Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Survival - na czym polega i jak rozpocząć przygodę?

Dodano:

Przetrwanie w ekstremalnych warunkach (np. w bieszczadzkich odludziach) wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i umiejętności. Wbrew pozorom każdy z nas powinien zdobyć podstawowe informacje o tym, co zrobić w trudnym środowisku, by zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo. Tego właśnie uczy survival - pozwalający przetrwać nawet w kryzysowych momentach. Na czym polega i od czego powinny zacząć osoby, które pragną zgłębić tajniki tej dyscypliny? O tym napiszemy w dzisiejszym tekście.
 

Na czym polega survival - podstawowe definicje


W mowie potocznej przyjęło się określanie survivalu w języku polskim po prostu jako szkoły przetrwania. Kojarzy się to przede wszystkim z próbą radzenia sobie w warunkach ekstremalnych, w dziczy, z dala od ludzkich siedlisk, z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu, który oferuje choćby sklep survivalowy: Karaluch.com.pl.

To jednak tylko część prawdy. Tak naprawdę survival niejedno ma imię. Można bowiem mówić o wspomnianym wcześniej survivalu leśnym, który w praktyce oznacza zdolność do stworzenia sobie samodzielnie schronienia, rozpalenia ognia oraz zdobycia prowiantu.

Oprócz niego istnieje jeszcze wiele innych odmian survivalu. Pojawia się choćby wariant:

  • miejski,
  • militarny,

Szczególnie survival domowy bywa ciekawą opcją. Do tej kategorii zalicza się bowiem prepping, czyli sztuka takiego zabezpieczenia domu, by bez trudu przetrwać  w jego wnętrzu w razie wystąpienia sytuacji nagłych i kryzysowych, jak katastrofy naturalne, konflikty zbrojne, problemy z zasilaniem.

Jak zatem można stwierdzić, nauka zasad survivalu tak naprawdę potrafi się okazać bardzo przydatna nie tylko dla zapalonych fanów przetrwania na odludziu.


Najważniejsze zasady survivalu - o czym nie można zapomnieć?


W survivalu obowiązują rozmaite reguły. Jedna z nich to niezmiernie popularna zasada trójek, której pełna definicja pojawia się choćby w Encyklopedii Nowoczesnego Survivalu. W dużym uproszczeniu mówi ona o tym, że przeciętny człowiek jest w stanie przeżyć:

  • 3 sekundy w sytuacji zagrożenia, jeśli nie podejmie decyzji lub podejmie złą decyzję,
  • 3 minuty bez tlenu,
  • 3 godziny bez schronienia, odpowiedniej odzieży, źródła ciepła,
  • 3 dni bez wody,
  • 3 tygodnie bez jedzenia,
  • 3 miesiące nie kontaktując się z innymi ludźmi.

Inna kwestią są priorytety survivalowe, określane niekiedy jako Wielka Siódemka Survivalowa. Zalicza się do niej:

  • nastawienie psychiczne,
  • ogień,
  • schronienie,
  • pierwszą pomoc,
  • sygnalizację,
  • dostęp do wody pitnej,
  • pożywienie.

Jak widać, zaprezentowane „trójki” i „siódemki” obrazują typowe sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia, do których dojść może nie tylko w dziczy, ale nawet w warunkach domowych. Dlatego też zawsze warto zadbać o prawidłowe zaaranżowanie wszelkich wnętrz mieszkalnych. Warto choćby kierować się wskazówkami, zamieszczonymi na przykład na stronie: kreatordom.com.pl.


Podstawowe wyposażenie survivalowca - co trzeba mieć w plecaku?

Reklama
Wyposażenie survivalowca zależy oczywiście od tego, w jakim terenie ma on działać i przetrwać. Nieco inaczej pakuje się plecak, gdy wybiera się do buszu, nad jezioro lub pragnie się zachować wysoki komfort funkcjonowania w warunkach miejskich bądź domowych.

W przypadku klasycznego survivalu leśno-plenerowego podstawą jest oczywiście odpowiedni ubiór i obuwie, a także plecak, w którym znajdzie się woda (oraz rozwiązania pozwalające na uzdatnianie wody), pożywienie, śpiwór lub karimata, nóż survivalowy, akcesoria do rozpalania ognia, apteczka, latarka i dodatkowe źródła zasilania. To dzięki nim da się przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.


Nowoczesny survival - przetrwanie w każdej sytuacji


Przez wiele osób survival bywa traktowany jako forma hobby lub weekendowa pasja. Tak naprawdę jednak jest to zestaw przydatnych umiejętności, które mogą okazać się pomocne w różnych życiowych sytuacjach. Tak naprawdę każdy z nas powinien w pewnym stopniu skorzystać z lekcji szkoły przetrwania - dla dobra własnego i bliskich.

Artykuł sponsorowany


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czym jest numer księgi wieczystej i jak go ustalić?

Księgi wieczyste są ogólnodostępnymi dokumentami, które zawierają informacje na temat stanu prawnego nieruchomości. Wyszukanie jej numeru może jednak nie być takie łatwe, a co za tym idzie, dostęp do danych dotyczących mieszkania...

Artykuł sponsorowany

Okna drewniane - zalety, cechy, czy warto się na nie zdecydować?

Okna drewniane są nieodłącznym elementem tradycyjnej architektury, stanowiąc symbol klasy i elegancji. W dobie nowoczesnych technologii produkcji wybór jednej z najstarszych form stolarki okiennej wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ale czy warto...

Artykuł sponsorowany

Sportowy look na wyjścia na miasto – jak skomponować stylizację męską?

Dobór poszczególnych części garderoby wymaga nutki wyczucia i odrobiny wiedzy. Także w przypadku luźnych, sportowych stylizacji, w których tak naprawdę łatwo o stworzenie efektu kiczu. O czym musisz pamiętać podczas ubierania się?

Artykuł sponsorowany

Jak wzbogacić smak konfitur?

Jest pyszna, słodka i owocowa, a wiele osób nie wyobraża sobie bez niej na przykład śniadania. To oczywiście konfitura, która często gości na stołach jako domowy wyrób. Istnieje sporo metod jej przygotowywania,...

Artykuł sponsorowany

Sukces dzięki Coachingu Biznesowemu w Stolicy

W dobie globalizacji i ciągłych zmian na rynku pracy, rola coacha biznesowego staje się coraz bardziej istotna. Coaching biznesowy, będący profesjonalnym partnerstwem pomiędzy coachem a klientem, ma na celu wspieranie przedsiębiorców i...

Artykuł sponsorowany

Gadżety reklamowe na targi - czym są, czy warto je wykorzystać?

Każda firma potrzebuje skutecznej reklamy, żeby móc wypromować swoje produkty tudzież usługi. Aktualnie dostępnych jest wiele gadżetów reklamowych, które są w stanie poprawić wizerunek przedsiębiorstwa i zwiększyć jego rozpoznawalność. Targi stanowią znakomitą...

Artykuł sponsorowany

Odsunięcie wprowadzenia obligatoryjnego KSEF

KSEF, czyli Krajowy System e-Faktur miał wejść obowiązkowo od 1 lipca 2024 r. Termin ten został jednak przesunięty w czasie, chociaż nie wiemy jeszcze konkretnie, kiedy konieczne będzie rozliczanie faktur wyłącznie w...

Artykuł sponsorowany

Outsourcing usług logistycznych - co warto wiedzieć o współpracy z hurtownią?

Internetowi sprzedawcy coraz częściej decydują się na powierzanie procesów logistycznych zewnętrznym firmom. Jednym z popularniejszych modeli outsourcingowych jest dropshipping, który opiera się na ścisłej współpracy z hurtownią. Co warto o tym wiedzieć...

Reklama