Rzeszów - Niedziela, 29.09.2024
Reklama

Międzysłów Karpat 2023. W Siemaszkowej rusza I edycja nowego festiwalu literackiego

Dodano: /

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie słynie z działalności wspierającej i  propagującej polską literaturę, o czym mogliśmy przekonać się podczas organizowanego  wcześniej cyklu art_przecięcia Teatru Siemaszkowej czy Najazdu Awangardy na  Rzeszów. Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat to kolejna  inicjatywa, która swoim repertuarem zainteresuje miłośników prozy, poezji i reportażu.  Głównym elementem festiwalu będzie cykl spotkań autorskich, a na pierwsze z nich Teatr  im. Wandy Siemaszkowej zaprasza już na początku czerwca.

Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat rozpocznie się 7 czerwca o godz.  19:00 spotkaniem pt. „Fikcja i realizm / Sąsiedzi” w Rzeszowskich Piwnicach. Do rozmowy  zaproszeni zostali ukraiński poeta i prozaik – Jurij Andruchowycz oraz reporter, autor książek i korespondent wojenny – Tomasz Grzywaczewski. Podczas spotkania zaproszeni autorzy  rozmawiać będą o granicach: tych rzeczywistych i tych wyobrażonych, a także o tym, czym  jest terytorium Karpat – czy tylko (dającym się dotknąć) łańcuchem górskim w środkowej  Europie? A może czymś w rodzaju magicznej krainy, mitycznej ziemi? Rozmowę poprowadzi  Jakub Pacześniak, poeta i tłumacz, dyrektor programowy Literackiego Festiwalu Międzysłów  Karpat.

Ideą organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej festiwalu jest promowanie  twórczości współczesnych pisarzy, poetów i dramatopisarzy, jak również przypominanie i  utrwalanie dorobku wybitnych polskich twórców literatury. Zadaniem festiwalu jest także  wydobywanie dla współczesnych czytelników osobowości zapomnianych i przywrócenie ich  do zbiorowej pamięci czytelników (np. związani z regionem J. Przyboś, S. Piętak, J. B. Ożóg,  J. Hordyński, J. Szuber, S. Kopiec).

Organizatorom festiwalu zależy na tym, by dotrzeć do różnych grup odbiorców: zarówno do  dorosłego, wyrobionego czytelnika, jak i do tego, który swoją przygodę z literaturą dopiero  zaczyna. Głównym założeniem festiwalu Międzysłów Karpat jest stworzenie przestrzeni 
przyjaznej dyskusjom o najważniejszych zjawiskach w polskiej literaturze. Międzysłów Karpat  ma być inspiracją dla współczesnych twórców z różnych dziedzin artystycznych – sztuk  plastycznych, teatru, muzyki – aby sięgali po dorobek polskich autorów i korzystali z niego w  swojej pracy, tworząc widowiska poetyckie, czytania, spektakle, wystawy, koncerty, czy  wydarzenia interdyscyplinarne.

W ramach współpracy z siecią Księgarni Nova, podczas wszystkich spotkań festiwalowych możliwy będzie zakup książek zaproszonych autorów ze specjalnym rabatem.

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie do odebrania w Dziale Sprzedaży i Marketingu Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

PROGRAM

7 czerwca (środa), godz. 19:00
Miejsce: Rzeszowskie Piwnice
„Fikcja i realizm / Sąsiedzi”
Goście: Jurij Andruchowycz i Tomasz Grzywaczewski

20 czerwca (wtorek), godz. 19:00
Miejsce: Kino Zorza
„Historia i fantastyka na żywo”
Goście: Jacek Komuda i Robert M. Wegner

31 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Miejsce: FOSA Rzeszów
„Kamyk metafizyczny w obcym ciele / wiersze nieuniknione”
Goście: Wojciech Kass i Krzysztof Koehler
+ KONCERT Freeborn Brothers – Muzyczny ogród Leśmiana, godz. 20:00

22 września (piątek), godz. 19:00
Miejsce: Kino Zorza
„Historia odkrywana na nowo – literatura i film”
Goście: Ałbena Grabowska i Wacław Holewiński

10 października (wtorek), godz. 19:00
Miejsce: Rzeszowskie Piwnice
„Kryminalne pióro – ostre jak brzytwa”
Goście: Anna Kańtoch i Robert Małecki

16 listopada (czwartek), godz. 19:07
Miejsce: Szajna Galeria
„Terytorium wiersza / (Podkarpacki) Flisz Poetycki”
Gość specjalny: Stanisław Aleksander Nowak
Wystąpią poeci związani z Podkarpacie

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Ferie zimowe w Rzeszowie. Dwa tygodnie pełne atrakcji

Miasto oraz podległe mu jednostki, przygotowało szereg atrakcji z okazji zbliżających się ferii zimowych w Rzeszowie.

Aktualności

Bezpłatny pokaz drugiej części trylogii Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory"

Rzeszowska Akademia Fotografii zaprasza na otwartą projekcję drugiej części trylogii Krzysztofa Kieślowskiego pt. "TRZY KOLORY. BIAŁY".

Aktualności

Kolejny sukces Amelii Borkowskiej z Rzeszowskiego Domu Kultury

Amelia Borkowska z Rzeszowskiego Domu Kultury zdobyła główną nagrodę Grand Prix podczas XVI Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Piotra Klimczyka w Kielcach. To kolejny wielki sukces utalentowanej wokalistki znanej między...

Aktualności

Pierwsza na świecie Orkiestra Księżniczek przyjedzie do Rzeszowa z najnowszym programem

Już 26 lutego w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się bestseller na polskiej scenie muzycznej - koncert pierwszej na świecie Orkiestry Księżniczek z najnowszym programem pt. "Lata 20., Lata 30. - Koncert...

Aktualności

Nowy, koncertowy singiel formacji Skubisz Lemańczyk Cooperation

W sieci zadebiutował drugi singiel promujący płytę formacji Skubisz Lemańczyk Cooperation „Stories about life and love”. To koncertowa wersja utworu „Prawda” dostępna w serwisach stramingowych oraz w postaci koncertowego video.

Aktualności

Rzeszowskie Piwnice świętują 1. urodziny. Przygotowano moc atrakcji

Minął rok od kiedy Rzeszowskie Piwnice otworzyły swoje podwoje dla zwiedzających, w nowej, multimedialnej formie. Z tej okazji 13 stycznia odbędą się wyjątkowe, pełne atrakcji. W programie, m.in. warsztaty muzyczne, bezpłatne pokazy...

Aktualności

DKF Klaps. Styczniowe spotkania z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Cztery projekcje filmowe zaplanowano na styczeń w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Klaps. Już 9 stycznia miłośnicy dobrego kina będą mieli okazję obejrzeć przedpremierowo film „Godland” – przebój festiwalu w Cannes.

Aktualności

Wspólne kolędowanie z zespołem Karczmarze w bibliotece

Wydarzenie odbędzie się 9 stycznia o godz.18:00 w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33a.

Reklama