Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Wizyta ambasadora Szwajcarii w Rzeszowie

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Sebastian Kieszkowski
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Sebastian Kieszkowski
RZESZÓW. Ambasador Szwajcarii Jurg Burri odwiedził Podkarpacie. Podczas spotkań, m.in. ze studentami Uniwersytetu Rzeszowskiego, mówił o demokracji.

Była to pierwsza oficjalna wizyta ambasadora Szwajcarii na Podkarpaciu, jak również w samym Rzeszowie. W jej trakcie Jurg Burri spotkał się z wicemarszałkiem Piotrem Pilchem na dwustronnych rozmowach, a studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawił wykład, poświęcony relacjom polsko-szwajcarskim oraz podwalinom sprawowania władzy w swojej ojczyźnie.

„To dla nas zaszczyt gościć Pana na Podkarpaciu. Dziękujemy za to, że możemy w naszym progach prezentować swoistą lekcję kształtowania przez wieki idei demokracji oraz budowania  nowoczesnego wymiaru demokracji bezpośredniej. Wynalazek, jakim jest demokracja, ma już ponad 2 600 lat i od czasów starożytnych Aten, gdzie się narodził, przez wieki był zmieniany i udoskonalany” – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

W siedzibie samorządu województwa podkarpackiego ambasador Jurg Burii oraz wicemarszałek Piotr Pilch wspólnie otworzyli wystawę zatytułowaną „Nowoczesna demokracja bezpośrednia” i przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Konfederacji Szwajcarskiej. W uroczystości wzięli udział także wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś oraz dr Mieczysław Janowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Reklama
Ambasador przytaczał przykłady tego, jak rozbudowany jest w Szwajcarii mechanizm referendów w kontekście ogólnonarodowym oraz lokalnym. W ciągu 19 lat Szwajcarzy w ogólnonarodowych głosowaniach powszechnych rozstrzygnęli ponad 150 różnych kwestii. Na zakończenie wizyty ambasador złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Katastrofy Smoleńskiej.

„Nie ma jednego systemu politycznego, który byłby odpowiedni w każdym miejscu świata. Jednak debatowanie o tym, poznawanie sposobów doskonalenia własnego systemu jest pożyteczne i ważne. Szwajcaria i jej demokrację, łączącą mechanizmy bezpośrednie i rządy przedstawicielskie często przywołuje się jako przykład  stabilności w polityce i społeczeństwie oraz dobrze prosperującej gospodarce. Stąd nasza chęć dzielenia się doświadczeniami w innych miejscach świata” – wyjaśniał w Rzeszowie ambasador Szwajcarii Jurg Burri.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów organizuje pomoc dla Ukraińców

RZESZÓW. W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę, władze Rzeszowa uruchamiają pomoc dla poszkodowanych i uchodźców. Miasto zorganizuje m.in. zbiórkę darów dla Ukraińców, specjalną infolinię oraz punkt pomocy w rejonie dworca PKP.

Rzeszów

Wiec solidarności z Ukrainą na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Na niedzielę 27 lutego zapowiedziano pokojowy wiec poparcia dla Ukrainy. Akcję organizują m.in. Komitet Obrony Demokracji regionu podkarpackiego oraz Podkarpacka Lewica.

Rzeszów

Zimowy Narodowy zawita do Rzeszowa

RZESZÓW. W najbliższy weekend do Rzeszowa zawita jedno z najbardziej rozpoznawanych zimowych miasteczek. Odbędą się szkolenia łyżwiarskie ze specjalistami oraz liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Rzeszów

Nowe ekologiczne autobusy dla Rzeszowa. Miasto sprawdza oferty

RZESZÓW. Trzy firmy zgłosiły się do przetargu na dostarczenie dla Rzeszowa nowych, elektrycznych i gazowych autobusów komunikacji miejskiej. Miasto weryfikuje oferty.  

Rzeszów

Bezpłatne porady prawne dla osób pokrzywdzonych przestępstwem

RZESZÓW. Akcja prowadzona jest w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.

Rzeszów

Nowa ulica i nowy park w Rzeszowie

RZESZÓW. Na osiedlu Mieszka I będzie ulica Wrzesława Romańczuka. Z kolei teren zielony w centrum Rzeszowa zyska nazwę „Park im. Prof. Józefa Szajny”.

Rzeszów

Dwie linie MPK do likwidacji

RZESZÓW. Od 1 marca 2022 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie likwiduje dwie linie autobusowe – nr 56 i 60.

Rzeszów

Tragedia w Zakładzie Karnym w Rzeszowie. Aresztant zabił funkcjonariuszkę

RZESZÓW. Trwa wyjaśnianie okoliczności śmierci 39-letniej funkcjonariuszki Służby Więziennej. Kobieta została zabita przez aresztanta w trakcie konsultacji psychologicznej.

Reklama