Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Wybieramy czujnik ruchu z detektorem podczerwieni do domu

Dodano:

Światło zapalające się, gdy wchodzimy do pomieszczenia? To możliwe, jeśli zastosujemy czujnik ruchu. Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
 

Czujniki ruchu – czym się różnią

 

Istnieje wiele czujników ruchu. Każdy producent opracowuje swoją metodykę i opierając się na niej, proponuje unikalne rozwiązania. Jednak szukając wspólnego mianownika można, biorąc pod uwagę zastosowaną technologię, można podzielić czujniki ruchu na trzy podgrupy:

  1. Czujniki na podczerwień – zastosowana w nich soczewka podzielona jest na strefy aktywne i pasywne. Zarejestrowanie ruchu to nic innego jak zakłócenie owych stref. Dlatego, kiedy czujnik zarejestruje przemieszczenie się człowieka lub zwierzęcia, zostanie zapalone światło. Tego rodzaju czujniki montuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domów, pod warunkiem, że są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią;
  2. Czujniki mikrofalowe – wbrew pozorom nie są tym samym co fale w popularnych mikrofalówkach. Czujniki mikrofalowe emitują fale o niskiej częstotliwości. Każde zaburzenie fali spowodowane ruchem powoduje uruchomienie urządzenia, którym czujnik steruje. Najczęściej jest nim włączenie światła;
  3. Czujniki ultradźwiękowe – bardzo czułe, reagujące nawet na nieduży ruch dłonią. Ich działanie opiera się na skanowaniu zaburzeń fali ultradźwięków odbijających się od ścian i wyposażenia pokoju. Czujniki ultradźwiękowe to najczulsze obecnie czujniki dostępne na rynku.



 

Czujniki do wykrywania ruchu i obecności

 

W zależności od stopnia czułości, czujnik może wykryć ruch lub samą obecność osoby w pomieszczeniu. Tak naprawdę za każdym razem wykrywany jest ruch, jednak w pierwszym przypadku musi on być zdecydowany i wykonany w kierunku czujnika, w drugim wystarczy delikatny ruch dłonią lub odwrócenie głowy. Wybór konkretnego powinien być podyktowany potrzebami. Wbrew pozorom nie zawsze ten bardziej czuły czujnik okaże się najlepszy. Najczęściej montuje się je w biurach, gdzie są aktywowane minimalnym ruchem lub w toaletach, gdzie światło potrzebne jest tylko przez krótki czas, ale nie powinno ani na chwilę gasnąć. Raczej nie używa się takich czujników na zewnątrz, tam lepiej sprawdzają się czujniki o stosunkowo niedużym stopniu czułości.

Zobacz: Co powinien posiadać rozbudowany wideodomofon – funkcje i możliwości otwierania domu


Zasięg czujników

Reklama
 

To bardzo ważny, a może nawet najważniejszy parametr. Czujnik nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji, jeśli nie ustalimy odległości, na jaką ma działać. Tutaj producenci oferują bardzo szeroki wybór. Najprostsze i najtańsze czujniki mają zasięg około jednego metra. Te droższe i bardziej zaawansowane technologicznie – nawet kilkadziesiąt. Wybór uzależniony jest oczywiście od potrzeb (Zobacz: Czujnik ruchu – zamel.com). W domach montuje się czujniki o krótkim zasięgu. Maksymalnie jest to zaledwie kilka metrów. Wyjątek można zrobić dla bardzo dużych domów. Natomiast czujniki montowane na zewnątrz, obejmujące swoim zasięgiem dużą posesję, powinny mieć odpowiednie parametry. Bardzo często dla zapewnienia bezpieczeństwa montuje się kilka niezależnych czujników, które współpracując ze sobą, wychwytują każdą obecność człowieka, który przekroczył np. ogrodzenie.

Warto wspomnieć też o czujnikach bezprzewodowych. Ich montaż jest prosty, nie wymaga układania kabli, dyskretnie umieszczony czujnik jest praktycznie niewidoczny. Ze swoim urządzeniem bazowym może łączyć się za pomocą fal radiowych lub podczerwonych.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Opiekunka seniora – gdzie jej szukać?

Życie nie zawsze przebiega bez większych, czy mniejszych problemów albo po prostu wyzwań, szczególnie jeśli mówimy o życiu rodzinnym.

Artykuł sponsorowany

Gdzie nauczyć się angielskiego w Rzeszowie?

Trudno zaprzeczyć, że nauka języków poszerza horyzonty, pozwala swobodnie podróżować, poznawać nowe miejsca i ludzi. Ale to nie wszystko. Umiejętność płynnego posługiwania się językiem obcym może być ogromnym atutem podczas ubiegania się...

Artykuł sponsorowany

Ubranka dla niemowląt - na co warto zwracać uwagę przy zakupie?

Niemowlęce ubranka zachwycają uroczymi wzorami i wesołymi motywami, jednak czy kierowanie się wyłącznie wyglądem to dobry pomysł, zwłaszcza gdy chodzi o odzież dla naszej najmłodszej pociechy?

Artykuł sponsorowany

Internet symetryczny - o czym mowa w praktyce?

Aby firma funkcjonowała sprawnie potrzebne jest wdrożenie nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych w sferze IT. Z pomocą przychodzi internet symetryczny, który charakteryzuje się większą niezawodnością oraz efektywnością działania od tradycyjnych rozwiązań. Jak to działa...

Artykuł sponsorowany

Artykuły do pakowania z folii - folia bąbelkowa, folia stretch, poduszki powietrzne, taśmy pakowe

Jakie parametry posiadają takie opakowania i dlaczego są aż tak popularne? Poznajmy kilka rodzajów produktów z folii polietylenowej - torebki strunowe, folie stretch i inne.

Artykuł sponsorowany

Convenience food, czyli wygodna żywność - co to takiego i z czym się to je?

Convenience food (żywność wygodna) to jedzenie, które nie wymaga długiego przygotowywania. Takie posiłki można zjeść od razu lub po krótkiej obróbce termicznej, co pozwala konsumentowi zaoszczędzić cenny czas. Przykłady żywności wygodnej to...

Artykuł sponsorowany

Praca dla opiekunek w Niemczech: jakie doświadczenie zawodowe jest potrzebne?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dla wielu osób to pomysł na dodatkowe zatrudnienie albo wręcz jedyna praca, której poświęcają życie.

Artykuł sponsorowany

Jak ochronić własność intelektualną naszej firmy?

Patenty, znaki towarowe, wzory przemysłowe – wielu Przedsiębiorców na własnej skórze przekonało się, jak ważne jest zadbanie o ochronę praw własności intelektualnej. 

Reklama