Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Wróci stary system odbioru śmieci. Andrzej Gutkowski: „Nie chcemy zwiększać odpłatności dla mieszkańców”

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Ratusz wraca do starego systemu odbioru odpadów mieszkańców Rzeszowa. Radni przyjęli podczas sesji nadzwyczajnej projekt uchwały. Zastępca prezydenta Andrzej Gutkowski wyjaśnił, że miasto nie zwiększy opłat dla mieszkańców.

System, który dotychczas obowiązywał, miał rozwiązać problem z rozstrzygnięciem przetargu, który wydawać by się mogło ciągnął się w nieskończoność. W praktyce mieliśmy do czynienia z przejściem z jednej sytuacji bez wyjścia do drugiej, chodzi mianowicie o sytuacje w jakiej znaleźli się mieszkańcy Rzeszowa po rozstrzygnięciu przetargu i akceptacji nowego regulaminu. Mniejsza częstotliwość kursów spowodowała, że miejsca składowania śmieci na osiedlach wypełnione były nimi po brzegi, a frustracja mieszkańców wzrastała.

Zaistniała sytuacja zmusiła władze miasta do interwencji, toteż na środowej sesji nadzwyczajnej pojawił się projekt uchwały mówiący o powrocie do starego systemu wywozu śmieci. Prezentujący uchwałę zastępca prezydenta Andrzej Gutkowski utrzymywał, że w związku z częstszymi kursami, opłaty dla mieszkańców nie ulegną zmianie.

„W związku z tym, że w ostatnim czasie było wiele rzeczy, które na bardzo dziwiły i mieszkańców również, czyli problemy z  odbiorem odpadów komunalnych. Żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców proponujemy zwiększenie częstotliwości na taką jak była wcześniej, jednocześnie nie chcemy zwiększać odpłatności dla mieszkańców. Postaramy się wygospodarować środki, aby pokryć koszty przejazdów” – wyjaśniał Andrzej Gutkowski.

Wypowiedz zastępcy prezydenta rodzi jednak kolejne wątpliwości. Nie ma przecież pewności, że miasto środki wygospodaruje, toteż wciąż istnieje teoretyczne zagrożenie zwiększonymi opłatami dla mieszkańców.

Po prezentacji projektu przyszedł czas na dyskusję, a w niej w głównej mierze wzięli udział radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy choć nie chcieli formułować stwierdzeń typu „sprawdził się czarny scenariusz” lub „a nie mówiłem”, to jednak można było odnieść wrażenia, że w delikatny sposób chcieli oni zwrócić uwagę władz miasta na ich omylność.
Reklama
„Bardzo się cieszymy, że ten projekt uchwały dzisiaj trafił na sesję. Jest to projekt uchwały, który przyniesie dużą ulgę dla mieszkańców. Nie chce mówić o tym, że sprawdził się ten czarny scenariusz, o którym mówiliśmy kilka miesięcy temu, ale niestety to miało miejsce. Nie ma co tego dzisiaj rozwijać. Dobrze, że miasto uczy się na błędach” – mówił Marcin Fijołek, szef klubu radnych PiS.

„Od razu uspokoję kolegę z Platformy Obywatelskiej, że nie będę mówił ‘a nie mówiłem’. Powiem tylko tyle podsumowując uchwałę, że bardzo dobrze że jest, bardzo dobrze że możemy ją dzisiaj przyjąć” – stwierdził Robert Kultys, radny PiS.

Zgodnie z przyjętym systemem, odpady będą odbierane z następującą częstotliwością:

W zabudowie jednorodzinnej:
 
  • Metale i tworzywa sztuczne – nie rzadziej niż jeden raz w na dwa tygodnie (wcześniej jeden raz na miesiąc,
  • Papier – nie rzadziej niż jeden raz na dwa tygodnie (wcześniej jeden raz w miesiącu),
  • Szkło – nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu (wcześniej jeden raz na dwa miesiące),
  • Bio – nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu (wcześniej jeden raz na dwa tygodnie),
  • Niepodlegające segregacji – nie rzadziej niż jeden wcześniej raz w tygodniu (bez zmian),
  • Zmieszane – nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu (bez zmian).
 
W zabudowy wielolokalowej:
 
  • Metale i tworzywa sztuczne – nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu (wcześniej jeden raz na dwa tygodnie),
  • Papier – nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu (wcześniej jeden raz na dwa tygodnie),
  • Szkło – nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu (bez zmian),
  • Bio – nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu (wcześniej jeden raz na tydzień),
  • Niepodlegające segregacji – nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu (bez zmian),
  • Zmieszane – nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu (bez zmian).

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2026

26 lipca przedstawiciele Rzeszowa odebrali w Brukseli certyfikat potwierdzający kandydaturę miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2026.

Rzeszów

Zakończono budowę drogi na osiedlu Staromieście [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. 4,2 mln zł kosztowała rozbudowa ulicy Welca na osiedlu Staromieście. Wykonawcą inwestycji jest firma Eurovia. Prace zostały już zakończone.

Rzeszów

W pierwszy weekend sierpnia utrudnienia w ruchu na ulicach Rzeszowa

RZESZÓW. W najbliższy weekend, w związku z dwoma wydarzeniami, które odbędą się w centrum Rzeszowa, mogą wystąpić utrudnienia w ruchu oraz opóźnienia w kursowaniu autobusów MPK.

Rzeszów

Rzeszowska fontanna wymaga pilnego remontu. Zamkną ją na kilka dni

RZESZÓW. Przez trzy dni rzeszowska fontanna multimedialna będzie nieczynna. Powodem jest konieczność przeprowadzenia pilnego remontu atrakcji.

Rzeszów

Ustalono tożsamość mężczyzny, który utonął w Żwirowni

RZESZÓW. Policjanci ustalili tożsamość mężczyzny, którego ciało wyłowiono ze zbiornika wodnego przy ul. Kwiatkowskiego. To 35-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów

Zabytkowy Jelcz wraca na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Po krótkiej przerwie, która miała miejsce w ubiegły weekend, wracają wakacyjne przejażdżki zabytkowym Jelczem z przewodnikiem po Rzeszowie.

Rzeszów

Miejskie kąpielisko przy ul. Kwiatkowskiego ponownie otwarte

RZESZÓW. Woda jest już przydatna do kąpieli.

Rzeszów

Zwłoki mężczyzny na Żwirowni. Policja prosi o pomoc w identyfikacji

RZESZÓW. Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie zwrócili się z prośbą o pomoc w identyfikacji zwłok mężczyzny, które zostały wyłowione ze zbiornika wodnego przy ul. Kwiatkowskiego.

Reklama