Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Większy komfort pacjentek szpitala przy ul. Szopena. Nowa porodówka otwarta [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. USK w Rzeszowie
fot. USK w Rzeszowie
RZESZÓW. Od 5 marca 2024 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie wznawia przyjęcia pacjentek, które chcą urodzić tu dziecko.

Remont bloku porodowego w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie był konieczny ze względu na kiepskie warunki, niedostosowane do współczesnych standardów. - Mieliśmy najgorsze warunki ze wszystkich szpitali w Rzeszowie – uważa prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa. – Warunki sanitarne nie pozwalały m.in. na porody rodzinne, gdyż nie było sali z odrębnym węzłem sanitarnym. Teraz zmieniło się wszystko, nie tylko wygląd oddziału – dodaje Tomasz Kluz.

Blok porodowy składa się z traktu porodowego oraz sal patologii ciąży i położnictwa. Modernizacja oddziału polegała na wymyśleniu i zaprojektowaniu go od nowa. - Jest przyjaźnie, zgodnie z najnowszymi trendami i standardami dla oddziałów ginekologiczno-położniczych i komfortowo; każda z sal ma odrębny węzeł sanitarny – podkreśla dr Kluz.

Na oddziale położniczym jest dziesięć nowych sal: dziewięć dwułóżkowych oraz jedna jednołóżkowa. Wnętrza pomalowane zostały pastelowymi kolorami. Pojawiły się również dekoracje w kwiaty oraz zestawy do pielęgnowania niemowląt. W każdej sali jest łazienka z prysznicem, dzięki czemu pacjentki zyskują intymność, która jest wyjątkowa ważna na takim oddziale. Dzięki zainstalowanej klimatyzacji, pacjentki będą miały zapewnione dogodne warunku temperaturowe w okresie letnim. W oknach zamontowane są elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne, które mają możliwość regulacji i ochrony przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny; w każdej jest telewizor.

Trakt porodowy, czyli blok operacyjny składa się z trzech części: sali do cieć cesarskich, jednej sali do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Każda sala wyposażona jest w osobny węzeł sanitarny oraz posiada klimatyzację. Sala cięć cesarskich wykonana jest z nowoczesnych paneli ze stali nierdzewnej, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowano nowoczesną myjkę chirurgiczną, która ułatwi lekarzom profesjonalne i higieniczne przygotowanie się do zabiegu. Oddział patologii ciąży mieści jedenaście łóżek w dwu lub trzyosobowych salach, każda z nich ma łazienkę z prysznicem, klimatyzację i zamontowane elektryczne rolety okienne. W salach jest nowoczesny sprzęt medyczny i telewizor. 
Reklama
Po remoncie, liczba łóżek na oddziale nieznaczeni się zmniejszyła. Jest ich w sumie trzydzieści, z czego na położnictwie dziewiętnaście. – Szpital posiada 3 stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – Z jednej strony wyspecjalizowana kadra pracująca w Klinice, a z drugiej przyjazne i kameralne sale, które dają większy komfort oraz wyposażenie w najwyższej jakości sprzęt, sprawią, że panie będą mogły wreszcie rodzic w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. Oddział patologii ciąży, który do tej pory był na granicy standardów sanitarno-epidemiologicznych, obecnie może być przykładem dla innych szpitali.

Do tej pory w szpitalu rodziło się około półtorej tysiąca dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie.

Remont porodówki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Szopena w Rzeszowie kosztował w sumie 19 i pół miliona złotych. Środki w całości przyznane zostały Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na placu Wolności stanęła dzwonnica. Trwają ostatnie prace [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwają ostatnie prace związane z budową dzwonnicy Dzwonu Niepodległości na rzeszowskim placu Wolności. Inwestycja zakończy się w tym miesiącu.

Rzeszów

Będzie nowy chodnik przy ulicach Matejki i Słowackiego

RZESZÓW. Jeszcze w sierpniu rozpoczną się prace przy przebudowie chodnika przy ul. Matejki i Słowackiego. Inwestycję zrealizuje firma OBO Polska, która kończy obecnie prace na ul. Grunwaldzkiej.

Rzeszów

Montaż iglicy z użyciem helikoptera na budynku Olszynki Park. Utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Budowa jednego z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce pomału zbliża się do końca. W tym tygodniu zaplanowano montaż elementów wieży i iglicy stalowej, na dachu budynku wysokiego inwestycji pn. Olszynki Park....

Rzeszów

Szkoła przy ul. Miodowej zostanie rozbudowana

RZESZÓW. Podpisano umowę na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 21 przy ul. Miodowej w Rzeszowie. Inwestycję zrealizuje wybrana w przetargu firma Texom. Jej koszt to prawie 19,6 mln zł.

Rzeszów

Ponad 1,5 mln zł dofinansowania z PFRON na rzeszowskie projekty

RZESZÓW. Miasto otrzymało dofinansowanie z PFRON na realizację kilku projektów. Wśród nich znalazł się m.in. zakup autobusu dostosowanego do przewozu uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie.

Rzeszów

W Jasionce padł kolejny rekord. Najlepszy miesiąc w historii lotniska

RZESZÓW/JASIONKA. Lipiec był najlepszym miesiącem pod względem liczby pasażerów w historii portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Obsłużono ponad 136 tysięcy osób. To o 12 procent więcej niż w rekordowym sierpniu 2023 r. Od początku...

Rzeszów

Rajd Rzeszowski. W piątek utrudnienia w ruchu i objazdy autobusów

RZESZOW. W piątek, 9 sierpnia uczestnicy 33. Rajdu Rzeszowskiego będą ścigać się na ulicach Rzeszowa. W związku z tym, w godz. ok. 17:00 – 23:00 w centrum miasta wystąpią utrudnienia w ruchu....

Rzeszów

Areszt dla mężczyzny, który zgwałcił 13-latkę w Parku Sybiraków

RZESZÓW. Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował 3-miesięczny tymczasowy areszt wobec 29-letniego mieszkańca Kielc. Mężczyzna zgwałcił 13-letnią dziewczynkę w rzeszowskim Parku Sybiraków. Grozi mu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat...

Reklama