Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Uwaga na oszustów ubezpieczeniowych – też możesz paść ich ofiarą!

Dodano:

Myślisz, że osoby wyłudzające odszkodowania z OC i AC to problem dotyczący tylko firm ubezpieczeniowych? Mylisz się! Ofiarami takich oszustów pośrednio padają wszyscy kierowcy, którzy muszą przez to płacić wyższe składki ubezpieczeniowe, ale konsekwencje nieuczciwych działań mogą być jeszcze poważniejsze.
 

Zakup ubezpieczenia samochodu (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/) to obowiązek każdego właściciela pojazdu i bardzo słusznie. W końcu to właśnie dzięki ochronie OC drugiego kierowcy możesz być pewien, że w razie wypadku na drodze otrzymasz należne odszkodowanie i nie zostaniesz pozostawiony w trudnej sytuacji bez wsparcia finansowego. Niestety, możliwość otrzymania pieniężnej rekompensaty przyciąga całą masę oszustów, a ich ofiarą może paść dosłownie każdy. W jaki sposób?


Jazda na stłuczkę, czyli przekleństwo dla uczciwych kierowców


Wyobraź sobie, że uszkodziłeś samochód. Nic wielkiego – stłuczone światło, wgnieciona karoseria, wygięty zderzak. Naprawa jednak będzie trochę kosztować, zwłaszcza że nie masz ubezpieczenia AC. Większość kierowców w takiej sytuacji tylko westchnie i chcąc nie chcąc uda się do warsztatu, by naprawić szkody. Znajdą się jednak tacy, którzy postanowią wykorzystać to zdarzenie, by wyłudzić odszkodowanie, pozorując w tym celu wypadek.

Właśnie wówczas będziemy mogli mówić o tzw. jeździe na stłuczkę, czyli prawdziwej pladze na polskich drogach. Polega ona na tym, że jeden z kierowców celowo prowokuje kolizję z drugim uczestnikiem ruchu, by następnie obarczyć go winą i otrzymać odszkodowanie z jego ubezpieczenia OC. Najczęściej robią to właśnie osoby, które mają już lekko uszkodzone samochody, a nie chcą płacić z własnej kieszeni za ich naprawę.

– Zwykle kierowcy próbujący wymusić kolizję zajeżdżają innym drogę, gwałtownie hamują lub sugerują ustąpienie pierwszeństwa, by momentalnie przyspieszyć. Oprócz oczywistego niebezpieczeństwa, jakie stwarza takie zachowanie na drodze i strat finansowych, ofiara oszusta jest poszkodowana także pod względem ubezpieczeniowym, ponieważ traci zniżki za bezszkodową jazdę – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl.


Wyłudzanie odszkodowań z OC to prawdziwa plaga


Wydaje Ci się, że takie sytuacje, jak opisana powyżej, należą do rzadkości? Niestety, ale na polskich drogach nie brakuje oszustów ubezpieczeniowych. Jak czytamy w artykule "W jaki sposób nieuczciwi kierowcy próbują wyłudzić odszkodowanie z OC i AC?", w 2019 roku w Polsce doszło do ponad 12 tys. przestępstw związanych z ubezpieczeniami komunikacyjnymi, a suma wyłudzonych odszkodowań sięgnęła aż 276 mln złotych!

Co więcej, jazda na stłuczkę nie jest jedynym sposobem działania oszustów. Przeciwnie, w celu wyłudzenia odszkodowania z OC potrafią oni stosować naprawdę wyrafinowane sztuczki, po których wykrycie kłamstwa wcale nie należy do najprostszych.

  1. Zaplanowana kolizja – to również jazda na stłuczkę, ale z tą różnicą, że w proceder zamieszani są obydwaj kierowcy, którzy umawiają się na kontrolowaną stłuczkę. Udowodnienie im oszustwa to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy brakuje innych świadków zdarzenia.
  2. Fałszywa kolizja – niekiedy przy oszustwach ubezpieczeniowych w ogóle nie dochodzi do żadnej stłuczki. Po prostu dwaj kierowcy mający uszkodzone auta umawiają się na wspólną wersję zdarzeń i już, kolizja gotowa, należy się odszkodowanie.
  3. Zawyżenie wartości szkody – większa szkoda to większe odszkodowanie, więc niektórzy oszuści są gotowi posunąć się nawet do tego, by celowo pogłębić zniszczenia własnego auta. Inni z kolei nie ograniczają się do szkód na pojeździe, symulując również szkody osobowe, np. doznane w wyniku szoku po wypadku.


Oszuści wyłudzają także odszkodowania z autocasco

Reklama
Czy proceder wyłudzania odszkodowań dotyczy tylko ubezpieczenia OC? Nie, oszuści wyciągają pieniądze również z dodatkowych polis, ale w tym przypadku mamy już do czynienia z przestępstwem zakrojonym na szerszą skalę.

