Reklama

Aktualności

Jakie są objawy parodontozy?

Dodano: 17.10.2019 r.

Paradontoza jest najczęściej występującą chorobą przyzębia i drugą, co do częstości występowania, chorobą w obrębie jamy ustnej. Choć przez pacjentów bywa lekceważona, zaniechanie jej leczenia doprowadzić może nawet do utraty zębów. Jak rozpoznać pierwsze objawy paradontozy?
 

Paradontoza – niepozorna choroba przyzębia

 

Paradontoza, nazywana również zapaleniem przyzębia, jest chorobą atakującą tkanki przyzębia. Czym właściwie jest przyzębie? To zespół tkanek otaczających zęby i zapewniających im ochronę i stabilizację. Jeżeli rozwinie się na nich stan zapalny, może to doprowadzić do rozchwiania zębów, a nawet ich utraty. Paradontoza uważana jest za chorobę osób po 40. roku życia, jednak coraz częściej diagnozuje się ją u młodszych osób.
 

Co sprzyja rozwojowi paradontozy?

 

Paradontoza może rozwinąć się na skutek wielu czynników, jednak głównymi winowajcami są płytka i kamień nazębny. Osady te gromadzą się na powierzchni zębów i są idealnym środowiskiem do rozwoju chorobotwórczych bakterii. Te patogeny z łatwością przemieszczają się  w głąb kieszonek dziąsłowych, tworząc kieszenie patologiczne, co przyczynia się do stopniowego zaniku kości o rozchwiania zębów.

Ale osady to nie jedyny czynnik rozwoju paradontozy. Zapalenie przyzębia może być też skutkiem niektórych chorób (m.in. o podłożu hormonalnym, immunologicznym), urazu mechanicznego, źle założonej plomby, czy palenia papierosów.
 

Paradontoza – jak rozpoznać?

 

Pierwszym i dosyć charakterystycznym objawem paradontozy jest krwawienie dziąseł, które pojawia się w wyniku szczotkowanie zębów lub samoistnie. Krwawieniu towarzyszy opuchnięcie i zaczerwienienie dziąseł, które są wrażliwe na zmiany temperatury i dotyk. Choć objawy te są uciążliwe, pacjenci często je bagatelizują, uznając za podrażnienie mechaniczne lub chwilowy stan zapalny. W dalszym przebiegu choroby dziąsła powoli cofają się, odsłaniając szyjki zębowe. Ponadto w okolicy dziąseł i między zębami może pojawić się ropna wydzielina, czego skutkiem jest nieprzyjemny posmak w ustach oraz drażniący zapach. Zęby zaczynają się ruszać, pojawiają się między nimi szpary.
 

Paradontoza – lepiej zapobiegać niż leczyć

 

Leczenie paradontozy jest długotrwałe i wymaga cierpliwości. Dlatego lepiej jej zapobiegać niż leczyć. Istotna jest szczególna dbałość o higienę jamy ustnej – częste i regularne szczotkowanie, używanie nici dentystycznej oraz regularne wizyty kontrolne u dentysty. Dotyczy to zwłaszcza palaczy, diabetyków, kobiet w ciąży i osób z nieleczoną wadą zgryzu. Ale co zrobić, gdy wystąpią pierwsze objawy paradontozy?

Wielu pacjentów stara się walczyć z problemem na własną rękę, kupując specjalistyczne pasty i płyny do płukania jamy ustnej. Preparaty te łagodzą objawy choroby, ale jej nie leczą. Dlatego konieczna jest wizyta u dentysty, który usunie nagromadzone płytkę i kamień nazębny oraz zabezpieczy zęby preparatem fluorowym. Zabieg ten należy powtarzać co pół roku, aby uniknąć gromadzenia się osadów. W ramach terapii uzupełniającej stomatolog może wdrożyć antybiotykoterapię, aby zwalczyć konkretne szczepy bakterii.

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wypadek w Lubeni. 3 osoby, w tym dziecko trafiły do szpitala

RZESZÓW. Zdaniem policji, przyczyną zdarzenia było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze....

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Wybrano nowego przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Waldemar Szumny został nowym przewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa. Zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Deca, który pełnił tę funkcję trzykrotnie....

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

23-latek groził śmiercią kierującej taxi na aplikację

RZESZÓW. Zarzut kierowania gróźb karalnych usłyszał 23-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, który nie chciał zapłacić za kurs kobiecie kierującej pojazdem na aplikację. Mężczy...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Ostrzeżenie IMGW. Burze z gradem na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia, z związku z burzami jakie prognozowane są na Podkarpaciu. Alert dotyczy 22 powiatów....

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

10 wypadków, 44 kolizje. Rzeszowscy policjanci podsumowali "majówkę"

RZESZÓW. Policjanci rzeszowskiej drogówki podsumowali działania „Majowy weekend”. W ciągu sześciu dni trwania akcji, mundurowi odnotowali 10 wypadków i 44 kolizje drog...

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje
Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Reklama
Partnerzy: