Reklama

Aktualności / Rzeszów

Budowa nowej spalarni dobiega końca. Inwestor i Urząd Miasta Rzeszowa negocjują przyszłe opłaty

Dodano: 13.04.2018 r.

Budowa nowej spalarni dobiega końca. Inwestor i Urząd Miasta Rzeszowa negocjują przyszłe opłaty  - Aktualności Rzeszów

fot. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

RZESZÓW. Trwają ostatnie prace na budowie Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii na terenie Elektrociepłowni Rzeszów. Równocześnie odbywają się rozmowy inwestora i Urzędu Miasta Rzeszowa w sprawie uzgodnienia ścieżki opłat za przyjęcie odpadów. Kolejne spotkanie zaplanowano 18 kwietnia.

Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) na terenie Elektrociepłowni Rzeszów wchodzi w ostatni etap prac budowlanych. Trwają prace wykończeniowe zarówno wewnątrz obiektu jak i na zewnątrz.

18 kwietnia zaplanowano spotkanie inwestora z przedstawicielami miasta

We wtorek 10 kwietnia odbyło się robocze spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta Rzeszowa dotyczące uzgodnienia ścieżki opłaty za przyjęcie do instalacji zmieszanych odpadów komunalnych, z których produkowana będzie energia elektryczna i ciepło dla mieszkańców Rzeszowa. W trakcie spotkania przedstawiciele PGE zaprezentowali sposób kalkulacji ceny. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 18 kwietnia.

„Wciąż podkreślamy, że w interesie obu stron – PGE i UM Rzeszowa jest zminimalizowanie wpływu nowego sposobu gospodarowania odpadami na finanse mieszkańców przy jednoczesnym poszanowaniu rachunku efektywności realizowanej inwestycji” – mówi Grzegorz Gilewicz, dyrektor Elektrociepłowni Rzeszów.

Spółka PGE GiEK stwierdziła, że opłata za przyjęcie odpadów nie przekroczy 300 zł netto i zostanie utrzymana na tym poziomie do końca 2019 roku. Poziom ten wpisuje się w zakres cen obowiązujących w innych instalacjach mechaniczno-biologicznych przetwarzających obecnie odpady komunalne w województwie podkarpackim, które dochodzą do około 350 zł netto za tonę odpadów. 

„Jestem przekonany, że ostatecznie uda się uzyskać kompromis. Nasza instalacja będzie obiektem użyteczności publicznej, co oznacza, że zwrot z poniesionych nakładów inwestycyjnych nie powinien być wyższy od zwrotu kapitału w bliźniaczych instalacjach w kraju. Takie stanowisko PGE jest w tej kwestii niezmienne” – tłumaczy Gilewicz.

Z uwagi na to, że ITPOE będzie instalacją obsługująca nie tylko miasto Rzeszów, ale też i inne gminy, przewiduje się, że cennik za przyjęcie odpadów do termicznego przetworzenia będzie uzależniony od rodzaju dostarczanego odpadu (czyli jego kodu), a nie od ilości, co oznacza, że stawka dla wszystkich gmin, które dostarczać będą odpady do ITPOE np. dla zmieszanych odpadów komunalnych będzie identyczna.

Odnosząc się do informacji Prezydenta Miasta Rzeszowa z dnia 13 kwietnia br. warto zauważyć, że inwestycja ITPOE finansowana jest nie tylko z pożyczki udzielonej na ten cel przez NFOŚiGW, ale również z kapitału własnego, który stanowi znaczącą część całkowitych kosztów inwestycji.

Preferencyjne warunki pożyczki z NFOŚiGW uwzględnione zostały w kalkulacjach przedstawianych miastu w trakcie spotkań. Ponadto, zgodnie z publicznie dostępnymi informacjami o instalacjach typu ITPOE w innych  krajach, średnia ekonomiczna długość życia takich instalacji wynosi 25 lat, przy czym po około 20 latach eksploatacji instalacji konieczne jest wykonanie inwestycji odtworzeniowych, które będą miały negatywny wpływ na ceny za przyjęcie odpadów.

Nowoczesny system gospodarki odpadami dla mieszkańców Rzeszowa

Czym jest ITPOE? To instalacja, która w kontrolowany i bezpieczny dla mieszkańców sposób będzie odzyskiwać energię z odpadów komunalnych, produkując przy tym prąd i ciepło. Zastosowana technologia z wykorzystaniem kotła rusztowego jest bezpieczna dla środowiska, nowoczesna i sprawdzona w ponad 300 miastach na świecie. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych filtrów ITPOE będzie spełniać najostrzejsze unijne wymagania w zakresie norm ochrony środowiska.

Instalacja znajduje się na terenie istniejącej elektrociepłowni, w bezpośrednim sąsiedztwie bazy przeładunkowej oraz sortowni i kompostowni Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. To do niej już teraz trafiają odpady komunalne z miasta i okolicznych gmin.

Skład odpadów komunalnych, które przetwarzane będą w instalacji odpowiada tzw. odpadom  mokrym powstającym w gospodarstwach domowych, które prowadzą segregację odpadów. Do instalacji trafiać będą również nienadające się do recyklingu lub powtórnego wykorzystania pozostałości z segregacji odpadów komunalnych.

Parametry instalacji monitorowane całą dobę

Odpady mieszkańców Rzeszowa, kiedyś trafiające na wysypisko – co wykluczają obecnie regulacje prawne krajowe i  Unii Europejskiej – zaczną być wykorzystywane jako źródło do wytworzenia energii elektrycznej i ciepła dla miasta. Ilość wytworzonego ciepła będzie proporcjonalna do zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową przez mieszkańców Rzeszowa, korzystających z sieci ciepłowniczej.

Instalacja będzie bezpieczna. Warunkiem eksploatacji ITPOE jest bowiem dotrzymanie surowych wymagań emisyjnych. Tablica z monitorowanymi 24 godziny na dobę parametrami instalacji zostanie umieszczona przy wjeździe na teren ITPOE od ul. Ciepłowniczej i każdy osobiście będzie mógł sprawdzić czy normy są przestrzegane.    
 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

10 wypadków, 44 kolizje. Rzeszowscy policjanci podsumowali "majówkę" - Aktualności Rzeszów

10 wypadków, 44 kolizje. Rzeszowscy policjanci podsumowali "majówkę"

RZESZÓW. Policjanci rzeszowskiej drogówki podsumowali działania „Majowy weekend”. W ciągu sześciu dni trwania akcj...

Wielka impreza na rzeszowskim Rynku z okazji "Dnia osób z niepełnosprawnościami" - Aktualności Rzeszów

Wielka impreza na rzeszowskim Rynku z okazji "Dnia osób z niepełnosprawnościami"

RZESZÓW. Barwny korowód, występy zespołów, warsztaty, zawody i wiele więcej atrakcji przygotowano z okazji tegorocznych...

Szkoła Podstawowa nr 12 w Rzeszowie odnowiona - Aktualności Rzeszów

Szkoła Podstawowa nr 12 w Rzeszowie odnowiona

RZESZÓW. W budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie odnowione zostały sale lekcyjne, świetlica oraz...

Więcej policjantów na drogach. Ruszyły działania "Majowy weekend 2024" - Aktualności Rzeszów

Więcej policjantów na drogach. Ruszyły działania "Majowy weekend 2024"

PODKARPACIE. Policjanci rozpoczęli działania związane z długim weekendem majowym. Na drogach regionu będzie więcej policyjnych patroli. Mund...

Rzeszów świętuje 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Urodzinowy tort na rynku - Aktualności Rzeszów

Rzeszów świętuje 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Urodzinowy tort na rynku

RZESZÓW. 1 maja 2024 r. Rzeszów będzie świętował 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji na rzeszowskim Rynku pojawi s...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: