Reklama

Aktualności / Rzeszów

Wśród uhonorowanych jest ks. abp. Ignacy Tokarczuk

Dodano: 07.11.2012 r.

RZESZÓW. I edycja Nagrody Honorowej “Świadek Historii”.

Instytut Pamięci Narodowej po raz pierwszy przyzna w tym roku Nagrody Honorowe “Świadek Historii”, stanowiące regionalny odpowiednik ustanowionej w 2002 roku ogólnopolskiej Nagrody Kustosz Pamięci Narodowej.

Nagroda “Świadek Historii” przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania naszej historii w poszczególnych regionach. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Laureatami I edycji nagrody w Rzeszowie zostali: ks. abp. Ignacy Tokarczuk, prof. Janina Marciak-Kozłowska, ks. Tadeusz Pater, Stanisław Szpunar, Mirosław Majkowski (Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej X. DOK) i Franciszek Batory.

Abp Tokarczuk jako ordynariusz diecezji przemyskiej od 1966 r. upominał się o prawa katolików w PRL, współpracował ze środowiskami opozycyjnymi, a także publikował w ramach tzw. drugiego obiegu oraz za granicą. W okresie jego pontyfikatu powstało bez zezwolenia władz h około 400 świątyń.

Prof. Janina Marciak-Kozłowska (urodzona w Duńkowicach w pow. jarosławskim) działa od wielu lat na terenie naszego województwa na rzecz upamiętniania bohaterów narodowych, a także wydarzeń z lat 1939–1956.

Mirosław Majkowski z Przemyśla jest założycielem i prezesem Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej “X-ego Dowództwa Okręgu Korpusu”. Jest organizatorem widowisk historyczno-teatralnych na terenie Przemyśla i regionu, które gromadzą tysiące widzów.

Stanisław Szpunar z Rzeszowa był jednym z pierwszych więźniów KL Auschwitz, gdzie przebywał do 1945 r. (numer obozowy 133). Stanisław Szpunar był świadkiem aktu odwagi o. Maksymiliana Kolbego, który oddał swoje życie za Franciszka Gajowniczka.

Franciszek Batory z Weryni w latach 1953–1955 był inwigilowany, a następnie wcielony do zasadniczej służby wojskowej i skierowany do pracy w kopalni węgla kamiennego w Dąbrowie Górniczej. Jest bratem Józefa Batorego, jednego z siedmiu działaczy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”, zamordowanych w 1951 r. Od wielu lat w szkołach prowadzi “żywe” lekcje historii.

Ks. Tadeusz Pater urodził się w 1933 r. w Rumnie koło Lwowa. Opuścił rodzinne strony, kiedy w 1944 r. nacjonaliści ukraińscy zamordowali w Rumnie 40 Polaków. Podejmuje starania o upamiętnienie tego bolesnego wydarzenia.

Wręczenie nagrody odbędzie się w czwartek o godz. 17 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie (sala kameralna). Po uroczystości organizatorzy zaplanowali koncert kameralny. Uroczystość ma charakter zamknięty.

ps


Reklama
Źródło: Super Nowości, fot. Mariusz Kamieniecki

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Rusza sezon fontanny multimedialnej. Będą dwie nowości [HARMONOGRAM] - Aktualności Rzeszów

Rusza sezon fontanny multimedialnej. Będą dwie nowości [HARMONOGRAM]

RZESZÓW. Po jesienno-zimowej przerwie wracają pokazy jednej z ciekawszych atrakcji Rzeszowa, czyli fontanny multimedialnej przy al. L...

Zmiany w rozkładach jazdy czterech linii MPK - Aktualności Rzeszów

Zmiany w rozkładach jazdy czterech linii MPK

RZESZÓW. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, od 1 maja zmianie ulegną rozkłady każdy czterech linii autobusowych:...

41-latek spowodował kolizję i odjechał. Miał ponad 2 promile i zakaz prowadzenia pojazdów - Aktualności Rzeszów

41-latek spowodował kolizję i odjechał. Miał ponad 2 promile i zakaz prowadzenia pojazdów

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali mieszkańca Rzeszowa, który wsiadł za kierownicę mając ponad 2 promile alkoholu i doż...

Podpisano umowę z wykonawcą PCLA. Ma być gotowe jesienią 2026 roku - Aktualności Rzeszów

Podpisano umowę z wykonawcą PCLA. Ma być gotowe jesienią 2026 roku

RZESZÓW. Dziś w ratuszu podpisano umowę z firmą Mirbud, która wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki za kwotę 194 mln ...

Komunikacja miejska. Nowe przystanki na żądanie  - Aktualności Rzeszów

Komunikacja miejska. Nowe przystanki na żądanie

RZESZÓW. Od 1 maja lista przystanków na żądanie w Rzeszowie zwiększy się o 116 kolejnych (w tym 8 poza miastem). Dla 12 przyst...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: