Reklama

Aktualności

Nowy Rok z koronawirusem w tle. Jakie są perspektywy na rynku pracy?

Dodano: 29.12.2020 r.

Mijający rok przyniósł zdarzenia, których nikt się nie spodziewał. Epidemia koronawirusa opanowała cały świat, wywarła wpływ na wszystkie dziedziny życia. Dużo branż poniosło wielkie straty, inne wyszły z walki obronną ręką. Bardzo mocno zmienił się rynek pracy, wiele osób straciło zatrudnienie. Nic nie wykazuje na to, że sytuacja w 2021 roku ulegnie dużej zmianie. Covid-19 nie chce ustąpić, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby móc normalnie funkcjonować.
 

Wielu pracodawców przyzwyczaiło się do obecnej sytuacji, teraz do nowego rynku pracy muszą przystosować się pracownicy. Muszą odnaleźć się w tej trudnej sytuacji, a w przypadku, gdy stracili zatrudnienie, znaleźć pracę, która nie tylko pozwoli się utrzymać, a może i będzie również źródłem satysfakcji.


Sytuacja na rynku pracy w regionie


Przywitanie nowego roku będzie wyglądało inaczej niż zwykle. Zamiast hucznej zabawy i wspólnego świętowania, większość osób będzie zastanawiać się, co przyniesie przyszłość. Rok 2020 dla wielu osób oznaczał utratę pracy, w wielu przypadkach zmieniła się jej forma, popularność zyskała praca zdalna. Wiele branż niemal całkowicie przestało istnieć, inne wzmocniły swoją pozycję. Jednym z miast, które mocno odczuło skutki pandemii, jest Rzeszów. W październiku stopa bezrobocia w mieście wynosiła 5,9 %, a w całym regionie 8,9%. Jak podają statystyki, w listopadzie w Rzeszowie było zarejestrowanych 13 940 bezrobotnych, a rok temu 11 731 (źródło: https://rzeszow.praca.gov.pl/rynek-pracy/statystyki-i-analizy/). Jak będzie wyglądała sytuacja w nadchodzącym roku? Raport ManpowerGroup i Randstad wskazuje, że w 2021 najlepiej poszukiwać zatrudnienia w takich branżach, jak produkcja przemysłowa, budownictwo i handel. Według Moniki Fedorczuk, eksperta rynku pracy Konfederacji Lewiatan, wiele firm utrzyma zatrudnienia na obecnym poziomie. Wpływ mają na to między innymi zapowiedzi płynące ze strony rządu i administracji publicznej o wsparciu pracodawców, którzy zatrudniają pracowników.


Jakie zawody będą poszukiwane w 2021 roku?


Aby w przyszłym roku zdobyć nową, ciekawą i dobrze płatną pracę, niezbędna może być zmiana profilu zawodowego. Według Iwony Janas, dyrektor generalnej Manpower Group w Polsce, organizacje powoli się stabilizują i większość menadżerów będzie wzmacniać swoje zespoły. Jak przewidują eksperci, w przyszłym roku największe zapotrzebowanie będzie na pracowników ds. e-commerce, pracowników obsługi sklepów internetowych, specjalistów ds. BHP. Sprzedaż online, która staje się coraz bardziej popularna, wymaga zatrudnienia osób do przygotowywania i pakowaniu towaru, dlatego poszukiwani będą pakowacze oraz pracownicy magazynów. Szacuje się, że wzrośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników i rzemieślników, czyli absolwentów szkół zawodowych. Niezmiennie poszukiwani będą specjaliści IP, programiści, informatycy, specjaliści ds. obsługi narzędzi informatycznych.

Tendencję widać na portalach pracy – gdy przyjrzymy się liście ogłoszeń z Rzeszowa (https://www.aplikuj.pl/praca/rzeszow), oferty pracy dotyczą w dużej mierze właśnie wymienionych branż. Spore zapotrzebowanie będzie na zawody związane z branżą medyczną. Lekarze, pielęgniarki, salowe czy fizjoterapeuci będą ciągle poszukiwani. Niskie wynagrodzenie i ogrom pracy powoduje, że wiele medyków rezygnuje z pracy w zawodzie, dlatego nieustnie są wakaty. Pandemia nie spowodowała załamania inwestycji. Nadal powstają nowe osiedla, dlatego nieustanie poszukiwani są pracownicy budowlani, najlepiej o określonych specjalnościach. Szacuje się, że profesje będą się wzajemnie przenikać, dlatego ważna będzie wielokierunkowa wiedza.


Ryzykowne branże w 2021 roku


Branże, które są dość ryzykowne w nadchodzącym roku, to gastronomia, hotelarstwo, branża beauty. Nie wiadomo, jak dalej potoczy się sytuacja, dlatego lepiej skupić się na innych zawodach. Łukasz Sienkiewicz, ekonomista z PAP Biznes prezes Instytutu Analiz Rynku Pracy uważa, że sporym zagrożeniem dla utrzymania miejsc w pracy w produkcji, może być przyspieszenie procesów automatyzacji i robotyzacji. Specjalista szacuje, że wiele firm może ograniczyć zatrudnienie, ponieważ procesy produkcyjny będą mogły wykonywać zaawansowane maszyny.

Jednocześnie Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że perspektywy dla rynku pracy nie są obecnie tak złe, jak się wcześniej objawiano. Ekspert przewiduje, że w 2021 roku będą poszukiwane osoby, o konkretnych kwalifikacjach, dlatego wiele osób będzie musiało się przebranżowić. Coraz ważniejsze będzie posiadanie umiejętności cyfrowych, ale ważne będą również umiejętności miękkie, takie jakie efektywne zarządzanie czasem, umiejętność współpracy, chęć rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji, a także zdolności adaptacyjne. Nadchodzący rok to idealny czas na znalezienie nowej drogi zawodowej. W tym celu warto skorzystać z pomocy specjalistów czy doradców zawodowych. Warto wykonać psychotesty i badania, które wskażą mocne i słabe strony, a to ułatwi znalezienie odpowiedniego zawodu. Rok 2021 to dobry czas na podniesienie swoich kwalifikacji (zob. jak może w tym pomóc WUP: https://wuprzeszow.praca.gov.pl/-/14623-pomoc-w-rozwoju-zawodowym-pracownikow). Epidemia spowodowała, że wiele ośrodków szkoleniowych organizuje kursy i szkolenia online, które umożliwiają zdobycie nowych umiejętności bez wychodzenia z domu. To ciekawa opcja, powinny z niej skorzystać wszystkie osoby, które utraciły swoje miejsce na rynku pracy.


Własna firma w dobie pandemii – czy to dobry pomysł?


Wiele osób, które wskutek pandemii straciło pracę, zastawia się nad otwarciem własnego biznesu. To dość ryzykowna opcja, ponieważ wskutek koronawirusa dużo firm zbankrutowało. Dlatego dla wielu okoliczności nie są sprzyjające do otwierania własnego biznesu, jednak wszystko oczywiście zależy od sytuacji i branży, w jakiej chcemy prowadzić działalność oraz od tego, czy mamy mocny kapitał. Nie warto też oczywiście stawiać na działalność w branżach sparaliżowanych obostrzeniami, jak turystyka, hotelarstwo czy gastronomia. Utworzenie firmy z ostatnich pieniędzy w nadziei na szybki zwrot inwestycji i zarobek jest bardzo ryzykowne i to nie tylko w czasach pandemii.

Co innego, jeśli mamy już spore zainteresowanie potencjalnych klientów, usługi są niezależne od ograniczeń państwowych, a branża niszowa z dużą szansą na lokalny sukces. Urszula z niewielkiego Rudnika nad Sanem na Podkarpaciu, która otworzyła właśnie rodzinną pracownię tortów artystycznych Słodkie Fanaberie, zapytana o obawy wobec pandemii odpowiada: Z początku razem z siostrą piekłyśmy tylko dla rodziny i znajomych. Jednak zapytania o przygotowanie personalizowanych tortów i wypieków nawet w okresie największych obostrzeń pojawiały się coraz częściej. Już wtedy podjęłyśmy decyzję o własnej działalności i tylko upewniło nas to w przekonaniu, że popyt na te usługi jest stały.

Jeśli więc myślisz o zakładaniu firmy, zbadaj rynek i zastanów się, czy będzie możliwe płynne prowadzenie działalności nawet w razie kolejnych lockdownów. Ludzie chcą świętować urodziny, rocznice i inne uroczystości, nawet gdy restauracje są zamknięte, robią to po prostu w mniejszym gronie, w domu. Odbiór torta może być zupełnie bezkontaktowy i wielu osobom to odpowiada, więc nie wpływa zbytnio na jakość obsługi. Przy niewielkiej konkurencji lokalnej w tym zakresie nie mamy obaw o zamówienia. - dodaje Urszula. A zatem również w okresie pandemii można znaleźć sposób na rentowną własną działalność, jednak bardzo ważny jest wybór odpowiedniej branży. W dużych miastach takich jak Rzeszów szans wiele, ale warto szczególnie zbadań potencjał i konkurencję, bo tej w wielu branżach nie brakuje.

Sklepy stacjonarne, salony kosmetyczne, kawiarnie czy pensjonaty nie są dobrem wyborem na obecne czasy. Rozważając otwarcie firmy, należy wziąć pod uwagę usługi budowlane, usługi związane z dostarczaniem towarów, a także nauczaniem online. W dobie koronawirusa szanse na rozwój mają też firmy sprzątające, dezynfekujące, firmy kurierskie. Nieustannie zainteresowaniem cieszą się usługi ubezpieczeniowe, księgowe, doradztwo podatkowe czy konsulting biznesowy, a także rosnąca w siłę branża IP. Covid-19 spowodował wzrost zainteresowania edukacją zdalną. Sondaże dowodzą, że ta forma będzie również popularna w przyszłości, dlatego firmy proponujące e-szkolenia mają duże szanse na rozwój.

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Ostrzeżenie IMGW. Burze z gradem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia, z związku z burzami jakie prognozowane są na Podkarpaciu. Alert dotyczy 22 powiatów....

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

10 wypadków, 44 kolizje. Rzeszowscy policjanci podsumowali "majówkę"

RZESZÓW. Policjanci rzeszowskiej drogówki podsumowali działania „Majowy weekend”. W ciągu sześciu dni trwania akcji, mundurowi odnotowali 10 wypadków i 44 kolizje drog...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Wielka impreza na rzeszowskim Rynku z okazji "Dnia osób z niepełnosprawnościami"

RZESZÓW. Barwny korowód, występy zespołów, warsztaty, zawody i wiele więcej atrakcji przygotowano z okazji tegorocznych obchodów „Dnia osób z niepełnosprawnośc...

Dodano: 04.05.2024 | Komentarze: 0

Szkoła Podstawowa nr 12 w Rzeszowie odnowiona

RZESZÓW. W budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie odnowione zostały sale lekcyjne, świetlica oraz inne pomieszczenia. Renowacja była możliwa dzięki środkom p...

Dodano: 02.05.2024 | Komentarze: 0

Więcej policjantów na drogach. Ruszyły działania "Majowy weekend 2024"

PODKARPACIE. Policjanci rozpoczęli działania związane z długim weekendem majowym. Na drogach regionu będzie więcej policyjnych patroli. Mundurowi zadbają m.in. o płynność ruchu i bezpieczeństwo podr&o...

Dodano: 30.04.2024 | Komentarze: 0

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje
Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Reklama
Partnerzy: