Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Willa Potockich na Ukrainie „w rękach” studentów Politechniki Rzeszowskiej

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska / Wrzesław Żurawski
fot. Politechnika Rzeszowska / Wrzesław Żurawski
RZESZÓW. 10-osobowa grupa studentów architektury z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej pojedzie we wrześniu na Ukrainę. Ich celem będzie zbadanie XIX-wiecznej willi Potockich, która  wchodzi w skład kompleksu zabytkowych budynków w Antoninach.

Willa Potockich znajduje się w Antoninach obok Żytomierza a cały kompleks składa się z kilkudziesięciu obiektów. Willa która zostanie poddana analizie to dawne kasyno urzędnicze z pomieszczeniami mieszkalnymi. W ramach podjętych prac zostanie dokonana inwentaryzacja elewacji, która jest najbardziej imponująca i badania materiałów wewnątrz budynku, m.in. tynków. Kompleks w Antoninach nie był jeszcze badany i nie posiada dokumentacji konserwatorskich.

„Studenci, którzy pojadą na Ukrainę studiują na różnych latach. Są pasjonatami, którzy chcą włączyć się do badań prowadzonych przez Katedrę Konserwacji Zabytków. Studenci będą badać budynek, który do drugiej wojny światowej należała do Potockich” – komentuje dr hab. inż. Marek Gosztyła, prof. PRz, Kierownik Katedry Konserwacji Zabytków.
Reklama
Inicjatorami akcji była strona ukraińska oraz Teresa i Wrzesław Żurawscy z Łańcuta. Wiele lat temu podjęli oni starania, aby w willi Potockich stworzyć instytucję muzealną, która miałaby promować dziedzictwo kulturowe. Obóz, w ramach którego odbędą się prace potrwa od 11 do 22 września. Ze studentami architektury pojadą mgr inż. arch. Agata Mikrut i dr inż. arch. Joanna Malczewska.

Będzie to pierwszy tego typu wyjazd na Ukrainę organizowany przez Politechnikę Rzeszowską. Wcześniej podobne wyjazdy organizowane były na terenie Polski. Studenci badali m.in. Twierdzę Przemyśl; byli też w Łętowni.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ostatnia partia gazowców Autosan dotarła do Rzeszowa

RZESZÓW. W poniedziałek do Rzeszowa przyjechało sześć gazowych autosanów, które zasilą tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Wartość inwestycji to 81 mln zł.

Rzeszów

Nowy kierunek studiów w WSIiZ ze zgodą MEiN

RZESZÓW. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania uzyskała uprawienia do prowadzenia nowego, unikatowego w skali kraju kierunku o profilu praktycznym.

Rzeszów

Ul. Zygmunta I Starego będzie rozbudowana

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku ma ruszyć rozbudowa ul. Zygmunta I Starego na osiedlu Wilkowyja. Powstaną chodniki, ścieżka rowerowa i oświetlenie.

Rzeszów

Prof. Marta Wierzbieniec przewodniczącą Rady ds. Instytucji Artystycznych

RZESZÓW/KRAJ. Profesor Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, została przewodniczącą Rady ds. Instytucji Artystycznych.

Rzeszów

Zbiórka dla zwierzaków ze schroniska Kundelek

RZESZÓW. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie – Filia nr 3 organizuje zbiórkę dla bezdomnych zwierzaków z rzeszowskiego Schroniska „Kundelek” z okazji Dnia Praw Zwierząt.

Rzeszów

LOT wznawia wakacyjne połączenia z Jasionki

RZESZÓW/JASIONKA. W te wakacje samolotami LOT-u polecimy do Gdańska, Szczecina i chorwackiego Zadaru. Połączenia będą obsługiwane maszynami Bombardier Q400, mogącymi zabrać na pokład 78 pasażerów.

Rzeszów

Powstała rzeszowska mapa murali i graffiti

RZESZÓW. W „Rzeszowskiej mapie murali i graffiti” znajdziecie 35 prac w różnych lokalizacjach na terenie miasta. Każda zawiera obszerny opis z audiodeskrypcją i fotografie.

Rzeszów

Przy Żwirowni powstanie osiedle z plażą, promenadą i mini portem. Ruszyła sprzedaż mieszkań

RZESZÓW. Plaża, molo, strefa spacerowa, wybieg dla psów i mini port – to tylko niektóre z atrakcji, z jakich będą mogli korzystać mieszkańcy osiedla „Panorama Kwiatkowskiego”. 112 mieszkań jest już w sprzedaży.

Reklama