Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

"Siemaszka" rozpoczyna nabór do 6. edycji Sceny Nowej Dramaturgii

Dodano: /

Działająca od sześciu sezonów w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Scena Nowej Dramaturgii otwiera nabór do kolejnej edycji. Projekt kierowany jest do osób piszących (dramatopisarzy, scenarzystek, poetów, reporterów i innych) zainteresowanych tworzeniem dla teatru oraz do reżyserów i reżyserek teatralnych.

Scena Nowej Dramaturgii to platforma stworzona do wspólnego poszukiwania nowoczesnych środków literackiego wyrazu we współczesnej realizacji scenicznej. Jej kuratorami są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek – krytyk teatralny i dziennikarz. W sesjach dopracowywania projektów biorą udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii.

Zdrowie psychiczne, jednostka przeciwko absurdom systemu, siła przyjaźni, pułapki rynku mieszkaniowego… Te oraz wiele innych tematów poruszały teksty dla teatru pisane w ostatnich latach w ramach Sceny Nowej Dramaturgii przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Już dziesiątki twórców skorzystały z możliwości kreowania nowej polskiej dramaturgii pod opieką mentorską najciekawszych artystów teatralnych w Polsce.

Speed dating w teatrze

Projekt wspiera powstawanie różnorodnych, w tym nowatorskich form teatralnych i dramaturgicznych, oraz rozmaitych modeli współpracy między osobami zajmującymi się teatrem. Od klasycznych form reżyserowania tekstu, przez kreację kolektywną czy nawet wspólne performowanie własnej partytury.

Scena Nowej Dramaturgii to przede wszystkim dwa podstawowe działania. W Teatralnym Speed Datingu z pomocą kuratorów ze zgłaszających się artystów powstają pary reżysersko-dramaturgiczne. Drugim elementem programu jest Letnia Rezydencja Literacka – osoba, która ją otrzymuje, spędza miesiąc w Rzeszowie, otrzymując mieszkanie oraz stypendium. Uczestnicząc w Teatralnym Speed Datingu i rezydencji, można liczyć na regularne wsparcie mentorów i mentorek z doświadczeniem zarówno w praktyce artystycznej, jak i namyśle teoretycznym. W ostatnich latach funkcję tę pełnili Michał Buszewicz, Paweł Demirski, Grzegorz Niziołek, Małgorzata Sikorska-Miszczuk czy Weronika Szczawińska.

Rzeszów i nie tylko

Dramaty „Febra” Aldony Kopkiewicz,  „Zmęczone” Darii Sobik i „To nasz pies”  Joanny Mueller przeczytaliśmy w miesięczniku „Dialog”. Tekst Katarzyny Matwiejczuk, „CELLineczka” doczekał się inscenizacji w rzeszowskim teatrze, w reżyserii Kamili Siwińskiej.

Rzeszowski projekt ma także wkład w ogólnopolskie życie teatralne – tandemy zawiązane w ramach Teatralnego Speed Datingu rozwijały swoje projekty także na innych scenach. Olga Żukowicz i Julia Mark pokazały „Stolp. Dzień kobiet” w Nowym Teatrze w Słupsku, a Mariusz Gołosz i Maciej Hanusek zrealizowali „Bił sobie Andrzej” w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Powstały na naszej rezydencji debiutancki dramat „Skopując kołderkę” choreografa i performera Rafał Dziemidoka dostał po rzeszowskim czytaniu Katarzyny Minkowskiej drugie życie – wyperformowany w TR Warszawa pod kierunkiem Mirosława Zbrojewicza.

Nowe wyzwania

Szósty rok funkcjonowania programu to kolejne wyzwanie do opisania rzeczywistości językiem, który dyktują nasze czasy. Zapraszamy do zastanawiania się z nami, jaka może być współczesna dramaturgia i składania aplikacji złożonej z dokumentów dostępnych na stronie www.teatr-rzeszow.pl – zgłoszenia przyjmowane są do 18.02.2024 do północy!

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Katarzyna Hadała przybliży historię rzeszowskich kin

Katarzyna Hadała, autorka publikacji „Kino, którego nie ma”, będzie gościem spotkania z cyklu „Zmieniają się krajobrazy” organizowanego w ramach 670-lecia lokacji Rzeszowa. Prelegentka opowie o historii rzeszowskich kin. Spotkanie odbędzie się 20...

Aktualności

Duże zainteresowanie filmem o rzeszowskich żużlowcach. Wprowadzono wejściówki

27 listopada 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się premiera filmu zatytułowanego „Złote rzeszowskie dzieci” z udziałem twórców i bohaterów. Zainteresowanie filmem jest na tyle duże, że organizator zdecydował...

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Godzinowa rozpiska koncertów

W piątek, 15 listopada startuje najgłośniejszy rzeszowski festiwal muzyczny. Tegoroczna edycja Rockowej Nocy odbędzie się w Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Akademickiej 8. Podczas dwóch dni festiwalu na scenie pojawi...

Aktualności

Filmowy Poranek dla dzieci. Baranek Shaun, Chiński Smok oraz zabawy i animacje

Wydarzenie odbędzie się w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy w najbliższą niedzielę, 17 listopada 2024 r.

Aktualności

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej z muzyką trzech kompozytorów

Piątkowy koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej otworzą „Trzy utwory w dawnym stylu” Krzysztofa Pendereckiego. W dalszej części wieczoru usłyszymy „Koncert na harfę” A. Ginastera w wykonaniu solisty wieczoru Olivera Wassa oraz „I...

Aktualności

W sobotę rusza 12. edycja Rzeszów Jazz Festiwal. Headlinerem Randy Brecker

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników muzyki jazzowej. Już 16 listopada startuje 12. Rzeszów Jazz Festiwal. W tym roku organizatorzy zaplanowali pięć wyjątkowych koncertów, w czterech lokalizacjach.

Złote rzeszowskie dzieci

Premiera filmu o gwiazdach rzeszowskiego żużla z udziałem twórców [ZWIASTUN]

27 listopada 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu zatytułowanego „Złote rzeszowskie dzieci” z udziałem twórców i bohaterów. Obraz powstał w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa 2024.

Aktualności

Festiwal Watch Docs po raz siedemnasty w Rzeszowie

Już po raz siedemnasty Rzeszów będzie jednym z przystanków Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. W programie blisko 20 projekcji dotyczących szeroko pojętych praw człowieka w tym problemów...

Reklama