Jak to może działać? Wiadomo, że autocasco to ubezpieczenie gwarantujące kierowcy ochronę np. w razie kradzieży samochodu. Planujący wyłudzenie pieniędzy oszust może więc zawrzeć z ubezpieczycielem umowę AC, a następnie upozorować kradzież auta, które w rzeczywistości zostało ukryte przez jego wspólników lub rozebrane na części.

Jeszcze innym rodzajem wyłudzenia pieniędzy z AC jest nieuczciwa działalność warsztatów samochodowych. Te mogą wykorzystać fakt, że w wariancie bezgotówkowym autocasco same rozliczają się z firmą ubezpieczeniową i naliczyć na fakturze wykonanie usług, do których wcale nie doszło.


Kto cierpi na działaniach oszustów ubezpieczeniowych?


Właściwie można odpowiedzieć: wszyscy! Wyłudzanie odszkodowań dotyka bowiem zarówno przypadkowych kierowców, którzy zostają bezpośrednio zamieszani w nielegalny proceder, jak i oczywiście towarzystwa ubezpieczeniowe, które wypłacają nienależne odszkodowania. Na tym pośrednio tracą natomiast pozostali ubezpieczeni, którzy muszą płacić wyższe składki – w końcu na kim firmy odbijają swoje straty, jeśli nie na klientach?

Wszystko to sprawia, że każdemu powinno zależeć na jak najskuteczniejszym wykrywaniu prób wyłudzania odszkodowań. Firmy ubezpieczeniowe stosują w tym celu szereg zabezpieczeń, m.in. korzystając z pomocy rzeczoznawców przy ocenie szkód lub kontrolując warsztaty samochodowe. Jednak również poszkodowani kierowcy nie powinni pozostawać bierni – jeśli tylko masz wrażenie, że w Twoim przypadku mogło dojść do próby wymuszenia odszkodowania, nie wahaj się skontaktować z policją!


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

SZUBRYT OD KUCHNI: Odcinek świąteczny - śniadanie wielkanocne

Zapraszamy Was na świąteczny odcinek "SZUBRYT OD KUCHNI", w którym Mikołaj Rey przygotuje pyszne propozycje na wielkanocne śniadanie, łącząc tradycję z kulinarnym twistem i wykorzystując produkty naszej marki.

Artykuł sponsorowany

Benefity nowego budownictwa ‒ jakie udogodnienia oferują deweloperzy swoim mieszkańcom?

Rynek mieszkaniowy w naszym kraju pomimo pandemii ma się dobrze. To z kolei zmusza coraz to kolejnych deweloperów do walki o klienta. Oczywiście z punktu widzenia konsumenta takie rozwiązanie jest dobre, ponieważ...

Artykuł sponsorowany

Jak dobrać materac? Przewodnik po rodzajach materacy do spania

Sen jest zbawienny dla naszego zdrowia, a według niektórych jest bezcennym lekarstwem na wiele przypadłości. Zanim jednak wpadniemy w objęcia Morfeusza, warto zwrócić uwagę, na czym śpimy. Czy jest to rozkładana kanapa...

Artykuł sponsorowany

Nissan otwiera zamówienia na nowego crossovera Qashqai w wersji Premiere Edition

Nissan przedstawia cennik i oficjalnie otwiera zamówienia na nową generację modelu Qashqai w specjalnej wersji Premiere Edition.

Artykuł sponsorowany

Najciekawsze nawiedzone zamki w Europie

Europa to wspaniały kontynent, na którym nie brakuje ciekawych miejsc i atrakcji dla turystów z całego świata. W tym artykule postaram się jednak zaprezentować te miejsca, które, choć bardzo interesujące, to z...

Artykuł sponsorowany

Używane pojazdy dostawcze z gwiazdą - i certyfikatem

Z początkiem 2021 roku w sieci dealerskiej Mercedes-Benz Vans w Polsce ruszył ogólnoeuropejski program Mercedes-Benz Certified dla pojazdów dostawczych marki. Dzięki niemu klient kupujący używanego vana z gwiazdą zyska pewność, że został...

Artykuł sponsorowany

Top 10: Nowa kolekcja etui Spigen do Samsunga Galaxy S21 Plus.

Seria smartfonów Samsung Galaxy S to synonim wydajności, nowoczesności i dbałości o każdy detal urządzenia. Tego roku, Samsung wcześniej niż zazwyczaj wprowadził do oferty nowy model z linii Galaxy S21.

Artykuł sponsorowany

Skup aut w województwie podkarpackim. Gdzie szukać pomocy ze starym samochodem

Województwo podkarpackie jest w dużym stopniu zmotoryzowane. Na jego terenie działają liczne firmy specjalizujące się w handlu, transporcie, spedycji i innych, pokrewnych branżach, w których na co dzień korzysta się z samochodów.

Reklama