Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Znamy wyrok w sprawie pomnika na Placu Ofiar Getta

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał decyzję w sprawie skargi rzeszowskiego Ratusza na postanowienie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Choć cała sprawa zakończyła się póki co z korzyścią dla pomnika, to jego wyburzenie wciąż nie jest całkowicie wykluczone. 
 
Jak powszechnie wiadomo, zgodnie z uchwałą z 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, monument znajdujący się na Placu Ofiar Getta, zgodnie z postanowieniem  prezesa IPN-u powinien zostać usunięty. Na taki stan rzeczy nie zgadza się Ratusz, ale od początku. 

Kwestia nazewnictwa

16 lipca 2018 roku Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego z upoważnienia wojewody podkarpackiego, zwrócił się do IPN-u o wydanie opinii  czy pomnik „Wdzięczności Armii Radzieckiej” upamiętnia lub propaguje komunizm. Miesiąc później prezes IPN-u wyraził opinie, że pomnik nie spełnia warunków, o których mowa w ww. uchwale z 2016 roku. 

W opinii znalazły się również wzmianki, że pomnik został wzniesiony w 1950 roku siłami Wojewódzkiego Komitetu Budowy Pomnika Wdzięczności i choć nie ma żadnych jednoznacznych napisów na pomniku, nie mniej jednak i Rada Miasta Rzeszowa sama go tak tytułowała w jednej z uchwał. Koniec końców prezes IPN-u stwierdził, że pomnik upamiętnia armię komunistycznego i totalitarnego państwa oraz jest elementem propagandowym. 

Prezydent Miasta Rzeszowa zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o ponowne rozpatrzenie tej kwestii. W uzasadnieniu wyroku WSA czytamy, że aktualna wymowa jest „złożona i niejednoznaczna”, jednak – zdaniem prezydenta Rzeszowa - przez tablice pamiątkową (zdjęcie pod artykułem), jaką złożono pod pomnikiem, „został oddany hołd wszystkim walczącym o wyzwolenie Państwa Polskiego”, co skutkuje zdjęciem z niego jego pierwotnego wydźwięku.

Ponadto od wielu lat przy pomniku nie istnieje żaden zapis jednoznacznie świadczący o nazwie jaką potocznie jest nazywany, tj. „Wdzięczności Armii Radzieckiej”. Toteż – zdaniem strony skarżącej – „Istnieje rozdźwięk pomiędzy nazwą przypisaną pomnikowi w latach 50’ XX wieku a aktualną wymową pomnika”.
Reklama
Treść wyroku

Zgodnie z wyrokiem jaki wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny, skarga skierowana przez Ratusz zasługuje na uwzględnienie, przez co postanowienie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej zostało wydane z naruszeniem prawa. Dodajmy, że IPN przysługuje skarga kasacyjna ww. decyzje do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

„W tych okolicznościach sprawy już nie tylko dodatkowo można podzielić zarzuty skargi, co do tego, że organ niedostatecznie rozważył i ocenił znaczenie dokonanych w 1966 r. zmian polegających na nadaniu pomnikowi nowego przesłania, połączonych ze zmianami zewnętrznego jego wyglądu, umieszczeniu nowej tablicy pamiątkowej o treści nie nawiązującej do intencji związanych z budową pomnika w latach pięćdziesiątych” – czytamy w uzasadnieniu wyroku. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

10 autobusów elektrycznych lada dzień wyjedzie na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Autobusy będa obsługiwać linie 0A i 0B.

Rzeszów

Palił marihuanę prowadząc samochód. Na ul. Rejtana mężczyznę zauważył policjant

RZESZÓW. Do tej nietypowej interwencji doszło w poniedziałek ok. godz. 12.30.

Rzeszów

Chcą przenieść Dzwon Niepodległości na Plac Farny

RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, radni Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowali wniosek jaki na ich ręce złożył Związek Strzelecki "Strzelec".

Rzeszów

Zatrzymano kuriera, który okradał zamówione przez siebie przesyłki

RZESZÓW. Z przesyłek wyjmował zegarki, a przesyłkę, po przepakowaniu, zwracał jako nieodebraną.

Rzeszów

Prof. Shimon Redlich doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Prof. Shimon Redlich, to izraelski historyk i publicysta. Urodził się w Brzeżanach.

Rzeszów

Alarm bombowy w biurze PSL w Rzeszowie. Ewakuowano 191 osób

RZESZÓW. Do biura PSL, przy ul. Ofiar Getta wysłano email z informacją o bombie w budynku. Ewakuowano 191 osób.

Rzeszów

Trwa sesja Rady Miasta. O czym dyskutują radni?

RZESZÓW. Na dzisiejszej sesji Rady Miasta radni zajmą się m.in. ustaleniem stawek za korzystanie z parkingu przy ul. Dworaka, projektem uchwały w sprawie rozbudowy skrzyżowań oraz stworzeniem w mieście nowego...

Rzeszów

Sylwester Czopek i Kazimierz Widenka nowymi Honorowymi Obywatelami Miasta Rzeszów

RZESZÓW. Honorowe Obywatelstwa przyznano podczas uroczystości z okazji 665-lecia lokacji Rzeszowa.

Reklama