Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Zawody robotów na Politechnice Rzeszowskiej

Dodano:

Zdjęcie ze strony ggrobot.pl
Zdjęcie ze strony ggrobot.pl
RZESZÓW. W Rzeszowie rusza kolejna edycja nadzwyczajnych, ogólnopolskich zawodów robotycznych. Dwudniowy turniej odbywa się na Politechnice Rzeszowskiej.

GGRobot to organizowany od lat Ogólnopolski Konkurs Budowy i Programowania Robotów. Daje on możliwość młodym ludziom spróbowania swoich sił w zetknięciu się z konstrukcją robotów. Celem konkursu jest edukowanie młodych i przygotowanie ich do kształcenia politechnicznego. W spektakularny sposób zachęca uczniów szkół podstawowych i średnich do zaangażowania się w naukę: automatyki, programowania, komputerowego wspomagania projektowania (CAD) i mechaniki. Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie, jest przygotowanie planu pracy, koncepcji konstrukcji robota oraz schematu oprogramowania. Finał konkursu obejmuje m. in. otwarte treningi, rundy eliminacyjne, pojedynki finałowe oraz ceremonie wręczenia nagród.

Tegoroczna edycja zawodów odbędzie się w dniach 31 maja – 1 czerwca 2022 roku w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej (bud.”V”, obok kina Helios).
W 2017 roku zawody GGRobot zostały wpisane na kuratoryjną listę konkursów tematycznych i od tamtego czasu są to jedne z lepiej organizowanych tego typu zawodów w kraju. Drużyny zjeżdżają się z różnych krańców Polski aby zmierzyć się w walce w trzech kategoriach: klas 4-6 szkoły podstawowej, klas 7-8 szkoły podstawowej oraz kategorii Open dla starszych, zainteresowanych zawodników. Do konkursu przystępują drużyny liczące maksymalnie 5 osób. Jest to ważny element, ponieważ program kładzie duży nacisk na naukę pracy w zespole i każda osoba biorąca udział jest mocno zaangażowana w całościowy projekt.
Reklama
Co roku organizowanie przez Kuratorium Oświaty oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Leżajsku zawody GGRobot kończyły się wielkim sukcesem i osiągały ogromny zasięg. Chętnych do uczestnictwa w wydarzeniu było wielu młodych adeptów robotyki, którzy poszerzali swoje kompetencje w naukach ścisłych. W zeszłym roku do tego grona organizatorów dołączyła Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która w ramach nowego Projektu RoboLAB wspiera organizację i poszerza ofertę zawodów. Zapewnia ona wsparcie merytoryczne, finansowe i organizacyjne ale dodatkowo przygotowała eksponaty naukowe rodem z Centrum Nauki oraz symulatory lotu, z których będą mogli skorzystać uczestnicy i widzowie zawodów. Politechnika Rzeszowska w tym roku także została współorganizatorem i w ramach tego, to właśnie tam odbędą się zawody.

Fundacja oprócz angażowania się w zawody GGRobot, już od 10 lat prowadzi działalność popularnonaukowa. Jej największe projekty to Dziecięcy Uniwersytet Techniczny, Odlotowa Fizyka, Sugestia, Learn&Fly oraz Podkarpacki Festiwal Nauki. Do tej pory z tych wielu wydarzeń i możliwości jakie daje Fundacja skorzystało już prawie 100 000 osób. Dodatkowo już w czerwcu rozszerza swoją działalność i oficjalnie otwiera nową przestrzeń w Rzeszowie związaną z robotyką – RoboLAB.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kanadyjczyk zamyka skład Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Nowy przyjmujący związał się z klubem rocznym kontraktem. 

Rzeszów

Mobilne laboratorium fizyczne przejedzie ulicami Rzeszowa

RZESZÓW. W mobilnym laboratorium będą się odbywały warsztatu dla dzieci i młodzieży.

Rzeszów

Bilety MPK będą droższe. Nowe ceny mogą wejść w życie już w sierpniu

RZESZÓW. Cena normalnego biletu jednoprzejazdowego ma wzrosnąć z 3 do 3,60 zł.

Rzeszów

Ukryli narkotyki w zbiorniku paliwa. Zatrzymano czterech mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. W zbiornikach paliwa znaleziono substancje o nazwie 3 MMC.

Rzeszów

Stephane Antiga rozpoczyna z "wysokiego C". Pożegnał dziewięć zawodniczek

RZESZÓW. Klub pożegnał się z Helene Rousseaux, Mają Tokarską, Barbarą Zakościelną, Petyą Barakovą, Agatą Sawicką, Dorotą Medyńską, Agnieszką Rabką, Kingą Hatalą, Evą Yanevą

Rzeszów

Ruszył kolejny przetarg na projekt rozbudowy ronda Pobitno

RZESZÓW. Zgodnie z wytycznymi, dokumentacja powinna być gotowa 31 maja 2020 roku.

Rzeszów

Uniwersytecki Szpital Kliniczny miałby powstać w Świlczy. Całkowity koszt inwestycji może wynieść 900 mln zł

RZESZÓW. Wzorem dla placówki miałyby być podobne ośrodki stworzone w Szwecji i Australii.

Rzeszów

Drzewo bzu czarnego z Rzeszowa z szansą na tytuł Drzewa Roku 2019

RZESZÓW. Laureat z Rzeszowa znajduje się przy ul. Grodzisko 5.

Reklama