojowa – MIT
Nie da się ukryć, że konkretne gatunki zwierząt i roślin, a także bezkręgowców naturalnie przystosowane są do pewnych warunków cieplnych. Niezapewnienie ich w akwarium skończy się źle – zaburzeniem mikroklimatu, który próbujemy stworzyć. Standardowo w akwarium morskim powinna być zachowana temperatura 24-26 stopni Celsjusza, nie zaś temperatura pokojowa. Za jej utrzymanie odpowiedzialne są grzałki montowane w akwarium. Planując założenie tego typu zbiornika, warto dokupić również termometr, dzięki któremu będziemy mogli kontrolować ciepło wody.
3. Filtry kaskadowe nie nadają się do oczyszczania akwarium morskiego – MIT
Filtry kaskadowe to jedne z najwydajniejszych filtrów dostępnych na rynku. Są znacznie bardziej rozwinięte pod kątem technologicznym od klasycznych filtrów wewnętrznych. To, czy dany model filtra będzie odpowiedni do naszego akwarium, zależy przede wszystkim od wielkości zbiornika i dopasowania do niej filtra. Wielu akwarystów wybiera filtry kaskadowe przed kanistrowymi z uwagi na ich korzystniejsze ceny.
Reklama
4. W akwarium morskim warto zainstalować odpieniacz – FAKT
Odpieniacz to prawdziwy must have, jeśli chodzi o wyposażenie dobrze działającego akwarium morskiego. Jego zadaniem jest pozbywanie się ze zbiornika związków organicznych, które mogą być zagrożeniem dla żyjących w nim stworzeń. Sam filtr może sobie nie poradzić z zachowaniem równowagi w środowisku morskim. Dlatego warto zainwestować w dobrej jakości odpieniacz.
5. Akwarium morskie wymaga specjalnego oświetlenia – PRAWDA
Bardzo istotną kwestią w kontekście zakładania akwarium morskiego jest zapewnienie stworzeniom w nim żyjącym (a więc również roślinom i koralowcom) dostępu do źródła światła o takim natężeniu i barwie, które będzie wspomagało ich rozwój i dalsze życie. Jest to istotne chociażby z tego względu, że wiele organizmów mieszkających w akwarium przeprowadza fotosyntezę, z której korzystają zarówno one, jak i współmieszkańcy – na przykład pobierając wytworzony tlen z wody. Pamiętajmy, by dobrze dobrać lampę do akwarium. Jej blask powinien docierać do samego jego dna. Ostatnio popularne są nowoczesne lampy LED, które z pewnością znajdziemy w dobrym sklepie akwarystycznym.
Mitów na temat akwariów morskich nie brakuje. Warto jednak pamiętać, że istotniejsze od nich są fakty! To na ich podstawie będziemy budować podwodne środowisko, które będzie idealnym miejscem do życia i rozwoju wielu organizmów, a także miłym akcentem estetycznym naszego domu.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz